Sağlık

Işkın otu nedir ve hangi hastalıklara güzel gelir? Işkın otu nasıl tüketilir?

Manav tezgahlarında yüksek ihtimalle denk gelebileceğiniz ışkın, dış görünüşüyle ve ismiyle dikkatleri çekiyor. Ünü ABD’ye kadar uzanan ışgın otu ekseriyetle yüksek yerlerde yetişen bitkidir. Pekala uzmanların da önerdiği Işkın otu hakikaten kansere uygun geliyor mu? Işkın otu ne için kullanılır, nasıl tüketilir? soruların karşılığı bugünkü yazımızda.

Doğu Anadolu Bölgesi genelinde her yıl bahar aylarında dağlardan toplanan ve birçok hastalığa şifa olduğu söylenen ışkın, bu yıl da pazarcı tezgahlarındaki yerini aldı.  Erzincan’da kilosu 50 TL’den satılmaya başlanan ışkın, her yıl Nisan ve Mayıs aylarında dağlardan toplanarak kent merkezindeki tezgahlarda yerini alıyor. Erzincanlı vatandaşların ağır ilgi gösterdiği ışkın, bölgenin birçok yerinde ışgın, ekşi ışgın, uçkun isimleri ile de biliniyor. Atlanta Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda kanser hastalığının yeni bir ilacı olarak nitelendirilmeye başlanan ışkının ünü Amerika’ya kadar yayılmış durumda. Yöre insanı tarafından kanser hastalığının yanı sıra öteki birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ışkın otunun uzunluğu, yaklaşık 40 santim ile 150 santim ortasında değişiyor.

IŞGIN OTU KANSERE ÂLÂ GELİYOR!

Erzincan’da yaklaşık 15-20 yıldır bahar aylarında dağların yüksek kısımlarında ışkın toplayıp tezgahında sattığını söyleyen seyyar satıcı, “Şu anda kilosunu 50 TL’ye satıyoruz. Son vakitlerde yapılan araştırmalara nazaran kanser ve başka birçok hastalığa da âlâ geldiğinin bilimsel olarak da kanıtlanması ile birlikte talep epeyce artmış durumda. Bununla bir arada birden fazla müşterimiz gelip alıp batı vilayetlerine götürüyor.

Çoğu bunu tedavi hedefli olarak kullanmaya başladı. Önümüzdeki günlerde havaların güzelce ısınması ile birlikte daha çok getirmeye başlayacağız. Bilhassa ışkın köküne olan talep de çok arttı. Fiyat şu anda biraz kıymetli. Ancak ilerleyen vakitte uygun fiyatlara düşer” şeklinde konuştu.

Erzincan’da yaklaşık 15 yıldır aktarlık yaptığını lisana getiren Mehmet Ali Sönmez de bilhassa ışkın kökünün çok yararlı olduğunu söz ederek, “Işkın tansiyon, kolestrol üzere hastalıklara güzel geliyor. Ayrıyeten kanserli hücrelerin oluşmasını da engelliyor. Bu son vakitlerde yapılan bilimsel araştırmalarla da kansere âlâ geldiği de ortaya kondu. Bu türlü olunca ışkına olan talep gitgide arttı. Biz buradan vilayet dışına da yurt dışına da göndermeye başladık. Bilhassa bizden kökünü isteyenler çok oluyor.” dedi.

PEKİ IŞGIN OTU BİLİNMEYEN YARARLARI NELER?

  • – Bağırsak yahut midede meydana gelen her türlü gazın giderilmesi ve bu organların gerçek formda çalışması için tesirli bir bitkidir. Işkın Otu sindirim sisteminin kolaylaşmasını sağlayan ot kümesinde bulunuyor.
  • – Mide asidini dengeleyici özelliği bulunan Işkın Otu, Yemek Borusu Kanseri meselesini büyük oranda engelleyebiliyor.
  • – Işkın Otu, nefes alıp verme konusunda rahatlatan tesiriyle dikkat çekiyor. Bilhassa astım rahatsızlığı bulunan şahısların kullanması durumunda, rahat nefes alabilmenin önünü açabiliyor.
  • – Ciltte meydana gelen tüm lekelerde ve sivilce meselelerinde Işkın Otu kullanılabilir. Ağır ölçüde mikrop öldürücü hususlara sahip olan Işkın Otu, uzman bilgisi alındıktan sonra tüketilmelidir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2996405-iskin-otu-nedir-ve-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-iskin-otu-nasil-tuketilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu