Sağlık

Japon su kürü nedir? Ve sıhhatte ne işe fayda?

Küresel bir karşılaştırmada, Japonlar çok uzun yaşıyor. Ortalama hayat süreleri şu anda 84 yıl civarındadır. Dünya sıhhat örgütü (WHO), Japon bayanlarının ortalama 87 yaşına bile ulaştığını bildirdi. Ve halkın birden fazla yaşlılığa kadar formda, canlı ve sağlıklı kalır. Bu nedenle, Doğu Asya’dan bir yahut başka “sağlık hilesine” daha yakından bakmak mantıklıdır. Örneğin Japon su kürü. 

Japon su kürü nedir? 

Su tedavisi yahut su diyeti olarak da isimlendirilen Japon su kürü, özel bir içme kürüdür. 

Alman Beslenme Derneği (DGE) , yaş kümesine bağlı olarak herkesin günde yaklaşık iki ila üç litre su içmesi gerektiğini  tavsiye ediyor.  Sonuçta, su olmadan çalışamazdık. Sonuçta bedenimizin yüzde 50 ila 80’i sudan oluşuyor. 

Uzak Doğu’dan gelen su diyeti tesirli olduğu kadar kolay: Her gün  belirli  bir  saatte belirli ölçüde su içiyorsunuz. Japonlar yüzyıllardır bu tekniğe yemin ettiler. Şimdi size de su diyetini günlük hayatınıza nasıl entegre edebileceğinizi ve ne yapması gerektiğini anlatacağız!

Su diyeti süreci kolay ve uygulaması kolaydır. Sadece aşağıdaki kuralları takip edin:

 1. Sabah kalktıktan hemen  sonra  aç karnına 4 bardak su içiyorsunuz  . Her bir bardak yaklaşık  150 ila 200 mililitre ılık yahut ılık su içerir .
 2. Toplamda, sabahları  mümkünse küçük yudumlarda içtiğiniz  yaklaşık 600 ila 800 mililitre su alırsınız. Önemli : Su direkt buzdolabından gelmemeli , en az oda sıcaklığında olmalıdır .
 3. Şimdi dişlerinizi her zamanki üzere fırçalayın.
 4. Ardından  kahvaltınızı yemeden önce 45 dakika bekleyin.
 5. Kahvaltıdan sonra yaklaşık iki saat daha fazla sıvı alımından kaçınmalısınız .
 6. Günün ilerleyen saatlerinde, öğünleriniz ortasında hiçbir şey yemediğiniz ve içmediğiniz en az iki saat olmalıdır. Düzenli içme molaları böbreklerinizi korumak için vardır.

Su terapisi nelere güzel gelir? 

Taraftarlar su terapisine yemin ederler ve yalnızca birkaç gün sonra birinci sonuçları gördüklerini bildirirler. Örneğin, su diyetinin yalnızca 10 gün sonra gastrit yahut kabızlığı iyileştirmeye yardımcı olduğu,  hatta acıyı büsbütün ortadan kaldırdığı söylenir. Su kürü ayrıyeten aşağıdaki şikayet ve hastalıkları da hafiflettiği söylenmektedir:

 • menstrüel krampları
 • bronşit
 • İshal
 • baş ağrısı
 • taşikardi
 • mide sorunları
 • diyabet
 • yüksek kan basıncı 

Japon su kürü hakikaten ne yapıyor? 

Gerçek : Su , toksinlerin bedenden atılmasına yardımcı olur . Ve bilhassa geceleri bedenimizin detoksifikasyonu tüm süratiyle devam ediyor. Bu, sabahları birinci iş olarak su içerseniz, vücudunuzun birikmiş toksinlerden ve kirleticilerden daha süratli kurtulmasına yardımcı olursunuz . Bu , kendi vücudunuzdaki yenilenme ve arınma süreçlerini etkin olarak düzgünleştirir.

Su kürü ile vücudunuzu, dolaşımınızı ve metabolizmanızı da çalıştırırsınız. Bu, bağışıklık sisteminizi ve sağlığınızı güçlendirir . Midenizdeki ılık su ayrıyeten bağırsaklarınızı uyarır , bu da kabızlığı ve mide ekşimesini önler . Ve: Su , açlık hissini azaltır ve gün boyunca aşerme riskini azaltır . Sonuç? İçme kürü ayrıyeten kilo vermenizi ve fazla kiloları azaltmanızı kolaylaştırabilir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/japon-su-kuru-nedir-ve-saglikta-ne-ise-yarar/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu