Güzellik

Jilet kullanımı hakkında hakikat bilinen yanlışlar

Beden tüyleri olağandır ve sağlıklı olduğunuzu gösterir. Bu yeniden de onlardan kurtulmamanız gerektiği manasına gelmiyor. Her bayanın tüy yapısı farklı olduğundan tercih ettiği epilasyon sistemleri de farklılık gösteriyor. Kimi bayanlar 12, kimisi 16 yahut 25 yaşında jilet kullanmaya başlıyor, kimisi ise jileti eline bile almıyor.

1. Tüyleri jiletle katıca daha kalın çıkmaya başlar.

Bu bilginin doğruluğu asla yoktur. Bedeninizdeki tüylerin rengi, kalınlığı ve büyüme suratı genetik özellikler ve hormonlar ile ilgilidir. Yani tüylerin dışarıdan maruz kaldığı müdahaleler yapılarını değiştiremez.

Jilet tüyün cildin üstünde kalan kısmını keser. Bu da tüylerin ucunun kütleşmesine, daha koyu renkli ve kalınmış üzere görünmesine neden olur. Üstelik bedeninizdeki her tüyün büyüme suratı tıpkı değildir. Mesela koltuk altı tüyleri bacaklardan 50 kat daha süratli büyür. Bu yüzden koltuk altına jilet uyguladıktan sonra tüylerin daha süratli çıktığı hissine kapılabilirsiniz.

2. Erkek jiletleri bayan jiletlerinden daha uygundur.

Jilet markaları hem erkekler hem de bayanlar için ürettikleri jiletlerde birebir teknolojileri kullanır. Yani bir jiletin pembe olması makus olduğu manasına gelmez! Üstelik bayanlar için üretilen birden fazla jilet beden kıvrımlarına uygun bir formda tasarlanır. Birebir vakitte, bayanlar için üretilen jilet sapları farklı açılarda tuttuğunuzda elinizden kaymaması için özel olarak geliştirilir. Bu sayede jilet kazalarının, sıyrık ve kesiklerin önüne geçebilirsiniz.

z3. Her gün jilet yapmak cilde ziyan verir.

Nasıl jilet yaptığınız, ne sıklıkla yaptığınızdan daha değerlidir. Hakikat ekipmanları gerçek tekniklerle uyguladığınızda her gün jilet kullanmanın hiç bir sakıncası yoktur. Üstelik jilet, cildi meyyit deriden arındırarak pürüzsüz görünmesini sağlar. Tıraş jeli kullanarak jilet yaptıktan sonra, cildinizi nemlendirmeyi ise unutmayın.

4. Jilet eskiyip köreldikçe daha az kesiğe neden olur.

Yanlış. Aslına bakarsanız eski ve körelmiş bıçakları olan bir jilet daha fazla kazaya sebep olur. Keskin bir jilet cildinizde daha yumuşak ve düzgün bir biçimde hareket eder ve tüylerden kurtulmak için bastırmadan hafif hareketler uygulamanız kâfi olur. Kör bir jilet ise bu işi başarabilmek için bıçakları cildinize bastırmanıza ve sert bir uygulama yapmanıza sebep olur. Bu durumda da sıyrıklar, kesikler ve tahriş kaçınılmazdır.

Keskin bir jilet süreç müddetini kısaltırken, körelmiş bıçaklar tüylerden kurtulmak için tıpkı bölgeden tekraren geçmenize ve hasebiyle cildinizin tahriş olmasına sebep olur. Şayet jiletinizin körelmeye başladığını düşünüyorsanız, yenisini alma vakti gelmiş demektir.

5. Birebir bölgeden birkaç defa geçmek daha pürüzsüz bir sonuç sağlar.

Jilet ile birebir bölgeden tekraren geçmek cildinize ziyan verir. Şayet birinci geçişte istediğiniz sonucu alamadıysanız, tıraş jelini tekrar uygulayarak narince yine tıraş edebilirsiniz. Şayet iki denemenin akabinde tüylerden kurtulamıyorsanız jiletinizi değiştirin yahut daha fazla bıçaklı bir jilet kullanın.

6. Tıraş jeli kullanmaya gerek yok, su ve sabun kâfi.

Jilet, tüylerden kurtulmak için en pratik tahlil olduğu için tercih edildiğinden duşta, sabun kullanarak jilet yapmak yaygın uygulamalardan biri. Bakım rutininize bir eser daha eklemek külfet üzere görünse de tıraş kremi yahut jeli kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz. Tıraş jelleri cildi nemli tutarak tahrişten muhafazaya yardımcı olur. Sabun ise cildinizi kurutur ve tahriş mümkünlüğünü artırır.

7. Aceleniz varken kuru cilde jilet yapılabilir.

Asla! Kuru cildinize jilet sürmek jilet yanıklarına ve batık tüylere sebep olur. Jilet kullanımında olabildiğince cildinizi nemli tutmanız gerekir. Böylelikle hem cildinizi koruyabilir hem de tüylerin daha güzel ve kolay bir formda kesilmesini sağlayabilirsiniz.

Jilet yapacağınız bölgeyi tıraş jeli ile nemlendirerek en az üç-beş dakika bekleyin. Bu sayede tüyler yumuşar ve jilet cildinizde kolay bir biçimde hareket eder.

8. Ağda batık tüylere sebep olmazken jilet olur.

Hem ağda hem jilet batık tüylere sebep olabilir. Batık tüyleri ve oluşturdukları pütürlü dokuyu engellemek için jiletten evvel body scrub yahut peeling eserleri kullanın. Narin hareketlerle evvel meyyit deriyi temizlemek, jilet uygulaması için yanlışsız yeri hazırlar. Şayet kıl dönmesi başınıza belaysa, tüm epilasyon sistemlerinden evvel cildinizi tanecikli bir eser ile pürüzsüzleştirin.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/jilet-kullanimi-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu