Sağlık

Kahvaltı Öncesi Spor 2 Kat Fazla Yağ Yakıyor!

İngiltere’de oluşturulan tetkik, kahvaltı evveli egzersiz yapanların 2 kat çok yağ yaktığını ve bedenlarının kan şekeri civarını daha iyi denetim ettiğini gösterdi.
İngiltere’de obez erkekler üstünde oluşturulan tetkik, kahvaltı evveli spor yapanların egzersiz esnasında 2 kat çok yağ yaktığını ve kan şekeri civarını daha iyi denetim ettiğini meydana koydu.

Bath ve Birmingham üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı tetkikda, 6 hafta süresince 30 obez ya da aşırı kilolu erkekten bir alanı kahvaltı evveli, bir alanı da ardından aynı yoğunlukta egzersiz yaptı. Kontrol grubundakiler ise yalnızca kahvaltı yaptı. Bütün katılımcılar aynı gıdaları aldı.

Araştırma sonunda, kahvaltı evveli egzersiz yapanların, kahvaltı ardından egzersiz yapanlara göre 2 kat daha çok yağ yaktığı görüldü.

Bilim insanları, sabah aç olarak egzersiz yapanların insülin düzeyinin daha düşük olması nedeniyle yağ dokuları ve kaslarındaki yağlardan daha çok kullandığını belirtti.

EGZERSİZ ZAMANI KİLO KAYBINI ETKİLEMEDİ

Bu arada, Bath Üniversitesi Sıhhat Bölümü’nden Doktor Javier Gonzalez, egzersizi kahvaltı evveli ya da ardından yapmanın kilo kaybında ya da beden formunda bir değişiklik göstermediğini kaydetti.

Gonzalez, “Kahvaltıdan evvelce egzersiz yapanların sonra yapanlara göre 2 kat yağ yaktığını keşfettik. Hem de kilo kayıplarında bir değişiklik gözlemesek de genel sağlıklarını mühim ölçüde iyileştirdiğini gözlemledik” dedi.

Araştırmanın bulgularının, insanların yeme süresini değiştirerek sağlıklarına mühim ve pozitif katkılar sağlayabileceğini gösterdiğini açıklayan Gonzalez, kahvaltı evveli egzersiz yapanların bedenlarının insüline daha iyi yanıt verdiğini aktardı.

Öte yandan, 6 haftalık tetkik ardından, egzersizi tokken yapanların insüline yanıtları, egzersiz yapmayan denetim grubuyla aynı oldu.

İlgili Makaleler

66 Yorum

Başa dön tuşu