Sağlık

Kahve içmek neden uyku kaçırır?

Uyku kaçıran kafein

Gün uzunluğu enerjik kalmak ya da geç saatlerde çalışırken uyuyakalmamak için kahve tüketiriz. Bunun sebebi kahve içerisinde bulunan kafeinin beyinde uyarıcı tesire sahip olması. Kahve içtikçe beynimizde kafein salgısı artar ve bu salgı ”Henüz uyku vaktin gelmedi.” sinyali göndererek beyni kandırır.

Adenozin düzeyinde değişim

Hudut sistemimiz nizamlı olarak adenozin düzeyimizi takip eder. Adenozin, uykuya dalmamızı sağlayan düzenekleri devreye geçiren bir moleküldür. Kahvelerde bulunun kafein, adenozin moleküllerini taklit ederek bedenin şimdi uyku vaktinin gelmediğini beyne iletir. İşte bu yüzden kahve içtikçe uykuya dalma süremiz daha da uzamaktadır.

Uzun müddet kahve içenler dikkat!

Kahve tüketimi arttıkça kafein salgısı da arttığı için bir müddet sonra uykunuz açılsın diye içtiğiniz kahve ölçüsünü arttırmak zorunda kalabilirsiniz. Zira beyniniz evvelce tükettiğiniz kafein ölçülerine alıştığı için artık ona bu ölçü kâfi gelmeyecek ve sizi enerjik tutabilmek için daha fazlasına muhtaçlığı olacaktır. Bu yüzden uzun mühlet kahve içenler vakitle bağımlı hale gelebilir. Bu bağımlılık sonucunda ise kahve içmeyi bıraktığı taktirde sonluluk ve baş ağrısı üzere sorunlarla karşılaşılması kaçınılmaz bir hale gelir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kahve-icmek-neden-uyku-kacirir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu