Sağlık

Kalp dostu besinler

Kronik hastalıklar içerisinde kalp ve damar hastalıkları dünyada olduğu üzere Türkiye’de de mevt nedenleri ortasında birinci sırada yer alıyor. Artık çocukluk yaşlarına kadar inen hareketsizlik, obezite ve sıhhatsiz beslenme kalp hastalıklarına tam manasıyla davetiye çıkarıyor. Hazır besin tüketimi, çok alkol alımı ve sigaranın yanı sıra gerilim de kalbi vuran faktörler ortasında. Bu nedenle kalp hastalıklarının görülme sıklığı son yıllarda süratle artıyor. Tedavisinde sağlıklı beslenme büyük ehemmiyet taşırken, yarar sağlayan ve kaçınılması gereken besinler var. İşte o besinleri Acıbadem Üniversitesi Hastanesi açıkladı.

Sarımsak

Damar tıkanıklığını önlüyor, kan basıncını ve kan yağlarının düşmesini sağlıyor. Lakin pıhtılaşma önleyici yahut antihipertansif ilaç kullanıyorsanız kesinlikle hekiminize danışın.

Fındık, ceviz, badem

Makus kolesterolü düşürüyor, âlâ kolesterolü artırıyor, kanda pıhtılaşmayı azaltıyor, trigliserid düzeyinin düşmesini sağlıyor. Her gün 2-3 ceviz, 8-10 adet çiğ badem ya da fındık tüketin

Domates

Domatese kırmızı rengini veren likopen kalp hastalıkları riskini azaltıyor, kolesterolü düzenliyor. Yapılan çalışmalara nazaran, domatesi pişirerek tüketmek daha yararlı.

Ispanak

Potasyum ve posadan varlıklı olan ıspanak kan basıncını denetim ediyor, kolesterolü düşürüyor, kalp kasının nizamlı çalışmasını sağlıyor. Semizotu ve brokoli üzere sebzeler de kalp dostu.

Elma

Günde bir elma bilhassa pektin içeriği ile berbat kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Kuru fasulye, nohut, mercimek

Kuru baklagiller içerdikleri posa sayesinde kandaki berbat kolesterol LDL seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor.

Yeşil çay

İçerisindeki polifenolik bileşiklerle; kalp krizinin en değerli nedeni olan pıhtı oluşumunu önlüyor, makus kolesterolü düşürüyor. Her gün 1-2 fincan tüketebilirsiniz. Böbrek rahatsızlığı olanlar doktoruna istişareden yeşil çay tüketmemeli.

Zeytinyağı

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor, berbat kolesterolü düşürüyor. Günde 2-3 yemek kaşığını aşmayın.

Balık

Balık kalp damar hastalıklarını önlüyor, berbat kolesterolü düşürüp güzel kolesterolü artırıyor, kalp ritmini düzenliyor. Diyabet tek başına kalp hastalıklarına taban hazırladığından hem diyabet hem kalp hastalığı olanlar haftada 2 gün balık tüketmeli. Lakin balığı kızartmayın, ızgara yapın.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kalp-dostu-gidalar/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu