Sağlık

Kalp Hastalıklarından Anksiyete Sıkıntılarına, PCOS Bir ‘Dönem Sorunundan’ Çok Daha Fazlasıdır

PCOS, 25 ila 30 yaş kümesinde yaygın olan yaygın bir hormonal bozukluktur. Endokrin meselelerinin yumurtalıkların çok androjen üretmesine neden olduğu ve yumurtaların kist haline gelmesine neden olduğu adet görenlerde oluşan bir durumdur. Bu kistler yumurtalıkların kendisinde birikmeye başlar ve sıkıntılara neden olur. Bununla birlikte, PCOS’un kesin nedeni hala bilinmemektedir, uzmanlar bunun ömür biçimi ve diyet seçimleriyle bağlı olabileceğini öne sürmektedir.

PCOS’un Uzun Vadeli Komplikasyonları​


Devir meseleleri dışındaki öteki riskler şunları içerir:

1. Kalp Hastalıkları​

Fazla kilolu olmak yahut insüline dirençli diyabet yahut yüksek tansiyon geliştirmek gerçek risklerdir. Bu sorunlar kardiyovasküler hastalık ile alakalıdır. Bu, PCOS’lu adet görenlerin tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp sıkıntıları ve endometriyal kanser geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu gösterir.

2. Kısırlık​

Amerikan Bayan Doğum ve Jinekologlar Koleji’ne nazaran, bir endokrin ve üreme bozukluğu olan , bayan kısırlığının en yaygın nedenlerinden biridir. İnfertilite meseleleri ile alakalı üreme çağındaki hiperandrojenizm ve oligo-anovulasyonun birincil nedenidir. Ayrıyeten bebeklerini erken doğurma yahut düşük yapma riski daha yüksektir. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne nazaran , PKOS’lu bayanlarda kısırlık prevalansı %70 ile %80 ortasında değişmektedir.

3. Vücut İmajı (imgesi) Sorunları​

PCOS’un birtakım belirtileri ortasında kilo alımı, çok beden kılları, akne, ensede, koltuk altlarında ve göğüslerin altında koyu yahut kalın cilt lekeleri vb. sayılabilir. Vücut imajı badiresi, bir kişinin vücuduyla ilgili zihinsel imajının yahut tavrının acı çekmesine ve günlük ömürlerine müdahale etmesine neden olan bir durumdur.

4. Ruh Sıhhati Bozuklukları​


Vücut imajı meseleleri, kısırlık ve kalp hastalığı riskini içeren üstte belirtilen şartlar, zihin üzerinde zihinsel baskı oluşturabilir ve sıklıkla zihinsel sıhhat bozukluklarına yol açabilir. PKOS’lu menstrüatörlerde depresyon, anksiyete, yeme bozukluğu, bipolar bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk tanısı riski artar.

5. Uyku Apnesi​

PCOS ayrıyeten uyku apnesine neden olabilir. Teneffüsün tekrar tekrar durup başladığı bir uyku bozukluğudur. ScienceDirect’e nazaran , hem obezitesi hem de PKOS’u olan bayanlarda uyku apnesi riski, PKOS’u olmayanlara nazaran beş ila 10 kat daha fazladır.

PCOS tedavi edilemeyen önemli bir durumdur, fakat semptomlar ekseriyetle ilaç tedavisi de dahil olmak üzere uygun tedavi ile yönetilebilir.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/kalp-hastaliklarindan-anksiyete-sorunlarina-pcos-bir-donem-sorunundan-cok-daha-fazlasidir.3436/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu