Kalp Sağlığı

Kalp Kapakları Nelerdir?

 • Kalp kapakları kalbin odacıkları ortasında ve kalpten çıkan damarların başlangıcında bulunurlar.

 • Kalbimizde 4 adet kapak bulunur.

 • Kalpteki odacıklar (bölümler) kulakçık ve karıncık diye ikiye ayrılırlar. Her iki kulakçık (atrium) ve iki karıncık (ventrikül) bulunur. Kulaçıklar kalbe gelen kanın toplandığı odacıklardır. Karıncıklar ise kalpten çıkış odacıklardır.

 • İki oda düşünün birinci odanın girişinde kapak yoktur. Birinci oda kulakçık ve ikinci oda karıncıktır. Kapaklar iki oda ortasında ve ikinci odanın çıkışında bulunurlar.

 • Kalbin dört kapağın ikisi solda ikisi sağda bulunurlar.

BÜYÜK SİRKÜLASYON VE KÜÇÜK DOLAŞIM

 • Kalpte biliyorsunuz iki sirkülasyon bulunur. Büyük sirkülasyon ve küçük deveran diye bilinir.

 • Küçük sirkülasyon kalp ve akciğer ortasındadır. Büyük Kan Sirkülasyonunda kan kalp ile beden ortasında dolaşır. Kalbe tüm bedenimizden oksijeni azalmış kirli kan gelir SAĞ KARINCIK ve SAĞ KULAKÇIĞA geçer. Sağ kulakçıktan akciğere (Küçük Dolaşım) akciğer damarına (pulmoner arter) gönderilir. Akciğerden gelen oksijenlenmiş pak kan akciğer toplardamarına (pulmoner ven: ismi toplardamar lakin kirli değil pak kan taşır) gelir. Bu damar ile küçük deveranın kesimi olarak kalbe sol kulakçığa geri döner. Buradan sol karıncığa sarfiyat. Pak kan kalpten çıkan ana damar aort ile yeniden büyük sirkülasyonun kesimi olarak bedene atılır.

KALP KAPAKLARI NELERDİR? İSİMLERİ

 1. Sağ kulakçık ve sağ karıncık ortasındaki: TRİKÜSPİD KAPAK, Üç kapakçıklı (yapraklı) olduğundan tri (üç) ve kusp (kapak) diye ‘’ triküspid’’ diye isimlendirilir.

 2. Sağ karıncık ile buradan çıkan ve akciğer kan götüren atardamar (pulmoner arter) ortasında PULMONER KAPAK bulunur. Bu kapak da üç kapakçıklıdır.

 3. Sol karıncık ile sol kulakçık ortasında MİTRAL KAPAK bulunur. İki kapakçıklıdır.

 4. Sol kulakçık ile ana damar aort ortasında AORT KAPAĞI bulunur. Aort kapağı da üç kapakçıklıdır.

KALP KAPAKLARININ GÖREVLERİ

Kalp kapakları kanın bir tarafta akışına müsaade verir ve geri dönüşüne pürüz olurlar. Kalbin odacıklarının dolmasına müsaade verirler. Odacıklar dolduktan önlerindeki kapak açılır ve öteki kısma kan geçer.

Kapaklarda darlık ve/veya yetmezlik olur. Darlıkda kan güç geçer kapak rahat açılmaz. Yetmezlikde ise tam kapanamaz ve kan geri kaçar.

Kalbin içinde her kağın darlık ve yetmezliği olablir. Tek başına ve/veya öteki kapakların darlık ve yetmezlikleri ile bir arada olabilir.

 • Mitral darlığı, Mitral yetmezliği

 • Aort darlığı, Aort yetmezliği

 • Triküspit darlığı, Triküspit yetmezliği

 • Pulmoner darlık, Pulmoner yetmezlik

Aynı kapakta hem darlık, hem de yetmezlik bir ortada olabilir: aort darlığı+yetmezliği üzere. Bu türlü bir durumda biri baskın olabilir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/kalp-kapaklari-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu