Kalp Krizi Nedir?

Kalp oksijen ve başka besleyici maddeleri koroner arterler olarak adlandırılan kan damarları aracılığı ile sağlar Bu damarlarda kan akımı kesildiği vakit oksijen ve besleyici maddeler temin edilemez ve kalpte hasar ortaya gelir. Ani gelişirse kalp krizi olarak adlandırılır. Damarlardaki tıkanıklık kısmi ise kan akımı azalır ve anjina denilen göğüs ağrısı oluşur. Bu hal kalp krizi habercisi olmaktadır..

Kalp Krizi Belirtileri: Genellikle göğüste ağrı ve huzursuzluk hissi ile başlar birkaç dakikadan daha uzun sürer, tekrarlar. Göğüste huzursuzluk basınç,  sıkışma ya da doluluk gibi hissedilebilir. Ağrı ya da huzursuzluk kol, omuz, dirsek, çene, sırtta da hissedilebilir. Diğer semptomlar bulantı, kusma, bitkinlik, soluk görünme, soğuk terlemedir. Bayanlarda soluk darlığı, bulantı, kusma, sırt ve çene ağrısı daha çok görülür. Uzun süredir diyabeti olan şahıslarda diyabetin sinirleri etkilemesi nedeniyle ağrı olmayabilir..

Kalbi besleyen damarlarda tam değil kısmi tıkanıklık olursa az da olsa kan akımı devam ediyorsa göğüs ağrısı ya da göğüste rahatsızlık hissi olur,  kısa sürer. Kol, sırt, çene, boyun ve mideye yayılabilir. Aktivite, stres, aşırı sıcak ya da soğuk başlamasına sebep olabilir. Uzun sürmesi, sık Aralıklarla tekrarlaması, kalpte ritim sorunu ve soluk darlığı ile beraber olması, küçük bir aktivitenin başlamasına sebep olması kötüye işarettir. Anjina geliştiği vakit istirahat etmek, doktorumuzun bu hallerde kullanmamız amacıyla verilen bir ilaç varsa kullanmak ve tekrar en kısa sürede hekime başvurmak gerekir..

Kalp Krizi Nedir?” için 6 yorum

 • 23 Temmuz 2019 tarihinde, saat 00:14
  Permalink

  Merhaba herkese web sitesi vallaha dikkat çekici, tebrikler

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2019 tarihinde, saat 00:22
  Permalink

  selamun aleyküm sayfan gerçekten iyi, twitter da paylaştım

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2019 tarihinde, saat 02:14
  Permalink

  merhaba arkadaşlar siten vallaha mükemmel, tebrikler

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2019 tarihinde, saat 20:43
  Permalink

  merhaba arkadaşlar sayfan inanki dikkat çekici, twitter da paylaştım

  Yanıtla
 • 25 Ağustos 2019 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Merhaba paylaşımınız valla dikkat çekici, saolun

  Yanıtla
 • 25 Ağustos 2019 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir