Kalp Sağlığı

Kalp ve Damar Hastalıkları!

Kalp ve Damar Hastalıkları: Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm nedenidir. Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerine göre 2012 senesinde 56 milyon şahıs ölmüş ve 70 yaş altı ölümlerin % 52’si bulaşıcı olmayan hastalıklar neticesinde ortaya gelmiştir.

Bulaşıcı olmayan hastalıklar ortamında kardiyovasküler kaynaklı ölümler yüzde %37’dir. 

Kalp Krizi Tanımı: Kalp oksijen ve başka besleyici maddeleri koroner arterler olarak adlandırılan kan damarları aracılığı ile sağlar Bu damarlarda kan akımı kesildiği vakit oksijen ve besleyici maddeler temin edilemez ve kalpte hasar ortaya gelir. Ani gelişirse kalp krizi olarak adlandırılır. Damarlardaki tıkanıklık kısmi ise kan akımı azalır ve anjina denilen göğüs ağrısı oluşur. Bu hal kalp krizi habercisidir..

Kalp Krizi Belirtileri: Genellikle göğüste ağrı ve huzursuzluk hissi ile başlar birkaç dakikadan daha uzun sürer, tekrarlar. Göğüste huzursuzluk basınç, sıkışma ya da doluluk gibi hissedilebilir. Ağrı ya da huzursuzluk kol, omuz, dirsek, çene, sırtta da hissedilebilir. Diğer semptomlar bulantı, kusma, bitkinlik, soluk görünme, soğuk terlemedir. Bayanlarda soluk darlığı, bulantı, kusma, sırt ve çene ağrısı daha çok görülür. Uzun süredir diyabeti olan şahıslarda diyabetin sinirleri etkilemesi nedeniyle ağrı olmayabilir..

Kalbi besleyen damarlarda tam değil kısmi tıkanıklık olursa az da olsa kan akımı devam ediyorsa göğüs ağrısı ya da göğüste rahatsızlık hissi olur,  kısa sürer. Kol, sırt, çene, boyun ve mideye yayılabilir. Aktivite, stres, aşırı sıcak ya da soğuk başlamasına sebep olabilir. Uzun sürmesi, sık Aralıklarla tekrarlaması, kalpte ritim sorunu ve soluk darlığı ile beraber olması, küçük bir etkinliknin başlamasına sebep olması kötüye işarettir. Anjina geliştiği vakit istirahat etmek, doktorumuzun bu hallerde kullanmamız amacıyla verilen bir ilaç varsa kullanmak ve tekrar en kısa sürede hekime başvurmak gerekir..

İnme Tanımı: Kan kalpten boynumuzun iki yanısıra yer alan iki büyük damar aracılığı ile beyne taşınır. İnme kalp krizi gibi oluşur. Kan akımı kesildiği vakit oksijen ve besleyici maddeler beyne ulaşamaz. Bu hal beyin dokusunda zarara yol açar ve inme olarak adlandırılır. İnme yerine nedene bağlı olarak serebral kanama(beyin kanaması),serebral tromboz(beyin damarlarında tıkanıklık) kullanılabilmektedir. Karşılaşılan başka terimler; serebrovasküler iskemi, geçici iskemik ataktır..

İnme Belirtileri: Genellikle ani ilerleyen yüz, kol, bacak ya da sık sık bedenin bir %50 sinde kuvvet kayıbı olur. Bunların dışında aynı bölgelerde uyuşma, bayılma,  bilinç bulanıklığı, konuşmada ya da konuşulanları anlamada güçlük, nedeni bilinmeyen kuvvetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde ya da her iki gözde görme kayıbı, bilincin tamamiyle kayıbı görülebilir. İnme belirtileri vakanın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. Ani ölüme yol açabilir..

Bu bilgiler hafif şiddette ve rastgele bir tedavi almadan düzeliyorsa geçici iskemik atak olarak adlandırılır. Geçici iskemik ataklar inmenin habercisi olabilir. Geçici iskemik atak olmadan inme gelişebilir.İnme belirtileri bulunduğu vakit çok kuvvetli olmasa dahi en kısa sürede hastaneye gidilmelidir..

Kalp Krizi ve İnmenin Engellenmesi: Kalp krizi yaşamış bireylerin üçte ikisi hastaneye ulaşamadan hayatlarını kaybetmektedir. İnme hastaları ise çağdaş ve ileri tedavi olanaklarına ulaşsa bile yüzde altmışı ölmekte ya da sakat kalmaktadır. Bu amaçla belirtileri bilmek ve süratli hareket etmek çok önemlidir. Önlemek her vakit tedavi etmekten daha iyidir. Birçok kalp krizi ve inme önlenebilir..

Kalp Krizi ve İnme Riskini Azaltmak İçin:

Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmelidir. 

  • Sigara dumanına maruz kalınmamalıdır.
  • Günde en ez 30 dakika fiziksel etkinlik yapılmalıdır.(ev, bahçe işi, yürüyüş gibi)
  • Diyette yağ, şeker ve tuz azaltılmalıdır.

Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketilmelidir.

Hipertansiyon: Yüksek kan basıncı, koroner kalp hastalığı ve serebrovasküler hastalık amacıyla majör risk faktörüdür. Kan basıncı seviyesinin, inme ve koroner kalp hastalığı ile anlamlı ve ilerleyici teması vardır. Aynı yaş grubunda 115/75 mmHg’dan itibaren kan basıncındaki her 20/10 mmHg’lık artış kardiyovasküler hastalık tehlikesini iki katına çıkarmaktadır. Koroner kalp hastalığı ve serebrovasküler hastalığa ek olarak yüksek kan basıncı kalp yetmezliği, renal yetmezlik, periferik damar hastalığı, retinal kan damarlarında bozulma ve görme kayıbına yol açar..

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Selamlar bu web sitesi süper ötesi hayran bıraktı, teşekkürler

Başa dön tuşu