Sağlık

Kalp ve damar hastalıklarını önlüyor! Kajunun yararları nelerdir?

Kuruyemişler hakkındaki tüm makus algıyı ortadan kaldıran ve insan sıhhatine inanılmaz yararları olan kaju hakkında merak edilenleri araştırdık. Kalori oranı neredeyse sıfır olan kaju, göz sıhhatini olumlu etkileyen bir besindir. Pekala kajunun yararları nelerdir? Gözden damar sıhhatine kadar çabucak hemen her hastalığa yararı olan kajuya dair her şeyi haberin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Sakız ağacı ailesine ilişkin olan kaju ağacı tropikal iklimde rahatça yetişir. Birinci olarak Brezilya’da yetiştirilse de Portekiz tarafından tüm dünyaya tanıtılmıştır. Ekvator bölgesinde çabucak hemen her ülkede bulunan ve tüketimi fazla olan kaju kuruyemişler ortasında en sağlıklısıdır. Yağış ve nemi seven kaju ağacı, Afrika ülkelerinde de tüketilir. Birebir vakitte Afrika ülkelerinde kaju alternatif tıpta doğal ilaç olarak da kullanılır. Elverişli iklimden dolayı  üretimi Afrika’nın batı kıyısında Gabon, Angola ve Namibya üzere ülkelerden de doğu Afrika’daki ülkelere, Mozambik, Kenya ve Tanzanya’ya da yayılır. Dünya genelinde en fazla üretimi yapılan ülke ise Hindistan’dır. Hindistan’da Mayıs ayında hasadı yapılır. Hem çok yararlı hem de çok kıymetlidir. Bunun nedeni ise üretimi hudutlu yerlerde yapılmasından kaynaklanıyor. Meyveden elde edilen kaju fıstığı kurutulup tuzla kavrulur kuruyemiş olarak tüketilir. Brezilya ve Hindistan’da ise tıpkı vakitte yemeği de yapılır. 

kajunun yararları

KAJUNUN YARARLARI NELERDİR?

 • Sağlıklı bir göz için olmazsa olmaz “zeaksantin” hususu bakımından varlıklı olan kaju, epeyce güçlü bir antioksidandır. Günümüzde artan telefon ve bilgisayar kullanımı ile hasar alan göz içerisindeki vitamin oranı artırır. Uzmanlar günde en az 7 adet kaju, tüketerek gözün görme oranını artırıp hastalıklara karşıda koruduğunu vurguluyor.
   
 • Beyin sıhhati için doymamış yağ asitleri hayli yararlıdır. Kuruyemişler ortasında bu bakımdan badem ve ceviz tesirlidir. Lakin bu besinlerden fazla tüketildiğinde kilo almaya taban hazırlar. Bu yüzden uzmanlar kilo aldırmayan ve hudut hücrelerini güçlendirerek bilhassa ileri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık üzere rahatsızlıkların önüne geçtiğinden kajuyu tavsiye eder. Konsantre gücünü artırarak güzel bir hafızayı takviyeler.

  KALP VE DAMAR DOSTU!
   

 • Berbat kolesterol düzeyi yükselince kandaki yağ asitleri artar vakitle damarların tıkanmasına yol açar. Bu da ani kalp krizlerine davetiye çıkarır. Uzmanlar bunun önüne geçmek için güzel kolesterol düzeyinin yükselmesini tavsiye eder. Lipoprotein hususu kaju içerisinde bol ölçüde bulunur. Güzel kolesterol de bu husus sayesinde yükselir. Kolesterol dengelendikçe kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski azalır.

kaju kalp ve damar hastalıklarını önler

 • Kuruyemiş olmasına karşın ağız sıhhatini da takviyeler. Ağızdaki bakterilerin azalmasını sağlar. Diş ortalarında atık bırakmaz. Tükürük içindeki etkin bileşenlerin sayısını artırarak ağız içinin temizlenmesini sağlar. 
   
 • Yağ asidi düşük olduğundan kilo aldırmaz bilakis kilo vermeyi kolaylaştırır. Uzun müddetli tokluk hissi verir. İçerdiği lif sayesinde de bağırsakların işlevlerini artırır. 
   
 • Bakır unsuru birçok besinde bulunmaz. Bulunduğu besinlerde de oranı hayli azdır. Bakır bedende en fazla saçlara yarar sağlar. Bilhassa saç köklerini güçlendirerek dökülmesini önler. Bu yüzden uzmanlar saç dökülmesini önlemek için bakır bakımından varlıklı besinler önerir. Kaju bakır bakımından hayli güçlü bir besindir. Sistemli tüketildiğinde saç köklerindeki hücreleri güçlendirir.
   
 • Besin kıymetleri yüksek olduğundan uzmanlar hamilelik sürecinde olan anne adaylarının tüketmesi gerektiğini de vurguluyor. Fakat kajuya karşı alerjisinin olup olmadığını test edip uzmana danışarak tüketmeli. 

kaju besin pahası

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2901665-kalp-ve-damar-hastaliklarini-onluyor-kajunun-faydalari-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu