Göz Hastalıkları

Kan Akımını ve Oksijeni Artıran Antrenmanlar Oksijen Azlığının Göze Tesiri

Oksijen gereksinimi en fazla olan doku beyin dolayısı ile onun uzantısı olan gözdür. Oksijen kanda büyük oranda hemoglobine bağlı olarak taşınır. Az bir kısmı ise erimiş haldedir.

*Gözde dokuların oksijeni gereğince almayınca yeni damarlar oluşur. Yeni damarlarda damar duvarı tam gelişmemiş, kolay harap olan, kolay tıkanan ve kolay kanayan damarlardır.

*Oksijen azlığı hücrenin beslenmesin bozar, hücre vefatlarına neden olur.

*Oksijen azlığı ortamdan toksin ve artıkların uzaklaşmasını önler.

*Oksijen azlığı beyinden göze yeni damar oluşturma uyarımına neden olur.

*Yeni damarlar damar duvarının yetersiz olması nedeniyle kolay kanar. Kanama etraf dokulara ziyan verir. Göz tansiyonunu artırır ve körlüğe neden olur.

*Oksijen azlığında doku harabiyeti ortaya çıkar.

Uzun müddetli ve yüksek tempolu fizikî aktiviteler maksimal oksijen (MaxVO2 ) alımını sağlar.

Gözün bozulmasını önlemede oksijen tedariki kıymetlidir.

Faal kan akımı neden değerli? Kan akımı kılcal damarlara kadar giderek toksik ve artık unsurları temizler, ortamdan uzaklaştırır. Doku ve hücrelere besleyici unsurlar getirir, elektrolit istikrarını kurar. Hücre için gerekli oksijeni getirir, karbondioksiti ortamdan geri alır.

Miyopta kan akımını sağlamak neden kıymetli?

İlerleyen miyopta kan akımı göz yapılarını gelişiminin sürdürülmesi ve miyop’un beğenilen yaptığı tahribatların önlenmesi için kıymetlidir.

Sağlıklı gelişim: Göz yapıları sağlıklı olursa göz üzerine baskılardan etkilenmez, miyop başlamaz ve başladı ise ilerlemez. Kornea, sklera ve retina korunmuş olur. Ön art çap uzamaz. Astigmat oluşmaz. Göz dış kasları, odaklama ve ahengi sağlayan siliyer kas uygun halde gelişir. Göz işlevlerinin da sağlıklı çalışması sürdürülür.

Skleranın gelişimi: İlerleyen miyopta gözün beyaz katmanı skleranın sağlıklı olması kıymetlidir. Olağan kalınlığını bulursa göz ön art çapı uzamaz. Buna sağlıklı bir beslenmeyi de eklemelisiniz.

Göz kaslarının gelişimi için kan akımı: Göz kaslarının olağan gelişimi ve işlevlerini istenen seviyede sürdürülmesi için kâfi beslenme kâfi oksijen gerekmektedir. Göz içindeki siliyer kas odaklama ve ahenk yapar. Göz dış kasları ortasındaki dengesizlik astigmat ve miyopta ilerleme nedenidir.

Odaklama ve ahenk: Gözün içindeki lensin etrafındaki siliyer kas ahenk ve odaklamayı sağlar ve bu kasların güçlü olması antrenmanla sağlanır. Kan akımının kâfi olması beslenmesini gerçekleştir.

Retina: Göz ön art çapı uzadıkça retinada hücreler, dokular birbirinden uzaklaşır. Meyyit hücreler çoğaldıkça göz tabanında siyahlaşmalar ortaya çıkar.

Göz tabanında retina pembe-kırmızımsı rengini kaybeder, kırçıllı siyah, koyu kırmızı renk hâkim olur. Çizgiler, derin olmayan çatlaklar ve buralar tamir hayli siyah lekeler oluşur. Göz art bölgesinde beslenme bozukluğunun oluşturduğu atrofik meyyit alanlar ortaya çıkar. Görme hududunda beslenme bozukluğuna bağlı solukluk başlar. Bu görmede azalma demektir.

Bozulmalara karşı beyin düzeltme uğraşına girer. Kan akımını artırarak buranın daha âlâ beslenmesini sağlanır.Ama yüksek numarada bu kâfi olmaz.

Miyop göz yapılarını bozması -3.00 numaradan itibaren başlar ve bilhassa -6.00 numaradan itibaren bozulma daha da artar. -10.00 numara ve üzerinde önemli yapısal bozukluklar başlar. Bu bozulmadan en çok etkilenen alan göz tabanında retina kısmıdır.

OKSİJENLENMEYİ NASIL SAĞLARSINIZ?

Göz etrafı masajları: Göz kapakları ve etraf dokusu masajları damarların genişleterek dokulara daha fazla kan ulaşımını gerçekleştirir, kan akımını hızlandırır, cildin yaşlanmasını geciktirir.

Göz kapağı masajları tıpkı vakitte göz üzerindeki baskıyı azaltır. Zati miyop tedavisinin bir kısmıdır.

Temel göz kası antrenmanı:

Göz üzerindeki baskıları kaldırmak, göz dış kasları ortasındaki dengeyi sağlama için yapılan temel göz kası antrenmanları tıpkı vakitte kan akımını hızlandırır ve dokulara kan pompalanarak gözün oksijenlenmesi artırır.

SICAK SOĞUK PANSUMANI

Sıcak soğuk uygulaması: Sıcak soğuk uygulaması retinanın bozulmaması için değerli mevzudur. Sıcak damarın genişlemesini, bölgeye daha çok kan gelerek toksik unsurların ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Soğuk damarın daralması ile damar içindeki kanın pompa yapmak üzere ortamdan uzaklaştırır. Yani damarı bir genişletip bir daraltmaktasınız.

*Kanın pompalanma sürecini hızlandırır.

*Göz kapağını yumuşatır, göz üzerindeki baskıyı azaltır.

*Göz dış kaslarını gevşetir, gerginliğini alır.

*Gözyaşı bezinin daha düzgün çalışmasını sağlar ve göz kapağındaki Meibomıus bezinin yağ tortusu ile tıkanmasını önler.

*Haftada bir 20 dakikalık müddet kafidir.

*Bir dakika sıcak gerisine bir dakika soğuk uygulayın.

*Bez yahut pamuk kullanabilirsiniz. Eczanelerde bu iş için tasarlanmış içi su dolu boncuklardan oluşan hazır gereçler var.

Kan akımının deveranı nasıl artırılır?

1.Soğuk daraltır, sıcak gevşetir. Dolayısı ile bu süreç bir pompa görevi görür. Sıcak ve soğuk bez yahut gazlı bez uygulamaları ile bu sağlanmaktadır.

2.Göz kası antrenmanları kan akımını hızlandırır ve dokulara kan pompalanmasını sağlar.

3.Göz etrafı masajları damarların genişleterek dokulara daha fazla kan ulaşımını gerçekleştirir, kan akımını hızlandırır.

Nefes antrenmanları: Göz idmanları anında derin nefes alıp verilmesi gözdeki oksijenlenmeyi artırırken zihinde bu oksijenlenmeden fayda sağlar. Nefesi yüzeysel olarak almayın, karın kaslarının da nefes almaya katılmasını sağlayın.

Baş boyun idmanları: Baş ve boyun hareketleri, vücut idmanları bu oksijenlenmeye yardımcı olur. Çocuk ve bebekte zati çok bir aktivite vardır. Okul çağında masa başında devamlı çalışan çocukta antrenman daha çok yapılmalıdır.

Yürümek: Yürüyen bir beşerde beyinde oksijenlenme oranının arttığı gösterilmiştir. Bu yürüme süratli ve tempolu bir formda gerçekleştirilmelidir.

Damar genişleticiler: Bunu hekiminiz tavsiye etmedikçe ilaç formunda düşünmemelisiniz. Meyve ve sebzelerden yararlanmalısınız.

Kan cıvıtıcılar /sulandırıcılar: Bunları besin halinde almalısınız. Kan ağırlaşınca akım da azalır. Beslenme köşelerindeki kanı cıvıtan beyinler yaygın olarak anlatılmaktadır.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/kan-akimini-ve-oksijeni-artiran-egzersizler-oksijen-azliginin-goze-etkisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu