Diyetisyen

Kan şekeri düşen kişi ne yapmalı?Hipoglesemide ne yemeli?Hipoglisemide nasıl beslenmeli?

Hipoglisemi son vakitlerde birçok kişinin sorunu haline gelen kişinin kan şekerinin olağan kıymetlerinden daha düşük olması olarak tanımlanmaktadır. Diyet yaparken en çok karşılaşılan problemlerden biri Hipogliseminin en kıymetli sebebi sıhhatsiz ve sistemsiz beslenmedir. Pekala bunun önüne geçmek ve hastalıklara davetiye çıkarmamak için kan çekeri düşük kişi ne yapmalı, Hipoglisemide nasıl beslenmeli? Ayrıntılar haberim

Sinsi hastalık olarak birçok kişinin kabusu olan şeker düşüklüğü (hipoglesemi) kan şekerinin, yani glikoz düzeyinin olağan kıymetlerinden daha düşük olması olarak tanımlanmaktadır. İnsan bedeninin en çok muhtaçlık duyduğu glikoz, enerjiyi en çok yükselten ve gücün asıl kaynağıdır. İhmal edildiği takdirde vefata bile neden olan hipoglesemi’nin kesinlikle teşhis edilmesi ve ona nazaran beslenme programı belirlenmesi koşuldur. yapılması çok kıymetlidir. Medical Park Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Eda Önal, Amerikan Endokrin Cemiyeti’ne nazaran şeker hastalığı olan hastalarda bu sonun 70 mg/dl olarak kabul edildiğine dikkat çekiyor ve hususa ait bilgiler veriyor.

ŞEKERİ DÜŞEN KİŞİ NELER YAPMALI?

 • Hipoglisemi anında şuuru açık bir hastaya ağızdan 15-20 gr şekere karşılık gelen 4-5 adet kesme şeker yahut 150-200 ml meyve suyu ya da limonata verilmesi gerekiyor.
 • Çikolata yahut gofret üzere yağ içerikli eserlerin kullanımı ise yanlış bulunuyor.15 dakika sonra yapılan kan şekeri denetiminde kan şekeri düşüklüğü devam ediyorsa tekrar 15-20 gr şeker alınması öneriliyor.
 • Şuuru kapalı olan hastalara kesinlikle hastane şartlarında müdahale edilmesi ve damardan sıvı olarak şeker verilmesi gerekiyor. Reaktif hipoglisemisi olan hastalarda diyetin düzenlenmesi çok değerli görülüyor.
 • Reaktif hipogliseminin önüne geçebilmek için, kan şekerini süratle yükseltip düşüren şekerli besinlerden (abur cuburlar, tatlılar, meyve suları, beyaz ekmek, pirinç, makarna ve birtakım meyveler) uzak durmak gerekiyor.
 • Tedavide orta öğünlü ve düşük glisemik indeksli beslenme kâfi olmazsa bazen ilaç tedavisi gerekebiliyor. Hipogliseminin tedavisi altta yatan hastalığa nazaran değişiklik gösteriyor.
 • Hipogliseminin tekrarlanması ve önlenmesi için neden belirlenmesi ve buna uygun medikal yahut cerrahi tedavi uygulanması gerekiyor.

Hipoglisemide nasıl beslenmeli?

HİPOGLESEMİ OLAN BİREYLER NASIL BESLENMELİ?

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’den Hipoglesemik şahısların nasıl beslenmesi gerektiğine dair en çok merak edilenleri için sizler için sıraladık.

 1. Hipoglesemik bireyler ekmek olarak kesinlikle tam tahıllı ekmek tüketin.
 2. Ana öğün yerine asla meyveyle geçiştirmemeleri gerekir. Orta öğünde meyve yenildiğinde yanına kesinlikle kalsiyum açısından destekleyici yarım çay bardağı süt, diyet ayran ya da yoğurt tercih edin.
 3. Kesinlikle öğün sayınızı 3 ana ve en az 2 orta öğün olacak halde planlamaya itina gösterin.
 4. Şeker ve şeker içeren tüm besinleri hayatınızdan çıkarın.
 5. Ana öğünlerde daha çok yağsız kırmızı et, derisiz balık, hindi yahut tavuk eti yanına ızgara zerzevat yahut zeytinyağlı zerzevat yemeği ve bol salata tercih edin. Türkiye’de milyonlarca kişinin taşıdığı bu hastalıkta uzmanlar tavuk derisinin yenmemesi konusunda uyardı.

hipoglesemide yasak olan yiyecekler

 1. Orta öğünlerde uzun mühlet tok kalmak ve kan şekerini dengelemek için yoğurt yahut ayran hayat kurtarıcıdır. Bilhassa saat 16.00 civarında çok açlık atağını önlemek için asla tost değil büyük su bardağı tercih edin. 5. Kuru meyvelerin şekeri bedenin insülin muhtaçlığını arttırır.
 2. Hipoglisemi hastalığından korunmak ya da tedavi olmak için hazır ya da taze sıkılmış meyve suyundan uzak durmalı, kuru meyve yerine taze meyve tüketilmelidir.
 3. Süt hem sağlıklı protein hem sağlıklı yağ ve hem de sağlıklı hayvansal protein içererek kan şekerini istikrarda tutan özel bir besindir. Kesinlikle acıkınca 1 su bardağı süt tüketmeyi alışkanlık haline getirin.
 4. Kuru baklagiller kan şekerinin ani yükselmesini de, ani düşüşünü de önleyen üstün besinlerdir. Her ana öğünde kuru baklagiller yemek ya da haşlanmış olarak salatalarınıza bir ölçü eklemeye ihtimam gösterin.
 5. Öğünlerden evvel 1 bardak ve öğün müddetince de 1 bardak su için. Böylelikle yiyeceklerin süratle kana karışmasını engelleyin. Bunun sizin kan şekeri istikrarının korunmasında değerli olduğunu unutmayın.
 6. Avokado kan şekerinin düşmesini önleyen alternatiflerdendir. Şekerin düşmesini şeker yiyerek değil avokado tüketerek önleyin.
 7. Badem, Antep fıstığı içi ve fındık kavrulmamış olduğunda reaktif hipoglisemide yaşanan uykuya meyli önleyen sıhhat iksirleridir. Yemekten sonra 1 avuç içi kadar kafidir.
 8. Şayet toplumsal hayatta alkol tercih ediyorsanız kesinlikle alkolden uzak durmalısınız.
 9. Kafein içeren besinlerin hipoglisemiyi tetiklediği bildirilmektedir. Bu nedenle kahve içimini günde azamî 2 fincan olarak sınırlamayı sağlayın.
 10. Doymuş yağların insülin kullanımını olumsuz etkilediği bildirilmektedir. Krema, kaymak, yağlı etler ve şarküteri eserlerinden uzak durun.

Kan şekeri düşen kişi ne yapmalı?

Kaynak: https://www.yasemin.com/diyet/haber/2989370-kan-sekeri-dusen-kisi-ne-yapmalihipoglesemide-ne-yemelihipoglisemide-nasil-beslenmeli

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu