Anne ve Çocuk

Kardeşi olacağı çocuğa nasıl söylenmelidir? Kardeş istemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Ebeveynlerin en zorlandığı hususlardan biri de çocuklarına kardeş geleceğinin haberini vermektedir. Bilhassa de kardeş istemeyen kıskanç bir çocuksa, dünyası başına yıkılmadan onu kardeşine karşı ısındırmayı nasıl sağlanacağını uzmanlar açıkladı. Kardeş geleceği çocuğa nasıl söylenmelidir? Kardeş istemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

İkinci sefer ebeveyn olmanın memnunluğunu tadarken aslında sorumluluk hissinin ikiye katlandığını belirtmekte yarar olacaktır. Zira hem çocuğa bunu açıklamanın zorluğu bulunurken, hem de yeni doğan bebeğe ilgi göstermeniz gerekecektir. Kardeşi olacağını öğrenen çocuk, ilginin ve alakanın kendisinden ayrılıp büsbütün yeni doğan bebeğe yöneleceğini düşünecektir. Çocuğun bu durumda depresyona girebileceğini, hayata karşı küsebileceğini belirten uzmanlar uyardı. Çocuğunuza kardeşi için yaklaşırken, hayli sakin bir tutumla ablalık ya da ağabeylik durumunun ne kadar değerli olduğundan bahsetmeniz gerekecektir.

çocuğa gebe olduğunu anlatmak

KARDEŞ GELECEĞİ ÇOCUĞA NASIL SÖYLENMELİDİR?

Kardeş geleceğinin çocuğa hakikat formda açıklayamayan ebeveynlerin şikayetçi olduğu mevzulardan biri de büyük olan çocuğun kıskançlık triplerine girip, saldırganlaşması, agresifleşmesi, bebeğe ziyan vermeye çalışmasının görüldüğü durumlardır. Kardeşine ziyan vermeye başlayan çocuklarda konuttan gitmesi için daima bir isteğin varlığından bahseden uzmanlar, kardeşi doğmadan çocuğa annesinin bebek olduğunu ve onunda bir vakitler bebek olarak, birebir formda ilgilendiğini açıklaması gerektiğini belirtti. Çocuğun aile bağına olan inancı hayata karşı olan inancını belirler, münasebetiyle güvensizlik oluşmayacak ve kıskançlık üretmeyecek halde heveslendirilmeye çalışılmalıdır.

kardeşini kıskanan çocuk

Öncelikle çocuğa bu açıklamayı yaparken, sakin ve yalnız olmaya dikkat edin. Konuşurken dikkatli olmaya çalışın zira ses tonunuz, jest ve mimikleriniz çocuğun kardeşine olan bakış açısını belirleyecektir. Ayrıyeten kardeş için çocuktan müsaade alınmaması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğun soracağı sorular için de birebir sabrı göstermek zorunda olunması gerektiğini belirtti. Bebeğin gelmesiyle konutta olacak hoş olaylar anlatılarak heveslendirilmelidir. 

kardeş istemeyen çocuk

KARDEŞ İSTEMEYEN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALIDIR?

Öncelikle ebeveynlerin fark etmesi gereken bir mevzu olduğunu belirten pedagoglar, çocuğa kardeş alakasının düzgün istikametlerinin anlatılması gerektiğini açıkladı. Bu süreçte bir öbür kıymetli mevzu ise çocuğa bu durumu benimsemesi için vakit verilmesiyle, aslında çocukta olumlu bir bakış açısı sağlanacaktır. Ayrıyeten büyük çocuk çok memnun olsa dahi kardeş dünyaya geldikten sonra kıskançlığın doğal olduğu ortaya atıldı. Ailelerin bu duruma hazırlıklı olması ve 6 aydan daha uzun süren bir kıskançlığın şiddete dönmesi durumunda ise uzmandan yardım alınması gerektiğinin altı çizildi.

Çocuğun ferdî alanında hürmet gösterin. (Onun eşyaları ona aittir ve müsaadesiz alınamaz vb.)

kardeşini kıskanan çocuk

KARDEŞİ OLACAK ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALIDIR?

  • Eğer çocuğun hayatında bir değişiklik olacaksa (ayrı oda vb.) şimdiden alıştırmak için uygulamaya başlayın. 
  • Yavaş yavaş babanın büyük çocukla ilgilenmesi, parka götürüp eğlendirmesi üzere aktivitelerle annenin eksikliği daha az anlaşılacaktır.
  • Yeni doğacak bebekler için kıyafet üzere eşyalar alınırken, büyük kardeşin fikrini de alın.
  • Çocuğun küçük kardeşine yardım etmesini sağlayın, bez getirmek üzere vazifeler verildiğinde kendisine rakip değil, müdafaası ve bakması gereken bir kişi olduğunu anlayacaktır.
  • Çocuk kardeşine ziyan veriyorsa, ani ve kızgın reaksiyonlar vermeyin. Cezalandırmayın, dışlamayın. Yaptığının berbat olduğunu ve neden bunu yapmak istediğini anlatmasına imkan tanıyın.
  • Çocuğu hiçbir biçimde bebekle kıyaslamayın.
  • İki kardeş tartışıyor ya da arbede ediyorsa, ayırmak için uğraşmayın. Ziyan gördükleri anda farklı yerlere gitmelerini ve sakinleşmelerini sağlayın.
  • Her çocuğun kendisine ilişkin özel eşyaları ve oyuncakları olmalıdır ve çocuk tüm oyuncaklarını kardeşi ile paylaşmak zorunda değildir. Şayet kardeşler ortak olan oyuncaklarını paylaşamıyorlarsa, onlara seçenek sunun: “O oyuncakla sırayla oynamayı seçebilirsiniz ya da onunla bugün hiç oynamamayı seçebilirsiniz”

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990139-kardesi-olacagi-cocuga-nasil-soylenmelidir-kardes-istemeyen-cocuga-nasil-yaklasilmalidir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu