Anne ve Çocuk

Kardeşler ortası yaş farkı ne kadar olmalıdır? İkinci kardeş ne vakit olmalıdır?

Dünyaya getirdikleri çocuklarına bir kardeş daha yapmak isteyen ebeveynler, ikinci bir çocuğun varlığını düşünmeye başladıktan sonra bunun birinci çocuklarını nasıl etkileyeceğini merak etmektedirler. Çocukların muhtemel reaksiyonlarına karşı ne yapmak gerektiği ve nasıl bir yansıda bulunulduğunu açıklayan uzmanlar cevapladı. Kardeşler ortası yaş farkı ne kadar olmalıdır? İkinci kardeş ne vakit olmalıdır?

Her şuurlu ve uzman ebeveyn, ikinci bir çocuğu düşündüğünde birinci çocuklarına yaptıkları hakkında  ve onun karakterinin hazır olup olmayacağı hakkında derin niyetlere dalmaktadırlar. İkinci çocuğun doğumuyla hayatlarında nelerin değişeceği, ne üzere badirelerin oluşacağı ya da ne üzere avantajların gün yüzüne çıkacağını, maddi yahut manevi nasıl tesir ile dünyaya geleceğini düşünürken, aslında en temel soruda birinci çocuğun buna nasıl yaklaşacağı olmaktadır. 

kardeşler ortası yaş farkı

Çocuk daha dünyaya gelmeden evvelki annenin ve yakın etrafının psiko-sosyal durumu, hem dünyaya yeni gelecek bebeği, hem meskenin öbür çocuklarını hem de ebeveyni çok etkileyeceğini belirten uzmanlar, kardeşin yaşı, cinsiyeti, ailenin çocuk yetiştirme üslubu, toplumsal etrafı ve kişisel özelliklerinin çok kıymetli olduğunu da vurguladı.

kardeşler ortası yaş farkı

KARDEŞLER NASIL ETKİLENİYOR?

Çocukların muhakeme yeteneğinin 8-9 yaşlarında gelişmeye başladığını açıklayan uzmanlar, bu periyotta çocukların düzgün ve berbat, yanlış ve yanlışsız ayrımını yapabildiklerini belirtti. Bu özelliğin gelişmesinin ise 11-12 yaşa kadar uzadığı söz edildi. 

kardeşler ortası yaş farkı

Bilhassa bu periyottan evvel 3-6 yaş aralığındaki çocuklar rol model olarak anne ve babayı örnek almaktadırlar. Münasebetiyle tüm uygun cinsel kimliklerini, karşı cinsteki ebeveynle özel bağ kurma hayati bedel ve kıymet taşıyacağı kararların ortaya çıkmasına taban hazırlamaktadır. Bu devirde bir kardeşin varoluşu çocuğun ebeveyne karşı inançsız olmasına sebebiyet verirken bir yandan da olağan olacak gelişimini geriletmektedir. Bu devrin oyun çağı olması, çocuğun hem ebeveyni hem yaşıtlarıyla oyun oynama gereksinimini gereğince giderebilmesi için ebeveynine özel olarak gereksinimi devam etmekte olduğunun altı çizildi.

kardeşler ortası yaş farkı

KARDEŞLER ORTASI YAŞ FARKI NE KADAR OLMALIDIR?

Uzmanlar 0 ila 6 yaş aralığındaki çocuğa gelecek bir kardeşin, anne ve babanın ilgisini zarurî olarak kendine çekeceğinden ve büyük çocuk bunu muhakeme edecek olgunluğa şimdi erişmediğinden meselelerin ortaya çıkabileceği belirtildi. Bu yaş kümesinden okula başlama üzere hayati bir değişim yaşanırken, anne ve babanın ilgisine daha da muhtaçlık duyabilmektedir. En azından bu devir tamamlandıktan sonra yeni bir kardeşin varlığı daha kolay çocuk tarafından kabul edilecektir. Bu sebeple bir çocuğun 7-8 yaşlarında yeni bir kardeşe kavuşması daha sağlıklı olduğu ortaya kondu. Bu durumda 10 yaşında büyük kardeşle, 2 yaşındaki küçük kardeş ortasında daha kalıcı ve sıkı bağlar gözlemlenebilmektedir.

İKİNCİ KARDEŞ NE VAKİT OLMALIDIR?

Yaş farkı 12-13 sonlarını aştıktan sonra çocukluktan yetişkinliğe adım atan ergen bireyler ortaya çıkar. Bu ergen bireye gelecek yeni bir kardeşle bağ suramı daha da zorlayıcı bir durumdur. Paylaşımsal olarak ortak noktalarının bulunmaması ve ergenlik periyodunun kendine has olan reaksiyonları ve sorunları ile yanlışsız yönlendirilmesi gerekirken, bütün ilgi küçük kardeşte olacağı için denetim edilmesi güç bir periyot yaşanabilmektedir. Bununla birlikte aslında dikkat çekmek ve yardım isteyen ergenin başında bebeğe olan ilginin daha fazla oluşu, ortaya kıskançlık hissini çıkaracaktır. Bunun için kardeşler ortası yaş aralığını çok fazla uzatmamak en sağlıklı olan olarak kabul görüldü.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2989262-kardesler-arasi-yas-farki-ne-kadar-olmalidir-ikinci-kardes-ne-zaman-olmalidir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu