Göz Hastalıkları

Katarakt Nedir?

Katarakt, gözünüzün olağanda şeffaf olan merceğinin bulanıklaşmasıdır. Hepimizin göz içinde doğuştan sahip olduğu bir mercek (lens) vardır. Mercek ve lens, halk ortasında ve tıbbi lisan olarak farklı isimlerle anılmakta ancak her ikisi de birebir dokuyu söz etmektedir. Gözümüzün içindeki mercek, formunu değiştirerek gözün aralara nazaran net görmesini sağlar. Diğer bir deyişle, çeşitli uzaklıklardaki objelerin net imajlarını oluşturmak için, görme hücrelerinin olduğu retinaya net olarak gönderilmesini sağlar. Mercekten gelen manzara bulanık olduğu sürece retinadan taşınan manzara de bulanık olacaktır. Gözün öteki katmanları tam manasıyla sağlıklı olsa da yalnızca merceğin bulanık olması kişinin görmesini maniler.

Kataraktı olan beşerler için gördükleri dünya, biraz buzlu yahut buğulu bir pencereden bakmak üzeredir. Kataraktın neden olduğu bulanık görme, okumayı, otomobil kullanmayı (özellikle geceleri) yahut bir arkadaşın yüzündeki ifadeyi görmeyi zorlaştırabilir.

Kataraktların birden fazla yavaş gelişir ve erken görme duyunuzu bozmaz. Lakin vakitle, katarakt sonunda görüşünüzü tesirler, hayat kalitenizi değiştirir.

Kata riskinizi artıran faktörler şunları içerir:

KATARAKT NEDENLERİ

Merceğimizin içinde bir ekip yapıtaşları vardır bunlardan en kıymetlileri proteinler ve sudur. Gözdeki proteinler, merceğin retinaya net imajlar göndermesini engelleyen kümeler oluşturduğunda yada yapısal değişime uğradığında katarakt başlar. Yaşla ya da aşağıda sayacağım tıbbi nedenlerle merceğin su içeriği azalırken suda çözünmeyen proteinlerin ölçüsü artar. mercek sertleşir, esnekliği ve saydamlığı azalır. Yaşla merceğin saydamlığının azalması aslında olağan yaşlanma sürecinin bir kesimidir.

Katarakt gelişmeye devam ettikçe, bulutlanma ağırlaşır ve merceğin daha büyük bir kısmını içerir. Katarakt, imajın mercekten geçerken dağılıp imgenin retinanıza ulaşmasını maniler. Sonuç olarak, görüşünüz bulanıklaşır.

Katarakt çoklukla her iki beğenilen de gelişir, lakin eşit olarak gelişmez. Bir gözdeki katarakt başkasına nazaran daha ilerlemiş olabilir ve gözler ortasında görme farklılığına neden olabilir

Katarakt riskinizi artıran faktörler şunları içerir:

 • İlerleyen yaş

 • Travma

 • Diyabet

 • Güneş ışığına çok maruz kalma

 • Sigara içmek

 • Obezite

 • Yüksek tansiyon

 • Önceki göz yaralanması yahut iltihabı

 • Önceki göz ameliyatı

 • Kortikosteroid ilaçların uzun müddetli kullanımı

 • Radyoterapi

 • Aşırı ölçüde alkol içmek

 • Yaşlılık kataraktının nedeni karmaşık olup hala tam olarak aydınlatılmamıştır. Merceğin yükü ve kalınlığı yaşla bir arada artıp ahenk gücü azalır.

KATARAKT BELİRTİLERİ

 • Kataraktın ve belirtilerinin gelişimi çoklukla yavaş oluşan bir süreçtir.

 • Bulanık görme; Birinci başta, bir kataraktın neden olduğu görüşünüzdeki bulanıklık, göz merceğinin sadece küçük bir kısmını etkilendiği için rastgele bir görme kaybının farkında olmayabilirsiniz. Katarakt ilerledikçe, merceğinizin daha fazla bulanıklaşmasına neden olur ve mercekten geçen imgeyi bozar. Bu, daha bariz şikayetlere yol açabilir. Öncelikle uzak görüş sonrasında da yakın görüşünüz de bozulur. Burada genel olarak hastaları yanıltan bir durum kelam mevzusudur; kataraktın gelişimi ile bir arada miyopi artar ve hasta yakını kısa müddetliğine eskiye göre daha güzel görmeye başlayabilir. Lakin kataraktın ilerlemesi ile hem uzak hem yakın görme bariz olarak bozulur.

 • Renk görmede değişiklikler: hastalar genelde renkleri daha soluk ve sarımsı görürler ve ameliyat sonrası hastaların birinci tanım ettiği renklerin canlandığıdır.

 • Okuma ve öteki aktiviteler için kişi daha parlak ışığa gereksinim duyar. kataraktlı mercekten ışığın geçişi daha az olduğu için kişi eskiye göre daha çok ışığa muhtaçlık duyar

 • Parlak ışıkta görmede sorunlar (gece otomobil ışıkları). Merceğin içindeki kataraktlı alanlar merceğin her yerinde tıpkı değildir ve bulanık ve saydam alanlardan ışıklar geçerken farklı kırılmalara uğrar, bu da kamaşmaya ışıklarda dağılmaya neden olur. Ayrıyeten kişi ışıkların etrafında “haleler” gördüğünden şikayet eder

 • Ağrı olmaz. Gözümüzün içindeki mercek damarsız ve sinirsiz bir yapıya sahiptir, o nedenle katarakt gelişimi sırasında rastgele bir ağrı kelam konusu değildir.

 • Gözlük yahut kontakt lens reçetesinde sık sık değişiklikler

 • Tek beğenilen çift görme

Ne vakit bir doktora görünmeli

 • Görüşünüzde rastgele bir değişiklik fark ederseniz, çift görme, ışıklarda dağılma kelam konusu ise göz muayenesi için randevuzu alın.

KATARAKTIN TİPLERİ

Kataraktlar yaşa bağlı olarak 3 başlık altında incelenir

Çocukluk çağı Kataraktı: Doğuştan itibaren her yaştaki çocukta ortaya çıkabilen kataraktlardır. Doğuştan itibaren yukarda bahsedilen lens içindeki su ve proteinlerin istikrarının bozulması ile meydana gelir. Bu kataraktlar anne karnında geçirilen bir enfeksiyon yahut travmaya bağlı olabilir, yada genetik olabilir.

Orta yaş periyodu Kataraktı: Göziçi geçirilen enfeksiyonlara, travmaya, kullanılan ilaçlara yada kimi sistemik hastalıklara bağlı ortaya çıkan erken periyot kataraktlardır.

Yaşlılık kataraktı: En sık görülen katarakt tipidir. Yaşlanmanın doğal bir süreci olarak ortaya çıkar

KATARAKTIN TANISI

Doktorunuz katarakt olup olmadığını denetim etmek ve görüşünüzü kıymetlendirmek için kapsamlı bir göz muayenesi yapacaktır.

İlk etap, görüşünüzü farklı aralarda denetim etmek için bir görme testidir.Bu test, görüşünüzün sertliğini ve netliğini kıymetlendirir. Her göz, farklı boyutlardaki harfleri görme yeteneği açısından başka ayrı test edilir.

Biyomikroskobik muayene: Göz hekiminiz kornea, iris, lens ve gözün önündeki ve gerisindeki başka alanları inceleyecektir. Özel bir mikroskop olan biyomikroskop gözün tüm katmanlarındaki anormallikleri tespit etmeyi kolaylaştırır.

Göziçi basıncınız ölçülecek katarakt dışında glokom üzere öbür anomallikler olup olmadığı da test edilecektir. Hekiminiz ayrıyeten retina ve görme sonunuzu incelemek için gözbebeklerinizi büyütmek için gözlerinize damlalar koyacaktır. Bu, gözünüzün ardındaki optik hudut ve retinada hasar olup olmadığını denetim etmeyi kolaylaştırır.

Doktorunuzun yapabileceği öteki testler, parlamaya karşı hassasiyetinizi ve renkleri algılamanızı denetim etmeyi içerir. Gerek görürse farklı testleri de içerebilir

KATARAKT TEDAVİSİ

Kliniğe ve hastanın beklentisine nazaran (sosyal durumu, mesleği, yaşı) katarakt tanısı konan tüm hastalarda, tek tedavi cerrahidir. Kataraktı engelleyecek durduracak rastgele bir ilaç tedavisi yoktur. Kataraktın ilerlemesi, ameliyatlık düzeye gelme müddeti herkesin şahsî yapısal özelliklerine bağlıdır.

KATARAKT AMELİYATI

Katarakt ameliyatı sırasında, göz cerrahınız gözünüzün bulanık doğal merceğini çıkaracaktır. Başta anlattığım üzere kişinin doğal merceği cisimlerin net görülmesini ve farklı aralardaki cisimlerin odaklanmasını sağladığı için kişinin işlevini kaybetmiş bulanıklaşmış merceği çıkarıldığında yerine yapay bir mercek takılması gerekecektir. Bu yeni merceğe göz içi lens (veya GİL) ismi verilir. Katarakt ameliyatı olmaya karar verdiğinizde, hekiminiz sizinle GİL’ler ve nasıl çalıştıkları hakkında konuşacaktır.

Katarakt, insanların görüşlerini kaybetmelerinin çok yaygın bir nedenidir, fakat tedavi edilebilir. Siz ve göz hekiminiz katarakt şikayetlerinizi tartışmalısınız. Katarakt ameliyatına hazır olup olmadığınıza birlikte karar verebilirsiniz.

Ancak tek istisnası vardır ki doğuştan kataraktlarda cerrahi acildir. Zira doğuştan kataraktlar görsel sistemin geliştiği birinci 0-7 yaş ortasında alınmadığı takdirde görsel sistem bulanık olarak görmeye alışacak bu durum göz tembelliğine sebep olacak ve ilerde katarakt alınsa bile çocuğun görmesi düzelmeyecektir.

Katarakt ameliyatı geçiren şahıslarda yıllar sonra görmeleri tekrar bulanıklaşabilir. Hastalar bunu tekrar katarakt gelişti olarak algılayabilir lakin göziçi merceği alındığı için ve katarakt merceğin bir hastalığı olduğu için katarakt asla bir daha gelişmez. Bunun nedeni ekseriyetle göz kapsülünün yani kataraktı saran zarın bulanıklaşmasıdır. Birinci 6 ay bu zarın yerinde durması ve lensi tutması çok değerlidir lakin 6 ay içinde göziçi merceği bulunduğu yere yapıştığı için artık bu zara gerek kalmaz. Göz hekiminiz bulanıklaşmış kapsülü açmak ve net görmeyi sağlamak için bir yag-lazer kullanabilir. Buna kapsülotomi denir. Kapsülotomi sonrası kişi tekrar net görmeye kavuşabilir.

KATARAKTIN ÖNLENMESİ;

Katarakt oluşumunu durduracak hiçbir şey garanti edilmez. Birden fazla vakit, biz yaşlandıkça ortaya çıkarlar.

Bununla birlikte, aşağıda listelenen kimi risk faktörlerini sınırlayabilirseniz, katarakt gelişme suratını yavaşlatabilirsiniz.

• Gözlerinizin güneşin UV radyasyonuna maruz kalmasını azaltmak için gündüz güneş gözlüğü takmak.

• Sigarayı bırakmak.

• Yürüme üzere hafif fizikî aktivite olsa bile, sağlıklı beslenme ve idman rejimini sürdürme.

• Diyabet yahut hipertansiyon üzere bir ortada var olan durumların tesirlerini yönetmek ve bu hastalıkları denetim altında tutmak.

• Gelişen kataraktın mümkün olduğunca erken teşhis edilmesini sağlamak ameliyat zamanlamasını geciktirmemek için sık sık göz muayenesi yaptırmak.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/katarakt-nedir3

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu