Sağlık

Kavun çekirdeği yenir mi? Kavun çekirdeklerinin yararları nelerdir?

Sağlıklı besinlerin başında gelen kavunun iç meyvesi ve kabukları olduğu üzere çekirdeklerinin de yararı vardır. birden fazla kişi bilmez lakin Doğu ve Güney Doğuda lokal halkın sıklıkla tükettiği besinlerden biridir. Yaz meyvesi olan kavunun çekirdeğini ise kurutarak yıl uzunluğu tüketebilirsiniz. Kavun çekirdeği yenir mi? Kavun çekirdeklerinin yararları nelerdir?

Yaz uzunluğu tüketilen kavunun içindeki beyaz damarlara bağlı yetişen kavun çekirdeği, kurutularak uzun bir mühlet tüketilir. Kış uzunluğu tüketilen kavun çekirdeği, içeriğinde yüksek oranda potasyum barındırır. Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak tüketilen kavun çekirdeği, kabukları çıtır çıtır olduğundan çıtlanmadan da yenilebilir. Yüksek oranda C vitamini barındıran kavun çekirdeği hücre yenilemekte epeyce tesirlidir. Bu yüzden bağışıklığı güçlendirir. 

kavun çekirdeği bağışıklığı güçlendirir

KAVUN ÇEKİRDEĞİ YENİR Mİ?

Kavunun içinden alınan çekirdekler düzgünce yıkanır. Yıkanan çekirdekler güneşte bekletilir. Daha sonra kuruyan çekirdekler ilaç imalinde kullanılmak için toz haline de getirilebilir. Tıpkı artırımdan tavada üzerine yağ ve tuz eklenerek pişirilip çekirdek üzere de tüketilebilir. Kaynatılan suyu tonik olarak kullanılır. Bu su cilt lekelerini azaltır. 

kavun çekirdeği kızartıldığında çekirdek üzere yenilebilir

KAVUN ÇEKİRDEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücreleri yenileyerek hastalıklara karşı beden direncini artırır. 
   
 2. Düzenli tüketilen kavun çekirdeği mide duvarını korur. Mide asidinin yükselmesini mahzurlar. 
   
 3. Cilt sıhhati içinde kullanılabilir. Bilhassa akne tedavisi görenler için kavun çekirdeği suyu uygunlaştırıcı yapısı sayesinde tedaviyi süratle sonuçlandırabilir. 
   
 4. C vitamini sayesinde antioksidan tesiri olan kavun çekirdeği, kaynatılıp içildiğinde teneffüs yollarındaki virüsleri temizler. 
   
 5. Güçlü bir balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Kısa müddette hava yollarında biriken iltihaplı mukozu atar. Bu yüzden başlayan ve geçmeyen öksürüklerde tüketilmesi tavsiye edilir. 

kavun çekirdeği yaz uzunluğu toplanıp kurutulur kış uzunluğu tüketilir

KAVUN ÇEKİRDEĞİ ZİYANLI MIDIR?

Sağlığa epeyce yararı olan kavun çekirdeğinin bir de ziyanları vardır. Bunlar ortasında da en kıymetlisi sindirim meseleleridir. Fazla tüketildiğinde sindirim yollarında iltihaplanmalara yol açar. Uygunca çiğnenmeden tüketildiğinde kabızlığa yol açabilir. Basuru olan bireylerin tüketmemesi tavsiye edilir. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2981281-kavun-cekirdegi-yenir-mi-kavun-cekirdeklerinin-faydalari-nelerdir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu