Beslenme

Kavun neden tercih edilmeli?

Yaz sofralarımızdan eksik olmayan kavun yalnızca çok lezzetli değil aynı vakitte yararlı da bir meyve. Beslenme ve Diyet Eksperi Diyetisyen Aslıhan Altuntaş, kavunun faydaları ve doğru tüketmenin yolları ile ilgili bilgi verdi..

Kavun, lezzeti ve güzel kokusu yardımıyla yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri olarak gösteriliyor. Bu bilhassari kavunu yaz sofralarının vazgeçilmezlerinden biri yapıyor fakat pek çok çeşidi tespit edilen kavun aynı vakitte birbirinden değişik beden sistemlerine yararları ile öne çıkıyor. Göz sağlığının korunmasından kilo vermeye, doğurganlığın artırılmasından bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar pek çok fonksiyonu bulunuyor. .

BAĞIRSAK DOSTU OLARAK BİLİNİYOR!

Kavun düşük kalorili ve gerektiğince lifli bir besindir. 150 gram yani bir porsiyon kavunda 1,5 gram lif bulunmaktadır. Lif içeriği yüksek olan bu meyve bağırsakların fonksiyonuni gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır. Kavun basitçe kahvaltıda tüketilebilmektedir. Lifli bulunduğu amacıyla kahvaltıda tüketilebilecek kavun uzun vakit aç olmama sağlamaktadır..

BETA KAROTEN ZENGİNİ KAVUN!

Pek çok sarı ve turuncu meyve beta karoten yönünden zengindir. Beta karoten basitçe A vitaminine dönüşebilen bir bileşendir. Yani beta karoten kendi başına bir A vitamini formu olarak düşünülmektedir. Kavun da beta karoten yönünden dolu bir meyvedir. Bu da göz sağlığına olumlu etkiler vermektedir. Beta karotenin katarakt oluşumunu engelleyebileceği tekrar oluşturulan birtakım incelemelerde görülmüştür. Hem de kavundaki beta karoten güçlü bağışıklık ve genel sıhhat bakımından çok yararlıdır.

SPORCULARA EN BÜYÜK DESTEK KAVUNDAN!

Her gıdada bulunduğu gibi kavun kullanımında de abartıya kaçılmamalıdır. Kavunu günde bir porsiyon yani 150 gram olacak şekilde tüketmek gerekmektedir. Kavun bilhassa spor yapanların, egzersiz evvel gönül rahatlığıyla yiyebileceği bir meyvedir. Spor yapar iken yalnızca proteinden zengin, karbonhidrattan yoksul beslenmek gerektiği gibi bir algı bulunmaktadır. Bu algıdan ötürü spor yapanlar vitamin ve mineral yönünden eksik kalmaktadır. Halbuki kavundaki karbonhidrat sıhhatli bir karbonhidrattır bu amaçla de spor yapanların yemesi gereken bir besindir. Fakat bu meyveyi de diyabet hastalarının hekimlerine sormadan tüketmemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Selamın aleyküm sayfan ciddiyim çok hoşuma gitti, şukuladım

Başa dön tuşu