Anne ve Çocuk

Kayra isminin manası nedir? Kayra ismi Kur’an’da geçer mi? Kayra en demek?

Ebeveynler doğacak olan bebekleri için manasının en hoş olduğu isimleri seçmek ister. Bu bahiste da daima araştırma yapan anne baba adayları için Kayra ismini araştırdık. Kayra isminin manası nedir? Kayra ismi Kur’an’da geçer mi? Kayra en demek?

Günümüzde birçok ebeveyn doğacak olan çocukları için unisex yani hem erkeğe hem de kıza koyulabilecek isim arayışına girdi. Şimdilerde tanınan isimler ortasında yerini alan Kayra ismi, hem kıza hem de erkeğe konulan ve en çok aratılan isimler listesinde yerini alıyor.

bebek

KAYRA İSMİNİN MANASI NEDİR?

Günümüzün tanınan isimlerinden biri olan Kayra, saygın bir kimse tarafından yapılan yeterlilik, güzel niyet, özveri ve ihsan manasını taşır.

Bir öbür manası ise inançsal olarak Allah’ın kollayıcı ve esirgeyici olması, Allah’ın insanı muhafazası formunda açıklanmaktadır.

Bir üçüncü manası ise şafak vaktinin kızıllığının hoşluğu olarak bahsedilmektedir. 

bebek

KAYRA İSMİ KUR’AN’DA GEÇER Mİ?

Ebeveynlerin en çok merak ettiği mevzulardan biri de çocuklarına koyacakları ismin Kur’an’da geçip geçmediğidir. Kayra ismi Kur’an’ın rastgele bir kısmında geçmemektedir. 

bebek

KAYRA TDK MANASI NEDİR?

Kayra ismi, Türkçe kökene sahip bir isim olmasıyla birlikte Türk Lisan Kurumu Sözlüğünde ise yüksek mertebeli, büyük bir şahıstan gelen uygunluk, saygınlık, lütuf ve ihsan manasında geçtiğine dair açıklama yapılmıştır.

bebek

KAYRA İSMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kayra ismini taşıyan insanların ortak noktası paklık ve nizam olarak olduğu anlaşılmıştır. Kendi hayatlarında da planlı ve programlı hareket etmeyi sevdikleri, sorumluluklarının şuurunda oldukları ve kendileri üzere arkadaşlıklar kurdukları görülmüştür. Azimli ve hırslı yapılarıyla hayatlarında daima gaye koyar ve bu maksada ulaşmak için ellerinden gelen emeği vermekten kaçınmazlar. Saygısız ve merhametsiz insanlara karşı tahammülleri yoktur. Dışarıdan bakıldığında fazla takıntılı ve tertipli üzere gözükseler de bu tertip içerisinde kendilerini memnun hissederler. Arkadaşlık ve dostluk kavramları onlar için hayli değerlidir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2992386-kayra-isminin-anlami-nedir-kayra-ismi-kuranda-gecer-mi-kayra-en-demek

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu