Anne ve Çocuk

Kayra isminin manası nedir? Kayra ismi Kur’an’da geçer mi? Kayra ne demek?

Ebeveynler doğacak olan bebekleri için manasının en hoş olduğu isimleri seçmek ister. Bu bahiste da daima araştırma yapan anne baba adayları için Kayra ismini araştırdık. Kayra isminin manası nedir? Kayra ismi Kur’an’da geçer mi? Kayra en demek?

Günümüzde birçok ebeveyn doğacak olan çocukları için unisex yani hem erkeğe hem de kıza koyulabilecek isim arayışına girdi. hem değişik bir isim olsun hem de manası hoş olsun isteniyor. Bu durumda en çok aranan isimlerden biri olan Kayra, şimdilerde en tanınan isimler listesine girdi. Kayra isminin manasını merak eden anne ve babalar, Kur’an’da geçip geçmediğine dair de merak ediyor. Kayra söz olarak da özveri ve yeterliliği temel alsa da, Kayra isminin manalarını ve taşıyan insanların özelliklerini sizler için araştırdık. Kayra isminin manası nedir? kayar ismi Kur’an’da geçiyor mu? Kayra isminin özellikleri nelerdir? 

bebek

KAYRA İSMİNİN MANASI NEDİR?

Günümüzün tanınan isimlerinden biri olan Kayra, saygın bir kimse tarafından yapılan yeterlilik, uygun niyet, özveri ve ihsan manasını taşır.

Bir öbür manası ise inançsal olarak Allah’ın hami ve esirgeyici olması, Allah’ın insanı muhafazası biçiminde açıklanmaktadır.

Bir üçüncü manası ise şafak vaktinin kızıllığının hoşluğu olarak bahsedilmektedir. 

bebek

KAYRA İSMİ KUR’AN’DA GEÇER Mİ?

Ebeveynlerin en çok merak ettiği mevzulardan biri de çocuklarına koyacakları ismin Kur’an’da geçip geçmediğidir. Kayra ismi Kur’an’ın rastgele bir kısmında geçmemektedir. 

bebek

KAYRA TDK MANASI NEDİR?

Kayra ismi, Türkçe kökene sahip bir isim olmasıyla birlikte Türk Lisan Kurumu Sözlüğünde ise yüksek mertebeli, büyük bir şahıstan gelen düzgünlük, saygınlık, lütuf ve ihsan manasında geçtiğine dair açıklama yapılmıştır.

bebek

KAYRA İSMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kayra ismini taşıyan insanların ortak noktası paklık ve sistem olarak olduğu anlaşılmıştır. Kendi hayatlarında da planlı ve programlı hareket etmeyi sevdikleri, sorumluluklarının şuurunda oldukları ve kendileri üzere arkadaşlıklar kurdukları görülmüştür. Azimli ve hırslı yapılarıyla hayatlarında daima gaye koyar ve bu amaca ulaşmak için ellerinden gelen emeği vermekten kaçınmazlar. Saygısız ve merhametsiz insanlara karşı tahammülleri yoktur. Dışarıdan bakıldığında fazla takıntılı ve sistemli üzere gözükseler de bu sistem içerisinde kendilerini keyifli hissederler. Arkadaşlık ve dostluk kavramları onlar için epey kıymetlidir.

bebek

KAYRA İSMİNİN HARF TAHLİLİ NEDİR?

K: İsmin birinci harfi olan K harfi, şahsa bağımsızlık, söz gücü ve kuvvetli sezgiler özelliği vermektedir. 

A: İsminin içerisinde bulunan A harfi, anı kaçırmakla ilgili kaygısı olmayan ve anı yaşayan güce sahip olduğunu gösterir.

Y: İsim içerisinde yer alan Y harfi, hayatlarını refah içerisinde geçirmek isteyen insanların ortak noktasıdır. Onlar için hayatın manası varlıklı olmak ve rahat olmaktan geçer. İşte o vakit hayat hayattır…

R: İsmin içerisinde geçen R harfi, kişinin hislerini aktarmada ne kadar rahat olduğunu sembolize eder. İçinde R harfi olan beşerler, hislerini tabir etme ve göstermede epeyce başarılıdır. Kaygılarını ve zaaflarını saklama gereği duymaz, insanların olduğu üzere kendilerini kabul etmesini bekler.

A:İsminin içerisinde bulunan A harfi, anı yaşamakla bütünleşiktir. Anı kaçırmaz ve son harf olmasıyla birlikte aslında dişil yada eril güce sahip olduklarını aşikâr eder. Sesli harflerin en güçlüsü olan A harfi ile biten isme sahip şahıslar, karakter olarak da çok sağlam dürüst ve şanslı yapıya sahiptir.

bebek

KAYRA İSMİNİN ÜLKÜ MESLEKLERİ

İnsan Kaynakları, Yönetici, Medya Kesimi yahut emsal işler…

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2992386-kayra-isminin-anlami-nedir-kayra-ismi-kuranda-gecer-mi-kayra-ne-demek

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu