Sağlık

Kefirin mucizevi 5 yararı

Sütün mayalanması Türk kültüründe ve başka tüm medeniyetlerden çok farklı biçimde yorumlanmıştır. Kefir ve yoğurt mayalarının keşfedilmesi ile bugün tıp dünyasında isminden sıkça kelam edilen pek çok farklı besinler ortaya çıkmıştır. Baskın probiyotik özelliği ile öteki süt eserlerinden daha tesirli yararlarından kelam edebileceğimiz kefir; günümüzde epey uzun bir yararlar listesi ile karşımıza çıkar. Pekala, kefirin insan bedenine yararları nelerdir?

Sindirim sistemini düzenler

Kefir, yararlı bakteriler bakımından çok değerli bir besindir. Bu bakteriler bağırsak florasında yer alır ve besin bileşenlerinin bedende kullanılabilir hale gelmelerini sağlar. Bağırsaklarımızda gereğince bakteri olmaması durumunda, sindirim sistemi meseleleri yaşarız, bağırsaklarımızda kâfi bakterinin olmaması durumunda besinler sindirilemez ve posa olarak atılır. Besinlerin bileşenlerinden faydalanamayan insan bedeni, sıhhatsiz hale gelebileceğinden, sindirim sisteminin çökmesine sebep olacaktır.

Alerjilere ve alerjik astıma karşı savaşır

Bağışıklık sistemimizin çeşitli besin ve hususlara karşı gösterdiği çok tepkilere alerji ismi verilir. Muhakkak durumlarda bu alerjik tepkilere astım da eşlik edebilir. Alerji ve astımdan doğal yollarla kurtulmaya yarayan kefir çok tesirlidir, bilhassa antibiyotik kullanan bireylerin yararlı mikropları yerine koymak için kefir içmesi alerjik hastalıkların ortaya çıkmasını azaltabilir.

Kolesterol düşürücü bir niteliği vardır

Günde bir bardak nizamlı tüketimi durumunda berbat kolesterol bedellerinde düşüş yaşanmaktadır. 2017 yılında İran’da yürütülen bir çalışmada; bir küme bayana sistemli ölçülerde az yağlı süt ve kefir denetimli ölçüde verilmiştir. Belli bir mühlet sonra, müşahedeler sonucu kefir tüketen kümedeki bayanların berbat kolesterollerinin yüksek oranda düştüğü saptanmıştır. Kefir tüketiminin kolesterol düşürücü özelliğine dair kesin bilimsel bilgiler hudutlu olmasına karşın, çeşitli deneylerinin sonuçlarında kefirin makûs kolesterolde düşüşe yol açtığı gözlemlenmiştir.

İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder

Kefir, içinde bulunan probiyotiklerle idrar yolu sorunlarında olumlu tesir yaratmaktadır ve güzelleşme sürecine katkıda bulunur. Şayet sık sık idrar yollarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, kefir ve probiyotik tipleri olan; yoğurt, peynir üzere besinleri tüketmeye ihtimam gösterin. Sistemli olarak kefir tüketmek, idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Zayıflamaya ve kilo denetimine yardımcı bir besindir

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlayan kefir, bilhassa son periyotta diyetlerin vazgeçilmez besinlerinden biri haline geldi. Hazımsızlık ve sindirim sıkıntılarıyla çabada değerli rol oynadığı için daha süratli çalışan ve yağları depolamadan bedenden atan bir sisteme sahip olmanızı sağlar , münasebetiyle kısa müddette sıhhatle zayıflamanıza takviye olur. Şayet kilonuza dikkat ediyorsanız ve sağlıklı beslenmeye itina gösteriyorsanız, nizamlı kefir tüketmeyi unutmayın!

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kefirin-mucizevi-5-faydasi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu