Sağlık

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Kemik erimesi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Ortalama 50 yaş ve üzeri şahıslarda görülen ve halk ortasında kemik erimesi olarak geçen osteoporoz, toplumda ekseriyetle her 3 şahıstan birinde görülür. Sıhhatsiz beslenme ve hareketsiz ömür hastalığa yakalanma riskini artırır. Uzmanlar bilhassa güneş ışınlarından daha az faydalanan şahıslarda daha sık rastlandığını söylüyor. Pekala Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Sinsice ilerleyen kemik erimesi, osteopeni yani düşük kemik yoğunluğu ile başlar. Halk ortasında çoklukla bu iki rahatsızlık karıştırılır. Lakin osteopeni osteoporozun başlangıcıdır. Osteopeni tedavi edilir fakat kemik erimesi tedavisi zordur. Kemik erimesinde kişi birebir anda birden fazla kemik kaybeder. İleri yaş hastalıklarından biri olan kemik erimesi nadiren olsa genç yaşlarda da görülür. Erkeklere oranla bayanların daha fazla yaşama mümkünlüğü vardır. Hastalık ortaya çıktığından itibaren kemiklerdeki dokularda kayıplar yaşanır. rastgele bir harekette yada travma da kemiğin geri dönüşü olmayan hasar almasına neden olur. Ekseriyetle diz ve dirseklerde başlar. Kemik erimesinin yaşanmasındaki en büyük nedenler kalsiyum ve kollajen azalmasıdır. Bu unsurlar kemik oluşumunun temelidir. Çocukluktan 20’li yaşlara kadar süratle gelişir. 40 yaşından itibaren kemik yapısında kimi değişimler meydana gelir. Kemiklerin erimesindeki en büyük etken ise toksin ve asit oranlarında ise artış olmasıdır. Kişinin sıhhatsiz beslenmesi ve hareketsiz ömrü da bunu tetikler.

kemik erimesi neden olur

KEMİK ERİMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

– Genetiksel faktörlerden ötürü 

– Kortizonlu ilaçları uzun müddet tüketme

– Bayanların 45 yaşından sonra yaşadıkları menopoz dönemi

– Hormon üretiminin yetersiz olması

– Romatizmal hastalıklara neden olan bedendeki fazla asit miktarı

– Kronik hastalığı olan bireylerin bağışıklığının bakteri ve virüslere karşı zayıflaması

– Sağlıksı beslenme 

– D ve C vitaminlerinde eksiklik

– Çok derece de nikotin ya da kafein tüketimi

– Kemiklerin çok sık hasar alması üzere durumlar kemik erimesine taban hazırlar.

kemik erimesi belirtileri nelerdir

KEMİK ERİMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kesin bir belirtisi yoktur.Ancak kemiklerde artan ağrılar, yürüme hareket etme üzere aktivitelerde zorluk çekme. Hasar alan kemiklerin süratle iyileşmemesi, duruş bozukluğun da artış. Bilhassa diz, dirsek ve kalça kemiklerindeki ağrılar hayat kalitesini düşürür. Kemik erimesi belirti vermediğinden uzmanlar üstteki nedenlerden dolayı bireylerin kemik yoğunluklarını ölçtürmelerini tavsiye eder.

kemik erimesi tedavisi var mıdır

KEMİK ERİMESİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Kemik erimesinin tedavisi ileri boyutta olduğundan zordur. Bu yüzden uzmanlar kemik yerine platin üzere aletler, cerrahi operasyonla yerleştirir. Lakin başlarda fark edildiğinde kemiklerin yapısını güçlendirici ilaç tedavisi uygulanır. Bu noktada en tesirlisi ise kemik suyudur. Bilhassa ilikle yapılan kemik suyu yoğunluğu artırır. Ayrıyeten hastanın kalsiyum ve D vitamini alması için özel yemek menüleri hazırlanır. Ayrıyeten fizik tedavisiyle bir arada kemiklerin yapısı güçlendirilir. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2908992-kemik-erimesi-osteoporoz-nedir-kemik-erimesi-belirtileri-nelerdir-ve-tedavisi-var-midir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu