Sağlık

Kendinizi yorgun hissediyorsanız nedeni sıvı kaybı olabilir!

Yaz aylarında sıvı kayıbının, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi sıhhat problemlerine yol açabileceğini ifade eden uzmanlar, kadınların günde ortalama 2 litre, erkeklerin ise 2,5 litre su tüketmesi gerekliliğini belirtti

Yaz aylarında beslenmedeki en mühim bileşenlerden birinin su olduğunu altını çizen Beslenme ve Diyet Eksperi Sedef Temizkan, “Vücudumuzun ortalama yüzde 55 ile yüzde 75’i arası sudan oluşmaktadır. Bu kadar mühim bir bileşenin kayıbının bedende ağır tesiri olabilmektedir. Vücut ağırlığının yüzde 10’u kadar su kayıbı neticesinde dehidrasyon hali oluşmakta ve yoğun halsizlik, yorgunluğa namacıyla olabilmektedir. Yüzde 20’sinin kayıbı halinde ise hayat tehlikesi oluşabilmektedir. Bunu önlemek amacıyla yaz aylarında kadınların ortalama 2 litre, erkeklerin ortalama 2,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Fakat hareket haline ve oluşturulan egzersize, kafeinli içeceklerin kullanımına bağlı olarak artış göstermektedir. Yeterli sıvı alınıp alınmadığı idrar renginden denetim edilebilir. İdrar renginin çok koyu olması yeterli sıvı almadığımızı gösterir” dedi.

ASİTLİ İÇECEKLERE DİKKAT
Sıvı alımında bir başka mühim noktanın asitli içeceklerin kullanımı olduğunu kaydeden Temizkan, “Asitli içeceklerin içeriğindeki katkı maddeleri, şeker miktarı gerektiğince çokdır. Farkında olmadan ciddi bir kalori alımına namacıyla olmaktadır. Bu yüzden serinlemek amacıyla asitli içecekler yerine evde oluşturulan şekersiz limonata, natural maden suları, fesleğenli ayran, evde hazırlanan soğuk çaylar, soğuk kahveler, evde hazırlanan dondurmalar tercih edilebilir. Meyve suları, glisemik indeksi yüksek içeceklerdir. Bu yüzden bilhassa diyabet hastaları amacıyla kullanımı önerilmemektedir. Meyve suları yerine meyvenin kendisinin tüketilmesi daha sıhhatlidır. Fakat tekrar de porsiyon denetimüne ilgi edilmelidir” diye konuştu.

ZEYTİNYAĞLILAR TERCİH EDİLMELİ
Sıcak havalarda yağlı ve ağır yemekler tüketilmemesi gerektiği konusu ile ilgili da tavsiyeler veren Temizkan, “Bunun yerine sebze yemekleri, zeytinyağlılar tercih edilmelidir. Kızartma yerine gıdaları haşlama, fırınlama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Proteinli salatalar yaz ayları amacıyla güzel bir seçenek olabilmektedir. Hem de sıcakların yükselmesi ile beraber iştahsızlık, yemek yememe talebi oluşabilmektedir. Bu halde yemek yerine yoğun meyve kullanımı tercih ediliyor fakat bu da sıhhatli bir tercih değildir. Daha çok hafif yemekler tercih edilmelidir” verisini verdi.

BESİN ZEHİRLENMELERİ VE İSHAL VAK’ALARI ARTIYOR
Yaz aylarında gıda zehirlenmeleri ve ishal vak’alarında da artış olduğunu dile getiren Temizkan, “Bunun en mühim namacıylalerinden birisi sıcak havalarda et, tavuk, yumurta gibi yiyeceklerin mikrobik bozulmalara daha açık duruma gelmesidir. Bu yüzden dışarıda tüketilen yemeklerde buna ilgi etmek çok mühimdir. Market alış verişlerinde soğutucu bölümlerden alınan yiyeceklerin alış veriş sonucunda alınıp, soğuk zincirin kırılmaması amacıyla dışarıda çok süre geçirmeden buzdolabına yerleştirilmesi mühimdir” dedi.

İlgili Makaleler

22 Yorum

Başa dön tuşu