Sağlık

Keratokonus nedir? Keratokonus’un belirtileri nelerdir? Keratokonus tedavisi var mı?

Eğer daima gözlük değiştiriyor fakat bir türlü net göremiyorsanız, öbür bir hastalığınız olabilir. Gözlük numarasının hiç bir şey değiştirmediği keratokonus hastalığını Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım açıkladı. Keratokonus nedir? Keratokonus’un belirtileri nelerdir? Keratokonus tedavisi var mı?

Eğer gözlük takıyor ve bir şeyin fark etmediğini düşünüyorsanız ya da gözlüğün derecesi azalıyor / artıyor hiç bir değişiklik göremiyorsanız. Keratokonus hastası olabilirsiniz. Keratokonus, beğenilen kornea denilen ve gözün en önündeki saat camı üzere olan saydam kırıcı tabakanın ilerleyici bir halde ilerleyerek öne yanlışsız gelmesidir. Bu hastalıkla ilgili açıklama yapan Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, Keratokonus hakkında merak edilenleri anlattı.

gözlükle görmemek

KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLEN KERATOKONUS NEDİR? 

Keratokunus, kornea ismi verilen ve gözün en önündeki saat camı üzere olan saydam kırıcı tabakanın ilerleyici bir halde incelerek öne yanlışsız kronik üslupta uzamasıdır. Bayanlarda daha sık görülen keratononus, korneanın kırma gücünü değiştirerek orta yahut ağır derecede sistemsiz astigmata ve bulanık görmeye sebep olur. Keratokonus hastalığının son evresinde korneada şişme ve beyazlaşma görülebilir. Keratokonusun söz manası da koni biçiminde kornea demektir. Halk ortasında beğenilen incelme, beğenilen kornea incelmesi olarak da bilinir. Korneanın biçimi bozulunca görme bozulur.

keratokonus

KERATOKONUS NEDEN OLUR?

Yapılan birçok araştırma ve çalışma, keratokonusun sebebini ortaya çıkaramamıştır. Birebir aile fertlerinde görülebilmesine karşın direkt bir sonraki kuşağa geçen bir hastalık değildir. Gözlerini ovuşturanlarda daha sık görüldüğünden keratokonus olan hastaların gözlerini ovuşturmaktan sakınmaları tavsiye edilir. Erken teşhis edilirse nispeten kolay usullerle tedavi edilebilir Keratokonus hastalarının yakınlarında da yüksek astigmat görülür. Hastalarda daima artan sistemsiz astigmatizma, miyopi vardır, iki taraflı tutulum olur. Hastaların en büyük şikâyeti sık sık gözlük değişimi ancak kısa müddet sonra bu gözlüklerde yetersizlik ve görme bozukluğudur. Keratokonus korneanın yaralanması, birtakım özel göz hastalıkları ve sistemik rahatsızlıklarla birlikte olabilir. Uygun olmayan gözlere Excimer Laser ameliyatı yapılmasından sonra gözün saydam katmanının zayıflaması durumunda da ortaya çıkabilir.

keratokonus

KERATOKONUS BELİRTİLERİ NELERDİR?

İlk belirtiler görmede çarpıklık ve bulanıklıktır. Belirtiler çoklukla 15-25 yaşlar ortasında çıksa da daha erken yahut daha geç de görülebilir. Bu devirde çoklukla miyop astigmat teşhisiyle gözlük verilir. Fakat Orbscan ve Pentacam ismi verilen kornea topografi metodu ile çok erken devirde dahi saptanabilir. Hastalık ilerledikçe korneadaki hal değişikliği artar ve görme bozukluğu daha barizleşir.

Hastalığın seyri şahıstan şahsa değişebileceği üzere tedavi metotları de hastalığın derecesine nazaran değişir. Yapısal bir hastalık olmakla birlikte asıl gaye hastanın görme fonksiyonunu daha güzel yerine getirebilmesini sağlamaktır.
  •  UV Korneal Cross Linking (CCL) tedavisi
  • Keratokonus ameliyatı: Kornea İçi Halkalar (Keraring,intacs)- Kornea Nakli

keratokonus

KERATOKONUS TEDAVİSİ VAR MI?

UV-Cross linking ameliyatında korneaya riboflavin eşliğinde UVA ışığı uygulanarak, korneanın kollajen molekülleri ortasındaki çapraz bağların artırılması ile korneanın direnci artırılır. Yapılan çalışmalarda bu yolun, korneanın incelmesini durdurduğu, keratokonusta ilerleme olmadığı gösterilmiştir. Bu sayede kornea nakline olan gereksinimin geciktirilebileceği yahut azalabileceği düşünülmektedir. İleryeci keratokonusta erken evrede uygun olan CCL tedavisi tekrarlanabilir özelliktedir. Uygulanan UVA ışığının dozu ve riboflavinin esirgeyici tesiri sayesinde tedavi yapılan hastalarda hiçbir yan tesir görülmemiştir.

KONTAKT LENSLER

Başlangıç keratokonus olgularında görme sertliği çoklukla gözlük ile düzeltilebilir. Lakin keratokonus ilerlediğinde gözlükler kâfi olmamakta, sert kontakt lens kullanımına gereksinim olmaktadır. Kontakt lensler hastalığın ilerlemesini durdurmaz, hastanın görmesini düzeltir. Kontakt lens kullanımı keratokonuslu pek çok olguda muvaffakiyet ile uygulanmaktadır. Fakat hastanın kontakt lens kullanmaya istekli olması ve hijyenik şartlara dikkat etmesi gerekmektedir.

KORNEA İÇİN HALKALAR

Gözüne kontakt lens uymayan yahut kontakt lens kullanamayan hastalarda, keratokonus ileri devrinde değilse kornea içi halka uygulaması uygun bir alternatiftir. Topikal anestezi ile kornea içine femtosecond laserle (intralase) kanallar açılır ve bu kanallara halkalar yerleştirilir. Bu halkalar kornea halini düzelterek mevcut kırma kusurunun azaltılabilmesini sağlar. Halkaların çıkarılabilmesi yani ameliyatın geri döndürülebilmesi mümkündür. 

İLERİ DÜZEYDEYSE KORNEA NAKLİ

Keratokonusun ileri evresinde, artık kontakt lens kullanamayan, görmesi güzelce azalmış ve kornea içi halkalardan fayda göremeyecek hastalar için uygun tedavi seçeneği kornea nakli yani keratoplasti ameliyatıdır. Halk ortasında göz nakli olarak bilinen keratoplasti ameliyatında, vericiden alınan sağlıklı kornea dokusu alıcının hasta korneası ile değiştirilir. Ülkemizde bağışlanan uygun verici kornea sayısının gereksinimin çok altında oluşu ve temininin zahmeti keratokonusta erken tanıyı ve CCL tedavisinin ehemmiyetini daha da artırmaktadır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992079-keratokonus-nedir-keratokonusun-belirtileri-nelerdir-keratokonus-tedavisi-var-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu