Anne ve Çocuk

Keyifli ve huzurlu bir evlilik için neler yapılabilir? Evlilikteki en değerli şeyler nelerdir?

Beşerler birbirlerine duydukları sevgi ile evlilik ismi altında birleşip yuva kurmaktadırlar. Sonrasında fazla beklenti içerisinde olan beşerler hayal kırıklığına uğramaktadır. Evliliğin devamlı keyifli bir halde ilerlemesi için bilinmesi gereken birtakım gerçekler vardır. Uzmanlar yapılan araştırmalar sonucu açıkladı. Keyifli ve huzurlu bir evlilik için neler yapılabilir? Evlilikteki en kıymetli şeyler nelerdir?

Dünyanın her yerinde beşerler çeşitli sebeplerle boşanırken, birinci görüşte aşka tutulup evlenenlerin sayısı da epey fazladır. Her bağda muhakkak başlı tartışmalar, düşünceler yaşanabilir. Çiftler bu durumda nasıl hareket edeceğini ve ne yapacağını bilemez halde kalırlar. Bu karşımıza çıkan hayal kırıklıkları ve mükemmeliyetçi halin ortaya çıkardığı agresif ve kalp kırıklıklarından uzak kalmak için uzmanlar memnun evliliğin tanımını ortaya koydu. Öfke sorunları, arbedeler, kıyaslamalar ve suçlamalar üzere olumsuz şeylerden uzak kalmak için, ne olursa olsun sevgi bağıyla bağlı kalabilmek ismine uzmanların açıkladığı gerçekler, birbirini seven iki insanın birinci günkü üzere memnun bir evliliğin devam etmesi için kâfi olacaktır.

10 adımda memnun evlilik

EVLİLİKTEKİ EN DEĞERLİ ŞEYLER NELERDİR?

Evlilikte çiftlerin birbirine duyduğu sevgi kadar hürmet ve inançta son derece kıymetlidir. Birbirlerinin en yakın arkadaşı üzere olma durumu çok değerli olduğunu vurgulayan uzmanlar, asla sırların olmaması gerektiğini lakin bununla bir arada de kişilik hakkı olan mahremiyetin ihlal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Kin tutulmaması gerektiğini ve akşam yatağa dönüldüğünde güne sıfırdan başlarcasına, sorunu uygar beşerler üzere çözülüp kapanmasının evlilik ömrünü uzattığını vurgulandı. Ayrıyeten nizamlı olarak sorulan “Nasılsın?” sorusu çok değerlidir. Bir hayat ortağı için o hayatın nasıl geçtiğini bilmesi gerekmektedir. Etkin dinleyici olup, kaygılarına tahlil üretmeye çalışırken, yargılayıcı olmaktan kaçınmak gerektiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Zira bireyin tahminen de kimseye söyleyemediği o gerçeklere sizin hayat ortaya olarak inanç içerisinde anlatabilmesi gerekmektedir. Uygun bağlantı, âlâ evlilik demektir. uygun evlilik, mutluluğa giden yolun yapı taşıdır…

keyifli evlilik

KEYİFLİ VE HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN NELER YAPILABİLİR? 

1. SEVDİĞİNİZLE BİR ARADA OLUN 

Uzmanlara nazaran mantık evlilikleri ile yürütülen alakalarda sevgi yoksunluğu belli bir mühlet sonra sorunlar yaratmaktadır. Sevgi yoksunluğu vakit içerisinde empati kurmayı engellediği için belli gereksinim hiyerarşisinde eksiklikler görülmeye başlanır. Unutmayın insan sevdiğine bedel verir. Memnun bir evlilik için sevgi olmazsa olmazlar ortasındadır.

10 adımda memnun bir evlilik

2. BEKLENTİLERİNİZİ VE SİZİN KATABİLECEĞİNİZ ŞEYLERİ LİSTELEYİN

Keyifli evlilik için adım attığınız bu yolda, uzmanların kendinize hep hatırlatmanızı istedikleri şey; iki kişilik bir ömür sürdüğünüzü ve bu hayatın içerisinde ortak olduğunuzdur. Siz muhteşem değilseniz, karşınızdakinden de üstün olmasını bekleyemezsiniz. Hasebiyle yapmanız gereken şey, beklentilerinizi düşürmek ve insan olduğumuzu kendinize hatırlatmak olacaktır. 

10 adımda memnun bir evlilik

3. GRUP ÇALIŞMASI YAPIN

Evlilik bir ortak çalışmadır. İki kişinin alacağı ortak kararlar sonucunda ilerleme gösterecektir. Bir şeyleri düşünüp, planlamalar yaparken yalnızca kendi isminize değil, eşinizin görüşlerini de almanız gerekmektedir. Evliliğinizde partnerinizi şayet bir rakip olarak görüyor ve kendinizi yarışta hissediyorsanız, bu durumun ileride doğuracağı sorunlar de kaçınılmaz olacaktır. Çıkışların olduğu kadar inişlerini de bilmeniz sizi gerilime sokmaktan koruyacak ve kendi içinizde kriz idaresi yapmanızı sağlayacaktır. 
Olumluluğu elinizden asla bırakmayın.

10 adımda memnun evlilik

4. MACERACI OLUN

Genelde münasebetlerde birinci vakitler mum ışığında yemekler yenirken, evlendikten sonra ortadan kalkan romantik davranışlar hayal kırıklığına uğratıyor. Bunun için ebediyen sevginizi muhakkak edecek etkinlikler, kelamlar ve davranışlar sergileyin. Daima mum ışığında yemek beklemek de birebir biçimde hayal kırıklığını tetikleyecektir. Beklenti içerisine girmeyin. Anı güzelleştirmeye yönelik çalışmalar yapın ve “anı yaşayın”.
 

10 adımda keyifli evlilik

5. BİRBİRİNİZE OLAN SEVGİNİZİ AZALTACAK HAREKETLERDEN UZAK DURUN 

Yapılan araştırmalara nazaran yaşlandıkça partnere ilgi düşmektedir. Alışkanlık haline getirilen monoton münasebet makul bir müddet sonra olsa da olur, olmasa da olur havasına sokar. Bu durumdan uzak kalmak için sevecenliğinizi ve sevginizi hep aşikâr eden hareketler yapın. Herkes sevilmek ister. Psikolojide ayna tesiri yapacağından karşınızdaki kişi de size birebir sevgi yaklaşımında bulunacaktır. 

keyifli bir evlilik

6. SIKINTI VAKİTLER İLE BAŞA ÇIKIN

Evliliğin birinci günlerinden itibaren yaşadığınız süreçte yeterli günlerinizde yan yana olduğunuzu ve makûs günlerinizde de olmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Partneriniz üzerindeki gerilimi atmak için bu sıkıntı vakitleri güzelleştiren siz olun. İrtibat kurmaktan asla vazgeçmeyin ve kesmeyin.

10 adımda memnun evlilik

7. MONOTONLUĞUN FARKINDA OLUN 

Kendinizle her vakit eğlenemediğiniz üzere, partnerinizle de her vakit eğlenmek zorunda değilsiniz. Beklenti içerisine girmeniz anı kaçırmanıza sebebiyet verebilir. Ve değerli olan yaşadığınız andır. Sıradan günlerde geçebilir, sıkılabilirsiniz. Değerli olan kiminle sıkıldığınızdır. Onunla sıkılmak bile size tek başınıza kalmaktan daha hoş gelmelidir. 

10 adımda memnun evlilik

8. KARŞILAŞTIRMA YAPMAYIN

Sizden bir tane daha yok. Münasebetiyle sahip olduğunuz evlilikte biriciktir. Karşılaştırma yapmanız yersiz kalacaktır. Uzmanlar ikazında kimseyi kimseyle kıyaslamanın bir yararı olmadığını yalnızca kaosa sebebiyet verdiğini vurguladı. Karşılaştırma yerine yapan tenkitlerde bulunabilirsiniz. Yada kendinize yapıldığındaki hissiyatları düşünüp, karşı tarafa bunu yapmanın ne kadar makûs olacağını varsayım edebilirsiniz. Karşılaştırma yaptığınız süreyi boşa harcamayın. Eleştirmek kolaydır lakin tahlil üretmek zordur. Siz zoru başardığınızdan emin olun.

10 adımda memnun evlilik

9. KIYMET VERMENİN, GERİ ALMASI DAHA KOLAYDIR 

Hep unutmayın, şayet verirseniz, öteki kişi bunu mutlaka hatırlayacaktır. Evliliğinizde inisiyatif alın ve veren olun, eşiniz bunun için sizi ödüllendirecektir. Tıpkı formda vakti geldiğinde psikolojideki ayna ideolojisi devreye girecek, karşınızdaki kişi de kendinde bir misyon olarak benimseyecek ve icra edecektir.

10 adımda keyifli evlilik

10. TAKDİR EDİN

Karşınızdaki insanın hayat ortağı olduğunuzu unutmayın, muvaffakiyetleri takdir edin. Zira siz onun biricik hayatındaki, biricik ortağısınız. Dışarıda beklemediği takdiri kesinlikle ki hayatını paylaştığı beşerden bekleyecektir. Uzmanlara nazaran eksiklikleri tatlı lisanla lisana getirin, ebediyen yapan olarak yaklaşma durumu ilginin temellerini daha da sağlamlaştıracaktır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2987465-mutlu-ve-huzurlu-bir-evlilik-icin-neler-yapilabilir-evlilikteki-en-onemli-seyler-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu