Kalp Sağlığı

Kılcal Damarları Tedavi Etmek Gerekli Mi?

En yaygın varisli damar tiplerinden biri yüzeysel bacak damarları yahut daha tanınan olarak deyişle örümcek damarlar yahut kılcal damarlar olarak bilinir. Bu nedenle örümcek damarının tedavisi de günümüzde en çok talep gören vasküler tedavilerden biridir. Fakat bu kılcal damarlar tam olarak nedir ve kendi başlarına sarfiyatlar mi?

Kılcal Damarları ve Nedenleri:

Yüzeysel bacak damarları, cildin yüzeyinin altında toplanan küçük damarlardır ve mavi, kırmızı yahut mor renk değişikliklerine neden olur. Bu damarlar ismini, cildin yüzeyinin çabucak altındaki örümceklere benzeyen görünüşünden aldı. Birçok örümcek damarları kolaylıkla fark edilmezken, kimileri vakit geçtikçe daha görünür hale gelir ve bu da hastaları bu kılcal damarlar için tedavi aramaya yönlendirir.

Örümcek damarlarına çeşitli faktörler neden olabilir. Kalıtım ve obezite, kan pıhtıları, hormonal değişiklikler ve öğretmenler, hemşireler ve fabrika çalışanları üzere uzun saatler boyunca ayakta kalmayı gerektiren mesleklerle birlikte durumun en yaygın nedenlerinden bazılarıdır. Çalışmalar ayrıyeten örümcek damarları gelişme riskinin yaşla birlikte arttığını ve karın basıncını artıran tıbbi şartlar da bu damarların çıkmasına neden olabilir.

Belirti ve Semptomlar:

Hafif bir yanma dışında, örümcek damarları ekseriyetle ağrılı değildir, hastaların fark ettiği birinci şey, alt ekstremitelerde, bilhassa uyluklarda ve bacaklarda görülen kırmızı yahut mavimsi kan damarlarıdır. Başka hastalar da bu görünür damarları ellerinde, önkollarında ve hatta yüzünde fark ederler, bu da onları çabucak tedavi aramaya yönlendirir.

Bu damarlar resen kaybolur mu?

Kılcal damarlar, birinci başta nedenine bağlı olarak süreksiz yahut kalıcı olabilir. Örneğin, hamilelik yahut obezite üzere süreksiz risk faktörleri neden olmuşsa, örümcek damarları doğumdan sonra yahut kilo verdiyse kendi kendine kaybolabilir. Bununla birlikte, kalıtımdan yahut düzgün bir formda ele alınmayan öbür bir risk faktöründen kaynaklanıyorsa kalıcı olabilir.

Kılcal Damarlarının Tedavisi:

Örümcek damarları için hakikat tedavi, büyük ölçüde nedenlerine bağlıdır. Obezite nedeniyse, ömür usulü değişikliği atmak için yanlışsız birinci adımdır. Etkilenen bölgede deverana yardımcı olması için dayanak çorapları da önerilebilir. Lakin durum esasen kötüleşmişse ve hasta etkilenen bölgenin nasıl göründüğünden rahatsız olursa, görünür damarlardan büsbütün kurtulmak için örümcek damarının tedavisi büyük olasılıkla yapılacaktır.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/kilcal-damarlari-tedavi-etmek-gerekli-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu