Kalp Sağlığı

Kılcal Varis

Kalın varisler (Büyük Varisler), Orta Varisler (Orta Varisler) ve İnce Varisler (Küçük Varisler) çaplarına nazaran yapılan ayrımdır.

Küçük Varisler

– Bu tip damar genişlemelerine ‘’ kılcal varis ‘’ de denir. Çapları 2-3 mm kadar çıkabilir. Başka varisler ile de sıklıkla gözlenir. Spider Ven: Örümcek Ağı denilen varisler bunlardır.

– Varis başlangıcında daha çok bu tip şikayetler hastalar tarafından fark edilir. – Görsel olarak dikkat çekerler. Kılcal varisler yakında ve yakında bulunan daha büyük çaplı damarlardan ( feeding vein ) beslenirler.

– Sıklıkla bacaklarda ve yüzde görülürler. Yüzdekiler üzere tüm kılcal varisler için bir sınıflama daha vardır.

a) Çizgisel,

b) Dallanan,

b) Örümcek ağı

c) Noktasal

– Küçük kılcal damarlar vakit içinde komşu bölgelerden başlayarak çoğalırlar. Mesleksel olarak çok ayakta kalıyorsanız yahut çok oturuyorsanız (hareketsizlik ve bacak bacak üstüne atma) daha süratle yayılır.

– Bacaklarda diz üstünde geride ve diz altında ön tarafta daha sık görülürler. – Küçük varisler: kılcal damarlar ‘’ mavi ‘’ ya da ‘’ kırmızı ‘’ renkte görülürler. Bunun sebebi ven ve arter yani atardamar ve toplardamar farkı yani taşıdıkları oksijen ölçüsüdür. Kırmızı olanlar daha inatçıdır.

– Ağrı yapmazlar. Ağrı bacaklardaki öbür toplar damar problemlerine bağlıdır. Bu yüzden ultrason gerekli görülen bireylerde yapılmalıdır. – Güneş mesken ayakta durmak arttırıcı etkenlerdir. Güneş konusunu şöyle açıklayalım. Şayet bütün gün şortla dışarda dolaşıyorsanız yahut bronzlaşmak için plajda yahut solaryumda uzun müddet yatıyorsanız risk oluşturur. Ancak çalışan birisi iseniz dışarda geçirdiğiniz müddet size bu bahiste ziyan verme bahtı düşüktür.

– Tedavisi çapı küçük olduğundan evvel skleroterapi ve/veya termokoagülasyon ya da lazer tedavisidir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/kilcal-varis

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu