Sağlık

Kilo veremiyorsanız sezgisel beslenmeyi deneyin!

Sezgisel beslenme öbür ismi ile “Mindfulness eating” son periyotlarda hayli tanınan bir yaklaşım. Emeli besinlerle sağlıklı bağ kurmak ve acıktığımız vakit yemek yemeyi ve doyduğumuz vakit yemeyi sonlandırmayı hedefler. Aslında yüzyıllar boyunca atalarımızın uyguladığı yeme sistemi. Pek çoğumuzun da çocukluk çağındaki yeme sistemi. Ancak vakitle okul hayatı, çalışma hayatı, toplumsal etraf üzere faktörler yemekle olan alakamızı sıhhatsiz bir duruma getirdi. Biz de sizler için sezgisel beslenmenin kurallarını derledik..

Ben diyet yapıyorum başında olmayın

Daima yediklerinizi denetim etmek. Saatli yemek yemek, yemeklerin içeriğini hesaplayarak yemek yemek bedende istemsizce gerilim oluşturan ve yemekle aranızdaki bağı bozan bir durum. Bu nedenle tüm diyet yaklaşımlarını bir kenara bırakın.

Gözünüz aç olmasın

Açlık duygusu fizyolojik bir süreç aslında. Yediğimiz yemekler sindirilip, emilip, atıldıktan sonra güç üretimi için bedenimizin hormon salgıları ile bize yeme sinyalini iletmesi. Açlık hissettiğiniz an kendinizi gözlemleyin fizyolojik olarak mı açlık hissediyorsunuz yoksa duygusal olarak mı?

Bana şu yemek yasak demeyin

Daima sağlıklı besinler yemek, toplumsal ortamda kalorili yiyecekleri yememek, kar-zarar oranı yapmak yemeklerle alakanızı bozar. Yasak olan yiyeceğe karşı yeme dürtüsü her vakit daha fazladır. Bu nedenle yasaklı yiyecekler kategorisini bir kenara bırakın.

Besinleri kötülemeyin

Şeker zehirdir. Karbonhidratlar kilo aldırır, meyveler yağlandırır üzere etiketlemeleri bırakın. Besinleri yenilecek ve yenilmeyecekler olarak kategorize etmeyin. Vücudunuzu dinleyin o size neleri yemeyip neleri yiyeceğinizi gösterecek.

Tokluğunuzu hissedin

Tokluk hissi de fizyolojik bir durum. Mide kapasitemiz şahsa nazaran değişmekle birlikte aşikâr bir hacimdedir. Ve boş alan dolunca tokluk sinyali beynimize ulaşır.

Vücudunuza hürmet duyun

Yemeklerle barışmak için evvel kendinizle barışmanız gerekiyor. Kilolu, zayıf, uzun, kısa üzere kalıplardan kurtulmak ve kendinizi sevmek yemekler dahil pek çok şeyle barışmanızı sağlayacak.

Antrenmandan kaçmayın

İdman yapmak, gün içinde hareketli olmak bir mecburilik değil nefes alıp vermek üzere zaten olan bir durum aslında. Biz yaradılış olarak hareketsiz yaşamak için yaratılmış canlılar değiliz. İtidalli hayvanlar üzere kış uykusuna yatmıyoruz yahut bitkiler üzere toprağa bağlı değiliz. Biz keşfetmek, öğrenmek, üretmek için yaratılmışız. Gün içinde hareketli olmak, yürümek, yüzmek bizim tabiatımızda olan bir durum ve tabiatımıza uygun yaşamalıyız.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kilo-veremiyorsaniz-sezgisel-beslenmeyi-deneyin/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu