Sağlık

Kilo verme hakkında gerçek bilinen yanlışlar

Kilo vermekle alakalı internet üzerinden ulaşılabilen bilgilerin birçok ne yazık ki ezberden ya da kent efsanelerinden ibaret. Eşten dosttan duyulanlara hiç değinmiyorum bile, o kısım eksiksiz felaket. Bu yanılgıların kimilerini ortadan kaldırmak için kilo vermede hakikat bilinen yanlışların en yaygın olanlarını bir ortaya topladık. Acımasız gerçeklere hazırsanız başlayalım…

Yağ tüketmek şişmanlatır

Kalori hesabı yapmaya başlayanların ortaya attığı temelsiz iddia… Evet yağ, karbonhidrat ve proteinden daha kalorili bir besin. Lakin tıpkı vakitte yağ, doyurucudur ve sizi daha uzun müddet tok fiyat. Elbette kelam konusu olan: sağlıklı yağlar. Avokado, fındık, zeytinyağı üzere sağlıklı doymamış yağlar hem kilo vermenize hem de mevcut kilonuzu korumanıza yardımcı oluyor. Tabi ki tükettiğiniz Fast food yada işlenmiş besinler, trans yağ içerdiğinden bu besinler kilo aldırır ve birebir vakit da sıhhatsizdir.

Kilo vermek için kalori hesabı yapmak gerekir

Kilo vermekle ilgili ufak tefek araştırma yapmış olan herkes günlük kalori gereksiniminden daha az kalori tüketilmesi gerektiğini biliyor. Evet, kilo vermeye çalışırken kaç kalori tükettiğinizi bilmek değerli. Lakin farklı besinlerden alınan her kalorinin, bedeninizde birebir etkiyi yaratmadığını da bilmelisiniz. Örneğin, brokoliden alınan 100 kalori ile 1 bardak koladan alınan 100 kalori bedeninizde tıpkı formda işlenmiyor.

Diyet yaparken karbonhidratı büsbütün kesmek gerekir

Tıpkı yağ üzere karbonhidratların da ünü pek güzel değil. Lakin gerçek şu ki; karbonhidratsız bir diyet düşünülemez! İstikrarlı olarak tüketildiğinde karbonhidrat, sindirim sistemini düzenliyor. Daha da kıymetlisi, karbonhidratlar bedeninizin ana güç kaynağı!

Yağ yakmanın tek yolu kardiyo idmanı yapmaktır

Koşu bandından vakit geçirmek elbette kilo vermenize yardımcı olacaktır. Lakin kilo vermek için yalnızca kardiyo yapılmaz. Daha tesirli bir başka teknikte yük idmanı. Yük idmanları kasları çalıştırmaya yönelik olduğundan hem kas kütlenizi artırıyor hem de daha fazla yağ yakmanızı sağlıyor.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kilo-verme-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu