Sağlık

Kiraz sapı çayının yararları

  Yazın gelmesiyle birlikte kirazlarda kendini tezgahlarda göstermeye başladı. Severek yediğimiz bu hoş meyvenin saplarını atıyorsanız amann durun atmayın. Kiraz saplarını kurutup çay olarak demleyebilirsiniz. Gelin birlikte kiraz sapının yararları nelermiş inceleyelim.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

  • Kiraz saplarında bulunan potasyum doğal idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Böbrekleri ve idrar yolunu temizleyerek iltihap oluşumunu maniler.
  • Vücuttaki atıkların giderilmesini sağlayarak selülit ve yağ oluşumunu mahzurlar ve zayıflamaya yardımcı olur.
  • Ciltte oluşan siyah noktalar ve sivilce oluşumunda tesirlidir.
  • Böbrek taşı ve kumunun bedenden atılmasını sağlar.
  • Uykuya dalmayı kolaylaştırır, gerilim ve depresyon üzere rahatsızlıkların önüne geçer.
  • Detokslarda kullanılabilir, bedenden toksinlerin atılmasını sağlar.

Kiraz Sapı Suyu

Kiraz sapını sivilce, siyah nokta üzere cilt meselelerinde kullanacaksınız şayet kiraz sapını 5 dakika kaynatın soğuduktan sonra duş suyunuzla karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı

Kiraz saplarını demleyerek hoş bir çay elde edelim ve her gün en fazla bir bardak içelim. Tesirin yükselmesini istiyorsanız akşamları yemekten 1 saat evvel içebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayının Zararları

Bilinçsizce fazla kullanılan kiraz sapı önemli rahatsızlıklara yol açabilir, bu yüzden günde bir bardak içmek kafidir. Fazla içilen kiraz sapı karaciğer yetmezliğine sebebiyet verebilir. Bilhassa tansiyon, yüksek tansiyon, diyabet ve karaciğer hastalarının kiraz sapı çayı tüketmesi katılıkta önerilmez.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kiraz-sapi-cayinin-faydalari/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu