Sağlık

Kirli Hava ve Duman Doğurganlığınızı ve Beden Organlarınızı Etkileyebilir

Kirlilik temel olarak kükürt dioksit ve karbon monoksit üzere çeşitli ziyanlı gazların yanı sıra çeşitli ziyanlı kimyasallar içeren toz ve dumanın bir kombinasyonudur. Bunların birçok su buharı ile birlikte kanserojen olup PM 2.5 ve PM 10 dediğimiz partikül unsur oluşumuna neden olur. Bu çok sayıda Kirliliğe neden olur. Bu 2.5, 10, bu parçacıkların mikron cinsinden çapıdır ve tek bir saç telinin çapından 20 kat daha küçüktür. Artık, bu küçük kirleticiler solunduğunda akciğerin derinliklerine inebilir, bu da kana CO2 ve O2 alımının salındığı gaz değişiminin de gerçekleştiği alveollere girer. Bu parçacıklar kana karışabilir ve bedenin her yerine girerek beynin birçok küçük damarını tıkayarak felce yol açabilir.

Kirlilik Kısırlık Sıkıntısını Tetikliyor​


Hava kirliliği nedeniyle kısırlık sorunu tetiklenir zira bu kirleticiler küçük kan damarlarında tıkanıklığa neden olarak erektil disfonksiyona ve düşük sperm sayısına neden olur. Bayanlarda olduğu kadar erkeklerde de tüm kan temini sistemini etkileyerek gebe kalmalarını zorlaştırır.

Bir bayan hamile kalabilse bile birçok durumda bebek gerekli besinleri kan yoluyla alamamaktadır ve bu durum bir risk teşkil edebilir. Tıpkı sigara içmek üzere, kirlilik de kısırlığa neden olabilir ve tüm üreme fonksiyonunu etkileyebilir.

Sigara içmenin kanser, akciğer sıkıntıları üzere yaygın tehlikeleri herkes tarafından bilinir, fakat birçok bayanı şaşırtan şey, sigaranın yumurtlama ve doğurganlık üzerindeki tesiridir. Gerçek şu ki, sigarada bulunan toksinler yalnızca ciğerlerinizi etkilemekle kalmaz, tıpkı vakitte doğurganlık çağındaki bayanlarda üreme sıkıntılarına da neden olur. Sigaradaki toksik unsur, östrojen ve progesteron (kadın hormonları) konsantrasyonlarını azaltır. Bu da döllenebilecek olgun yumurta sayısının azalmasına yol açar.

Hava Kirliliği ve Doğurganlık Problemleri Ortasındaki Kuşkulu İlişki​

Hava kirliliği üreme dahil çok sayıda fizyolojik fonksiyonu etkileyen birçok patolojide yer alıyor. Onlarca yıldır, hava kirliliği ile doğurganlık meseleleri da dahil olmak üzere kimi insan sıhhati sıkıntıları ortasında nedensel bir münasebet olduğundan şüpheleniliyordu. Bakır, Kurşun, Çinko vb. üzere ağır metaller ve yer düzeyinde ozon (O3), benzo (a) piren (BaP) (polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) için bir gösterge) ve nitrojen dioksit (NO2) içeren partikül husus (PM) ) en sıkıntılı kirleticilerdir. Bu kirleticilerin ana kaynakları ulaşım ve sanayidir. Hava kirliliğinin hem erkek hem de dişi gametogenez üzerinde olumsuz bir tesiri vardır. Bu tesirler yalnızca gamet sayısını değil, tıpkı vakitte genetik ve epigenetik seviyede kalitelerini de tesirler. Bu tesirler ayrıyeten embriyo gelişimini de değiştirir.

Hava kirleticilerin bayan doğurganlığı üzerindeki tesirinin altında yatan düzenek hala tartışma bahsidir. Doğal anlayışta, farklı çalışmalarda azaltılmış doğurganlık solventler ve SO2 ile ilişkilendirilmiştir. Daha yüksek kürtaj oranı trafik kirleticilerle ilişkilendirildi.

Hava kirleticilerin erkek fertilitesi ve spermatogenez üzerindeki tesiri de çeşitli çalışmalarda araştırılmıştır. Artan sperm DNA fragmantasyonu, yüksek hava kirliliğine maruz kalma ile ilişkilendirildi. Yürütülen bir çalışmada, PM2.5’e maruz kalmanın sperm morfolojisi ve hareketliliği ile negatif korelasyon gösterdiğini bildirdi. Partikül hususun olumsuz tesiri, PM10 ve PM2.5 ile sperm kromozomal anormallikleri ortasında manalı bir münasebet tanımlayan yakın tarihli bir prospektif kohort çalışmasında doğrulandı.

Sonuç olarak, erkek ve bayan kısırlığı ile hava kirliliği ortasında yakın bir bağlantı vardır. Bununla birlikte, rastgele bir kesin sonuca varılmadan evvel daha sağlam bilgilere muhtaçlık vardır.

Çocuklarda, kirlilik nedeniyle tekrarlayan göğüs enfeksiyonları, akciğer büyümesinin engellenmesine neden olabilir ve bu da onları gelecekte akciğer hastalığına daha yatkın hale getirir.​

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/kirli-hava-ve-duman-dogurganliginizi-ve-vucut-organlarinizi-etkileyebilir.3518/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu