Anne ve Çocuk

Kırmızı et çocuklara yararlı mı? Çocuklar ne kadar kırmızı et tüketmeli?

Kurban Bayramı, vesilesiyle çokça et tüketeceğimiz bir devir girmiş bulunmaktayız. Çocuklarını en uygun formda yetiştirmek isteyen ebeveynler, et konusunda da çocukların kapasitesi ve yararlarını öğrenme arayışına girdi. Kırmızı etin çocuklar üzerindeki tesiri, ziyanını ve yararlarını açıklayan uzmanlar, ebeveynlerin sorularını yanıtladı. Kırmızı et çocuklara yararlı mı? Çocuklar ne kadar kırmızı et tüketmeli?

Çocukların fiziki ve zihinsel gelişiminde değerli yer tutan beslenme alışkanlıkları, ilerideki hayat kalitesini de şekillendirmektedir. Yıllar sonra ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmak için beslenme alışkanlıklarına hal vermek gerekmektedir. kırmızı et ise bu beslenme alışkanlığında epeyce değerli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucuna edinilen bilgilere nazaran kırmızı et tüketimi gerçekleştirmeyen çocuklarda öğrenme zahmeti ve anemi üslubunda hastalıklar baş göstermiştir. Kırmızı et bütün beşerler için hayati bir kıymete sahipken, çocuklardaki ehemmiyetine bir bakalım…

çocuklarda kırmızı et tüketimi

KIRMIZI ET ÇOCUKLARA YARARLI MI?

B6, B12 üzere vitamin kaynakları kırmızı ette bulunmasıyla birlikte çocuklarını gelişimini desteklemektedir. Gelişim devrinde olan çocuklar için kırmızı et, zihinsel ve fizikî olarak da katkı sağlarken, protein gereksinimini da en yüksek oranda içeren kırmızı eti tüketerek kazanması gerekmektedir. Bedeninde proteinin canlandırdığı kas sisteminin de daha güçlü ve yapısında sağlamlaşma görüldüğünü belirten uzmanlar, bedenin güçlü olması için tüketiminin çok kıymetli olduğunu belirtti.

çocuklarda kırmızı et tüketimi

Çocuklarda anemi yani kansızlık hastalığına güzel geldiği ortaya konulurken, gerekli protein ve mineralleri etten alan çocuğun, bedeninin dış etken ve virüslere karşı da daha dirençli olduğu görülmüştür. Kırmızı et tüketen çocuğun aminoasitlerinin de yükseldiğini belirten uzmanlar, çocukların sağlıklı ve dirençli bir gelişim sağladığının da altını çizmiştir.

Okulda öğrenme zahmeti çeken çocukların kırmızı et tüketiminin arttırılması gerektiğini belirten uzmanlar, yetersiz kalan mineral ve vitaminlerin farklı başka desteği yerine et tüketimiyle de olağan düzeye getirildiğini belirtti.

çocuklarda kırmızı et tüketimi

ÇOCUKLAR NE KADAR KIRMIZI ET TÜKETMELİ?

İçerdiği besin ögeleri, protein, demir başta olmak üzere mineral hususlar ve B kümesi vitaminler nedeniyle epeyce güçlü bir besin kaynağı olan kırmızı et, besin sisteminde olmazsa olmaz bir değere sahiptir. Et yemeyen ailelerin dahi çocuklarının gelişim periyodunda dayanak vermek için, et yedirmesi gerektiğini açıklayan uzmanlar, 4 – 6 yaş aralığındaki çocuğun günde 20 – 25 gram protein tüketmesi gerekmektedir. Bu da yaklaşık 100 ila 125 gramlık bir et kesimine denk gelmektedir. 

çocuklarda kırmızı et tüketimi

Yaşın büyümesiyle et oranında büyümesi gerektiğini belirten uzmanlar, 7 – 9 yaş aralığındaki çocukların 26 – 38 gram protein gereksinimi ortaya çıktığını açıkladı. 10 – 13 yaş aralığınınsa 39 – 60 gram protein ( başka bir tabirle kilogram başına 1 gram protein) tüketmesinin zarurî olduğunu belirtti. Bunun en az yarısı da hayvansal besinlerle karşılanması gerekmektedir. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2990411-kirmizi-et-cocuklara-faydali-mi-cocuklar-ne-kadar-kirmizi-et-tuketmeli

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu