Anne ve Çocuk

Kitap okumak çocuğa ne kazandırır? Okumayı seven çocuk nasıl yetiştirilir?

Her anne baba, çocuklarının kitap okuyarak kendini geliştirmesini ister. Bu mevzuda uzman görüşleri toplayıp, kitap okumayı sevmeyen çocuklara nasıl davranacağı hakkında danışmaktadırlar. Kitapların çocuklar üzerindeki faydasından bahseden uzmanlar ayrıyeten açıkladı. Kitap okumak çocuğa ne kazandırır? Çocuk neden kitap okumalı? Okumayı seven çocuk nasıl yetiştirilir?

Çocuk yetiştirmek tüm hisleri ortaya koyarken, sabır ve emek sözünün daha ağır bastığını görüyoruz. Ebeveynler, çocuklarının sağlıklı gelişimlerini tamamlayabilmesi ve bundan sonraki süreçte tahsile açık olması için, kitap okumaya teşvik etmek istemektedirler. Zira çocukların boş vakitlerinde kitap üzere aktivitelerle değil büsbütün internete yönelik bir vakit idaresi gerçekleştirdiklerini görüyorlar. Çocuklara sorulduğunda ise kitap okumak angarya, boş iş üzere gelmektedir. Uzmanlar çocuk ve kitap ortasındaki bağın daha kuvvetlenebileceği hususları sıraladı.

kitap okuyan çocuklar

KİTAP OKUMAK ÇOCUĞA NE KAZANDIRIR?

Uzmanlar çocukların kitap okumasının geliştirici özelliği üzerinde hemfikir olarak birleşmiştir. Çocuğun kitap okumasının kazandıracağı durumlardan bahseden pedagoglar kitap okumanın çocukların büyürken muhtaçlık duyacakları temel ömür marifetlerinin temeli oluşturacağından bahsetti. Zihinsel gelişimini destekleyici rol oynadığı ve okulda akademik hayatının vazgeçilmez kesimi olduğunun da üzerinde durdu.

kitap okuyan çocuk

Okuma alışkanlığı, dünya hakkında da daha fazla farkındalık oluşturur. Bu durum bazında okumak ayrıyeten çocuğa empati yeteneğini ve hayal gücünü destekleyici rol oynar. Zihinsel sıhhati açısından da güzelleştirici rol oynarken, hafızasının kuvvetlendiği de gözle görülür bir farkla ortaya çıkmıştır. Kitap okuyan çocuğun kendine olan sevgisi ve hürmetini artarken, öğrenmesinin akranlarına oranla daha kolay olduğu belirtildi. Toplumu idrak etmede ve kişi tahlili yapmada dahi katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. 

çocukla kitap okumak

OKUMAYI SEVEN ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

California ve Oregon’daki ilkokul çağındaki çocuklarla 25 yılı aşkın tecrübeye sahip bir okuma uzmanı olan Heather Mansberger, “Çocukların okuma sevgisini geliştirmeye yardımcı olmak için üç ana şeye gereksinimi vardır: merak, vakit ve model olma” olarak açıklıyor. Hasebiyle birinci hususumuz “örnek olmak”tan geçtiği görülüyor. 

çocukla kitap okumak

Bunun için birinci olarak bir arada bir aktifliğiniz olduğunu aşılamaya çalışmalısınız. Birlikte onun eğlenebileceği kitap tiplerini araştırarak, eğlenceli vakit geçirmelisiniz. Çocuğun daha okuma yazma yetisi yerinde değilse de sesli okuyarak heveslendirilmeli ve ileride kendi kitabını kendi okuyacağı, hatta tahminen ailesine bile okuyacağı vurgulanarak ön plana çıkarılmalıdır. Bu durumu açıklayan Amerikalı Dr. Degener “Ebeveynlerin yüksek sesle okuyabileceği kitaplar, yeni okuyucuların okuyabileceğinden daha karmaşıktır, bu nedenle yüksek sesle okuyarak söz dağarcığı, dinlediğini manaya ve duygusal bağlılık oluşturmaya devam edersiniz “ tabirlerini kullanarak kanıtlamıştır.

kitap okuyan çocuk

Uzmanlar küçük çocuğa daha bebekken fotoğraflarına bakarak kitap okunması gerektiğini de belirtti. Alışkanlığın tam manasıyla oturması için, şu ana kadar anlatılanları özetlemesi istenmelidir. Öyküler üzerinde “Kendi olsa ne yapardı?” ya da “Sonu daha hoş nasıl bitebilirdi?” üzere sorularla olayın akışında olmasının sağlanması ileride kitap okurken kendini kaybederek, hayal gücünün gelişmesine imkan sağladığı ortaya çıkmıştır.

çocukla kitap okumak

Ayrıca çocuğun daima kütüphaneler götürülmesi, edebi aktivitelerin yaparak etrafındaki insanları görerek alışkanlık sahibi olabildiği belirlenmiştir. Sabrınızı ve emeğinizi çocuğunuzun yeterli olması için yoğunlaştırdığınızda, onun hayatı ismine en değerli ve en hoş yatırımı gerçekleştirmiş olursunuz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990330-kitap-okumak-cocuga-ne-kazandirir-okumayi-seven-cocuk-nasil-yetistirilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu