Güzellik

Kıvırcık saçlarla çaba

Kıvırcık saçları denetim altına almak güç mu? Hele bir de kabarıyorsa tam baş yenilebilmesi bir durum.  Saçlarınızı kabarmadan hoş bukleler halinde kullanıldığında çok de beğenilen bir manzara olabilir. İşte ipuçları..

Saçlarımızı zorlayan ve kuru yahut kırılgan hale getiren faktör

  • kuru ısıtma havası
  • dışarıdan içeriye sık sık değişim
  • uygun olmayan saç bakımı
  • çok fazla güneş
  • kimyasal işlemler
  • yanlış saç stili

1. Kabarma önleyici şampuanlar kullanın

Saç sıhhatimiz kelam konusu olduğunda saç bakımı çok kıymetli bir rol oynar ve elektriklenmeyi tedbire konusunda da durum farklı değildir. Saçı nemlendiren ve kurumasını önleyen özel elektriklenme önleyici şampuanlar, kabarmaya meyilli bir yele için uygundur. Bunun dışında saçınızı her gün yıkamamalısınız zira sık saç yıkamak saçları kurutur ve bu da kabarmayı takviyeler.

2. Saçın kurumasına müsaade vermeyin

Saçınızı fönle kurutmayın, kurumaya bırakın – birçok insan bu yanılgıyı saça nazik olduğunu düşündükleri için yapar. Ne yazık ki durum tam karşıtıdır: Nemli saç süratle şişer, bu da kütikül üzerinde baskı oluşturur ve saçın kırılmasına neden olur. Bunun yerine saçınıza fön çekerseniz, kütikül katmanı yüksek sıcaklıklar tarafından kapatılır ve saçlarımızın nemle tepkiye girmesi ve kabarma oluşturması engellenir.

3. Düzgün üfleyerek kurutun

Bunu aslında kestirim ettiniz – fön çekerken de çok yanlış yapabiliriz. Birincisi, saçınızı çok sıcak kurutmamalısınız, zira ısı saçtaki nemi soyar ve bu da hasara ve münasebetiyle kabarmaya neden olabilir. Buna nazaran, saç kurutma makinesinin (ve kullanıyorsanız düzleştiricinin) sıcaklığını düşürmeli ve kullanmadan evvel bir ısı hami uygulamalısınız. Ayrıca, büyüme tarafının bilakis fön kurutmaktan kaçının ve bunun yerine fön makinesiyle üstten aşağıya yanlışsız çalışın.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kivircik-saclarla-mucadele/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu