Anne ve Çocuk

Kızamık olaylarında pandemi sonrası artış görüldü!

Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırmalara nazaran çocuklarda görülen kızamık hadiselerinde pandemi sonrası artış olduğu saptandı.

Çocuklarda görülen kızamık hastalığı, 5 ve 9 yaşları ortasında görülmektedir. Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırma sonucuna nazaran açıklanan datalar şaşkınlığa uğrattı. Geçen yıllarda 9.600 kızamık hadisesi rapor edilirken, bu sene içerisinde 17 bin 300 kızamık olayı olduğu açıklandı.

kızamık çocuk hastalığı

EN BULAŞICI HASTALIK

Data kayıtlarında bir yılda birçok Afrika ve Doğu Akdeniz’de olmak üzere 21 büyük kızamık salgınının ortaya çıktığı görüldü. Unicef’in bağışıklama kısmında kıdemli sıhhat danışmanı olan Christopher Gregory, kızamığın “aşı ile önlenebilir en bulaşıcı hastalık” olması nedeniyle bir ihtar işareti olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

kızamık çocuk hastalığı

“ENDİŞELİYİZ!”

Sıhhat danışmanı Gregory, “Kızamık,  bağışıklama sistemindeki bu zayıflıkların nerede olduğunu bize sahiden gösteriyor. Bilhassa en kırılgan, sıhhat sistemlerinin zayıf olduğu, bu salgınların yanı sıra hala Covid’-19’un tesirleriyle başa çıkmaya çalışan ülkeler için endişeliyiz” tabirini kullandı.

kızamık çocuk hastalığı

Savaşların salgın hastalıkları önemli derecede arttırması sebebiyle Ukrayna’daki savaşın ülkede salgın hastalıkları tetikleyebileceğine dair kaygılar da devam ediyor.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2988581-kizamik-vakalarinda-pandemi-sonrasi-artis-goruldu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu