Güzellik

Kolajen içeren bu besinlerle yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz

Kolajen yaşlanmayı geciktiren en kıymetli ögelerden biri. 20 yaşından itibaren kollajen, her yıl %1 kaybedilir. Bunun için besin desteği almalı ya da yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. İşte kolajen üretmene dayanak olacak besinler;

AVOKADO

Avokado cildi nemlendirici bir özelliğe sahiptir. Cilde dolgunluk kazandırır. Cilt kırışıklıklarını ve ince çizgilerin görünümünü azaltır.

CEVİZ 

Ceviz kusursuz bir çinko kaynağıdır. Çinko, cildiniz tarafından hasara karşı bir bariyer olarak ve düzgünleşme için kullanılır.

PANCAR 

A vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve E vitamini açısından varlıklı olan pancar, cilde çok yararlıdır.

BİTTER ÇİKOLATA 

Bitter çikolatanın biyoaktif bileşenleri de cildinize yarar sağlayabilir. Flavanoller cilt yoğunluğunu ve hidrasyonunu artırabilir, güneş hasarı riskini azaltabilir ve cilde kan akışını güzelleştirebilir.

YEŞİL ÇAY 

Düzenli olarak yeşil çay tüketmek cildinizin görünümünü değerli ölçüde güzelleştirir. Yeşil çay polifenolleri, âlâ bilinen antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde hür radikallerle savaşır ve kırışıklıkları, ince çizgileri ve cilt elastikiyet kaybını önler.

CHİA TOHUMU 

Chia tohumları cildin temelini güçlendirir. Varlıklı omega-3 yağ asitlerini içerisinde barındıran chia tohumları cildi besler ve onarır.

YABAN MERSİNİ 

Yaban mersini, cildi gözle görülür biçimde sakinleştirme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahip olan anti-enflamatuar, antioksidan ve polifenol kaynağıdır. Cildi dış etkenlere karşı güçlü hale getirir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kolajen-iceren-bu-besinlerle-yaslanmanin-onune-gecebilirsiniz/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu