Sağlık

Kollardaki çıkan sivilcelerden nasıl kurtulabilirim?

Sivilce çabucak her yaştaki beşerde görülebilir. Yüzdeki sivilcelerin yanı sıra omuzda sırtta göğüste olan sivilcelerde rahatsız edici boyuttadır.  Bunun nedeni yazın kolları açık kıyafetlerin daha çok giyilmesi nedeniyle kollardaki sivilcelerin daha fazla dikkat çekmesi olabilir. Pekala, kollardaki sivilceler neden olur? Ve nasıl geçer? Birlikte bakalım…

Kollarda sivilce neden olur

Sivilcelerin bilhassa gençlik periyotlarında daha sık görüldüğünü biliyoruz. Hassas ciltlerde de daha sık rastlanabilir. Altta yatan öteki bir neden yoksa sivilcelerin kimi nedenleri şöyledir:

 • Bazı hormonlar bilhassa ergenlik devrinde erkek ve kızlarda artar ve yağ bezlerinin büyümesine; daha fazla sebum üretmesine neden olur. Yağ bezleri bilhassa hormonlara hassastır. Artan testosteron düzeylerinin bezlerin cildin muhtaçlık duyduğundan çok daha fazla sebum üretmesine neden olduğu düşünülmektedir. Orta yaşta ise bilhassa bayanlarda hormon değişiklikleri de sivilcelere yol açabilir.
 • Dönemler – Kimi bayanlarda adet devrinden çabucak evvel bir sivilce patlaması olur.
 • Hijyen: Cildinize uygun bir bakım rutini izlemiyorsanız, daha fazla sivilce ile karşılaşabilirsiniz. Şayet bedeninizi gereğince yıkamazsanız, meyyit deri birikebilir ve daha fazla sivilceye neden olabilir. NHS ise bu mevzuda şu yorum ve uyarıyı yapıyor: Akneyi tetikleyen biyolojik tepkilerin birden fazla yüzeyde değil, derinin altında meydana gelir, bu nedenle cildinizin temizliğinin sivilceniz üzerinde tesiri yoktur. Yüzünüzü günde iki kezden fazla yıkamak cildinizi kötüleştirebilir.
 • Stres: Mayoclinic, gerilimin zati varsa sivilce semptomlarını artırabileceğini söylüyor.
 • Cilt eserleri: Bazı cilt bakım eserleri de sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu hususta cildin ne kadar tıkanıp tıkanmadığını takip etmek kıymetli.
 • Çok sıkı kıyafetler: Sağlık sitesi healthline, çok sıkı kıyafetlerin de sivilce oluşumuna katkıda bulunabileceğini söylüyor. Zira ter gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. Dar giysiler giyiyorsanız, terinizin gidecek yeri yoktur. Sıkı kıyafetler giymeniz gerekiyorsa, aktivite sonrası çıkartın ve bedeninizi yıkayın.
 • Sürekli saç bandı yahut sırt çantası gibi cildin etkilenen bölgesine baskı uygulayan tertipli olarak giyilen ürünler
 • Sigara içmek: Özellikler yaşlılarda sivilceye katkıda bulunabilir
 • Ailede akne : NHS’ye nazaran bir çalışma, anne ve babanızın her ikisinde de sivilce varsa, erken yaşta daha şiddetli sivilce yaşama ihtimalinizin daha yüksek olduğunu bulmuştur. Ayrıyeten, ebeveynlerinizden birinin yahut her ikisinin de yetişkin aknesi varsa, sizin de yetişkin akneniz olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu buldu.
 • Yağlı yahut yağlı hususlar. Cildinizin yağ yahut yağlı losyon ve kremlerle temas ettiği yerlerde sivilce gelişebilir.
 • Cildinizde sürtünme yahut baskı: Telefon, kask, dar yaka ve sırt çantası üzere eşyalar neden olabilir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kollardaki-cikan-sivilcelerden-nasil-kurtulabilirim/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu