Göz Hastalıkları

Konjonktivit

Konjonktivit nedir?

Konjonktivit, gözün dışarıdan gördüğümüz sklera denilen beyaz kısmı üzerindeki damarlı ve saydam bir katman olan konjonktivanın iltihaplanması sonucu oluşan patolojik bir durumdur. Bu hastalığa kırmızı göz de denilmektedir. Bunun nedeni hastalığın en besbelli semptomu olarak beğenilen kızarıklığa yol açmasıdır. Konjonktivit çoklukla alerjene maruziyet yahut bakteri, virüs kaynaklı olabilmektedir. Bunlara ek olarak; mantar, parazit, kimyasal unsurlara maruziyet ve göze temas eden yabancı cisim maruziyeti sonucunda da oluşabilmektedir. Kimi durumlarda bulaşıcılıkta kelam mevzusudur. Bulaşıcı olması halinde hastanın hijyen kurallarına dikkat etmesi ve kendini izole etmesi, hastalığın yayılmasını engellemek açısından değer teşkil etmektedir. Konjonktivitin tedavisi, hastalığa yol açan sebebe yönelik yapılmaktadır.

Konjonktivit nedenleri nelerdir?

Virüsler, konjonktivitin en sık nedenlerindendir. Adenovirüs, varisella zooster virüsü, herpes simplex virüsü viral konjonktivite yol açan virüslerdir. Viral konjonktivitler bulaşıcıdır ve kitlesel salgınlara sebebiyet verebilmektedirler. Bu yüzden bu tip bir konjonktivitiniz mevcut ise hastaların kendini izole etmesi hayli değerlidir.

Bakteriyel konjonktivit; Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae daha yaygın olmak üzere Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis isimli bakteri cinslerinin konjonktivayı enfekte etmesi ile meydana gelen konjonktivit tipidir. Bu tipte tıpkı viral konjoktivit üzere bulaşıcıdır. Ayrıyeten, bakteriyel konjonktivit çocuklarda daha sık gördüğümüz bir konjonktivit cinsidir.

Alerjik konjonktivit, birtakım alerjenlere karşı (toz, polen vb.) bedenin verdiği bir reaksiyon ile gelişen konjonktivit çeşididir. Birtakım bireylerde alerjenlere maruziyet ile bağışıklık sistemi faal hale gelir. Göz ve teneffüs yollarındaki mast hücreleri faal hale gelir ve histamin salgılanması kelam konusu olur. Bedenimiz salgılanan histamine karşılık olarak akıntı, kızarıklık vb. tepkiler gösterir.

Kimyasal husus yahut yabancı cisim göze teması ile konjonktiva katmanı hasar görebilir. Bu üzere bir durum kelam konusu ise en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmak en yanlışsız yaklaşım olacaktır.

Konjonktivit belirtileri nelerdir?

Konjonktivitin en sık belirtileri gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanmadır. Bu belirtiler tek yahut her iki beğenilen meydana gelebilir. Bu belirtilere ek olarak gözün açılmasını zorlaştıran yapışkan çapaklanma da meydana gelebilir.

Konjonktivit Nasıl Önlenir?

Daha evvel de bahsettiğimiz üzere bakteriyel ve viral konjonktivitler bulaşıcı hastalıklardır ve toplumda süratle yayılabilir. Toplumda salgın oluşmasını önlemek için hastalarımız iyileşene kadar uygulaması gereken kimi adımlar vardır. Bunlar;

  • Gün içerisinde ellerin sık sık yıkanması (min 30 sn olacak şekilde)

  • Enfeksiyon bir beğenilen ise başkasına bulaşı önlemek için elleri göze götürmekten sakınmak ve el yıkamaya olan itinası daha da arttırmak

  • Yastık kılıfı sık sık değiştirilmesi

  • Lens kullanımının hekimin önerdiği sürece bırakılması

  • Makyaj yapmaya tedavi mühletince orta verilmesi, düzgünleşme sonrasında da kullandığınız makyaj eserlerinin şahsî olmasına itina gösterilmesi

  • Gözlük kullanan hastalarda gözlüklerin sabun ve su ile yıkanarak günlük olarak temizlenmesi

  • İyileşene kadar havuza girmemek

  • Havlu, gözlük üzere şahsî bakım eserlerinin diğerleriyle paylaşılmaması

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/konjonktivit

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu