Sağlık

Kontakt lens nasıl kullanılır? Kontakt lens nasıl takılır?

Kontakt lens kullanmaya yeni başlayanların birçoğu “Kontakt lens nasıl kullanılır, nasıl takılır?” sorusunun yanıtını araştırıyor. Bunun yanısıra lens tüketimi ile alakalı araştırılan en süregelen sorulardan biri de kontakt lens nasıl temizlenir sorusu. Haberimizde lens tüketimi ile alakalı mühim verilere ulaşabilirsiniz.

Kontakt lens tüketiminde lens sahiplerinin başlarda denk geldiği en büyük problem lensin düz olup olmaması. Lensin iç ya da dışa doğru olmasını kavramak biraz zor olabilir, fakat gözünüze bir kontakt lens yerleştirmeden evvelce, kenarı bükülmüş bir çorba kasesi gibi değil de yarım top gibi göründüğünden emin olursanız problem ortadan kalkmış olur..

İşin püf noktası lensinizi parmağınızın üstüne koymak… Daha sonra lensi direkt olarak gözünüzün önünde tutun, bu türlikle lensin kenarlarında bir bükülme olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer yarım bir top şeklinde görünüyorsa ve kenarlar pürüzsüz ise doğru yönü takıyorsunuz demektir..

Renkli lensler kullanıyorsanız, diğer bir yol da lensi parmağınızın ucuna yerleştirip tam üstünden bakmaktır. Renkli merceğin kenarı çok mavi görünmelidir (ya da renk tonuna bağlı olarak yeşil). Lens ters ise bu hal bu tür olmaz..

Bazı kontakt lensler, size yardımcı olmak amacıyla kenarında marka adı gibi bir lazer işaretine sahiptir. Düzgün okuyabiliyorsanız, lensiniz düzgün takılmıştır..

KONTAKT LENS NASIL TAKILIR?

Kontakt lenslerinizi uygulamadan evvelce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun, fakat lens yüzeyine yapışabilecek kokulu ya da yağlı sabunlardan kaçının. Genellikle lanolin ve nemlendirici losyon sahibi olan mamüller kullanmaktan kaçının.
Bazı göz hekimleri her vakit ilk kontakt lensin aynı göze takılmasını tavsiye eder, bu türlikle lenslerin sağ göz ve sol göz amacıyla karıştırılması ihtimalini önlersiniz..

Kontakt lens programı amacıyla diğer asli kurallar şunlardır:
Kontakt lens sıkışmışsa (kutu tabanına tapıştıysa) gevşetmek amacıyla saklama solüsyonunu sahibi olan lens kutusunu hafifçe sallayın. (Objektifi parmağınızla çekmeyi denemeyin, aksi takdirde zarar verebilirsiniz.)
Lensi kılıfından ve avucunuzun amacıylae kaydırın. Uygun kontak lens solüsyonu ile iyice durulayın..
Kontakt lensi, kuru ya da fazlalıkla kuru olması gereken işaret parmağınızın ya da orta parmağınızın ucuna yerleştirin.
Diğer ellerinizin parmakları ve başparmağıyla, aynı anda üst göz kapağınızı yukarıyaya ve alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin.
Lensi, hangisini daha basit bulursanız, yukarıyaya ya da ileriye bakarken gözünüzün üstüne yerleştirin. Kontakt lensi kulağınıza en yakın beyaz kısmına yerleştirerek de uygulayabilirsiniz..

İlgili Makaleler

25 Yorum

Başa dön tuşu