Kalp Sağlığı

Köpük Tedavisi ve Sıkıntılar

Yüzeysel büyük çaplı damarların yanında en çok korkulan yüzeysel toplardamarda değil derin toplardamarda pıhtı olmasıdır. Buna Derin Ven Trombozu (DVT) ismini veriyoruz. Bunun riski tüm köpük tedavilerinde %1’den azdır. Bunların kıymetli bir kısmı asemptomatik yani belirti vermeyen cinstendir. Belirti verenlerin oranı %0.02-%.6%4 üzere düşük oranlardadır. Burada bir noktayı açıklığa kavuşturalım yüzeysel kılcal damarlar ve küçük çaplı damarlarda bu oran daha da düşüktür. Hastaların birden fazla da bu kümede olduğunda bu mevzuda tasa etmenize gerek yok.

Diz altı art baldır adalesi ismi gastrocnemius orta veninde görülür. Diz altı art kısma yapılan köpük tedavilerinde Küçük Safen Ven denilen ven de tromboz olabilir. Hepimizin korktuğu bu damarlarda pıhtı oluşumu akabinde akciğer pıhtı atması ‘’ pulmoner emboli’’ olayıdır. Bu çok önemli bir durumdur. Hayati tehlike akciğer giden pıhtının yaygınlığıdır. 1025 olayda yalnızca 1 olayda Pulmoner Emboli görülmüştür. Bir büyük Fransız çalışmasında 12 173 olayda hiç Pulmoner Emboli görülmemiştir. Bu türlü külfetli bir durumu önlemek için ne yapmalı?

Fazla köpük tedavisi yapılmamalı: Hacim arttıkça risk daha artar. Bunun ile ilgili öteki sayıları daha sonra paylaşacağım. Azı karar birden fazla ziyan. Kabaca 10 ml den fazla verildiğinde risk artar. – 5 mm’den daha büyük venlere yapılan köpük tedavisinde risk artar. Genel teklif 1,5 – 2,0 ml kadar yapılmalıdır. – Büyük Çaplı venlere kasık bölgesinde enjeksiyon yapmak da riski arttırır. – Tedavi sonrasında 5-10 dk. İstirahat sonrasında elastik bandaj sarıldıktan sonra olağan hareketlere geri dönüş önerilir. Hareket ile kolay yürüyüş bilhassa ayağın pedala basar üzere yaptığı hareketler tesirlidir.

– Gece bandajının ehemmiyetine dikkat çeken araştırmacılar vardır. – Köpük tedavisinde rutin pıhtılaşma testlerinin yapılması önerilmemektedir. – Korunma için Düşük Molekül Yüklü Heparin lakin yüksek riskli olgularda önerilir. – Yüzeyel Damarlarda Pıhtı: Tromboflebit & Tromboz: %4,7 oranında görülür.

Ender görülen öbür komplikasyonlar:

– Hudut Hasarı

– Süreksiz bacaklarda ödem ve lenfödem.

– Matting: Yeni damar oluşumu (tekrarlama) erkeklerde daha fazla görülür. 4-6 hafta içinde ortaya çıkar. En çok diz ve baldır bölgesinde görülür. Bunlar 3-12 ay içinde geçer. Bu durumda sabırla beklemek gerekir.

  • EĞER VARİSLERİNİZİN TEKRARLAMASINDAN KORKUYORSANIZ ŞUNU AKILDA TUTMALISINIZ: ULTRASON YAPTIRMAZSANIZ. TEMELDE OLAN REFLÜ (KAÇAK) ATLANIRSA TEKRARLAMA RİSKİ YÜKSEKTİR.

– Lekelenme: %10-30 oranında görülür. 3-4 hafta içinde oluşur. Çabucak oluşmaz. 6-12 hafta kadar sürer. %10’u kalıcıdır.1 yıldan sonra kalıcı olma mümkünlüğü yüksektir.

– Bayılma: Vasovagal reflex. Rastgele bir cerrahi süreç sonrasında gelişen yeterli huylu bir durumdur. İğne olurken bile gelişebilir. Kolay bir bayılma olarak görülür. Hastalarda bulantı, kusma ve ani gelişen şuur kaybı ile gelişir. Başta dönme ve sıcak basması üzere ek belirtiler görülebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta; ani düşme ve yaralanmalardır. Süreç sonrasında 5-10 dakikalık dinlene bu açıdan daha da değer kazanmaktadır.

Sağlıcakla kalın.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/kopuk-tedavisi-ve-sorunlar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu