Kalp Sağlığı

Koroner Arter Hastalığı

Kalbi besleyen damarlarda oluşan darlık ya da tıkanıklıklar sonucunda kalp kasının beslenmesinin bozulması ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Tüm damar tıkanıklıkları altta yatan ‘’Ateroskleroz ‘’ denilen süreç sonucunda oluşur. Ateroskleroz kolay manada damarda kireçlenme diye açıklanabilir. Kandaki yağların (kolesterol, makûs kolesterol) damar duvarında birikir ve oksitlenmesi ile plak oluşur. Plak damarın içine yanlışsız büyür. Damarda daralma olur. Olağan kan akımını pürüzler. Bazen bu plak kırılır ve daralan damarın içinde pıhtı oluşur. Bu kalp krizine neden olur. Ateroskleroz damar kireçlenmesi tüm Kalp Damar Hastalıklarının temel nedenidir.

KORONER ARTER HASTALIĞI

Koroner arterler kalbi, besleyen damarlardır. Kalbi bir taç üzere sardığından ‘’korona’’ taç sözünden esinlenerek koroner arter (atardamar) ismini almışlardır.

Koroner arterler kalpten çıkan ana aort damarından sağ ve sol olmak üzere iki tanedir. Bunlar ana damarlardır. Sol ve Sağ Ana damar diye isimlendirilir. Bu damarlarda gelişen darlıklar ve tıkanıklıklar acil müdahaleyi gerektirecek meselelere neden olabilirler.

Ana damarlar sonra kollara ayrılarak koronerler olarak çıkan kalp dokusuna pak kan taşıyan damarlardır. Kalbin üstünde seyrederek alttaki kalp kasına (miyokard) kan akımı sağlarlar.

Kalp Damarlarındaki darlıklara Koroner Arter Hastalığı (KAH) ismi verilir. Kan akımında azalma ya da büsbütün tıkanması ile akımın durması sonucunda kalp kası işlevlerini yerine getiremez. Kan akımın azaldığı ve hücre seviyesinde bozuklukların görüldüğü bu duruma ‘iskemi’’ ismi verilir. Koroner Arter Hastalığının bir öteki ismi da ‘’İskemik Kalp Hastalığı’’ biçiminde raporlara geçebilir. Bu tabirler tıpkı hastalık için kullanılır.

Hastalarda ‘’göğüs ağrısı’’ şikâyeti ile başlayan ve kalp krizine kadar süren bir dizi risk vardır.

En sık görülen şikâyet göğüs ağrısıdır, bunun dışında göğüste daralma, sıkışma, yanma da görülebilir.

Koroner arterdeki tam tıkanma halde oluşabilir ve kan akımı tekrar sağlanamaz ise beslediği kalp kası (miyokard) ölür. Dokunun beslenememesi ile vefatına enfarktüs denir. Tıbbi ismi böylelikle ‘’Miyokard Enfarktüsü ‘’olur. Bu kalp krizidir. Hayati tehlike oluşturur. Kalp kasının mevti ile kasılma işlevleri azalır. işte işin püf noktası budur.

Kasılma işlevinde azalma demek beklenen ömür müddetinin kısalması demektir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/koroner-arter-hastaligi-2

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu