Anne ve Çocuk

Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı? Çocuklar kurban kesilirken izleyebilir mi?

Kurban Bayramı müslümanlar için değerli günlerden biridir. Allah isteği için kesilen kurbanlar, dinin bir ibadeti olmaktadır. Bu duruma maruz kalan çocuklarda tramvatik süreçler olmasını önlemek için, çocuğa kurban bayramı hakkında gerçek bilgiler vermek gerekmektedir. Psikologlar açıkladı; Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı?

Kurban Bayramı, tıpkı hayat, mevt, boşanmalar üzere soyut bir kavram içerisinde olduğu için, çocuklara anlatırken dikkat etmek gerekmektedir. Çocuk aklı soyuttan çok somut şeyleri daha kalıcı kaydetmeye meyillidir. Bunun için öncelikle çocuğun yaşının büyük değer taşıdığını belirten uzmanlar uyardı. Kurban Bayramının üzerine daha çok et yemek, kurban kesmek kavramları üzerinde değil; müsamahanın olduğu, paylaşımların olduğu, et yiyemeyenlerin yediği bir periyot olduğunun altı çizilerek anlatılması gerektiğini belirtildi.

kurban bayramında çocuk

KURBAN BAYRAMI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?

Eğer çocuk 7 yaşından küçükse daha çok müsamaha ve hoş içeriklerin ağır bastığı bir anlatım lisanı kullanılması gerekmektedir. Bayramdan bahsederken akranlarının, dünyanın öbür ucundaki insanların bile birbirlerine yardım ettiği, yeni kıyafetlerin giyildiği, büyüklerin ziyaretlerinin yapıldığı bir vakit dilimi olduğunun altı çizilmelidir. 7 yaş üstü çocuklarda ise Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’in kıssası anlatılmalı, ancak bıçakla kesmek yerine daha çok oğlunun teslimiyetine , babasının kelamını yerine getirmesine olan kıymetinden bahsedilerek anlatılabilir. 

kurban bayramında çocuklar

Çocuklara“KURBANLIK HAYVAN KESİMİ”yerine“KURBANIN ALLAH’A İKRAM EDİLMESİ”kullanılması daha gerçek olacaktır.

Çocuklar duygusal oldukları kadar hassas ve meraklıdırlar. Hayvanın canının acımasını istemeyebilirler ve etten yemek istemeyebilirler. Bu mevzuda canlılar hepsinin bir vazifesi olduğunu ve yaratılış hedefi olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Bütün canlıların birbirine yardım etmesi için yaratıldığını, onlarında  bu formda bayramda keyifli olduklarını söz etmek gerekmektedir. 

kurban bayramında çocuk

ÇOCUKLAR KURBAN KESİLİRKEN İZLEYEBİLİR Mİ?

Mümkün epeyce 7 yaş altı çocukların kurban kesitinin görmemesi gerekmektedir. Çocukların geri kalan canlılarla gönül bağını kolay kurmasından, bağlanmaması gerekmektedir. Bağlandığında çok üzülebilir ve depresyon belirtileri gösterebilmektedir.12 yaşına kadar uzaktan izlemesi, 12’den sonra artık kesenlerle birlikte ruh durumuna nazaran gelmesi uygundur.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2407669-kurban-bayrami-cocuklara-nasil-anlatilmali-cocuklar-kurban-kesilirken-izleyebilir-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu