Diyetisyen

Kurban bayramında nasıl beslenmeli! Kurban bayramında beslenme önerileri!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sümeyye H. Kara Kurban Bayramında dikkat edilmesi gereken kimi beslenme tekliflerinde bulundu. Et tüketiminin ölçülü olması gerektiğini belirten Kara tıpkı vakitte yağlı et tüketiminden uzak durulması gerektiğiniz vurguladı. Pekala, Kurban bayramında nasıl beslenmeli? İşte Kurban bayramında beslenme konusunda dikkat etmeniz gerekenler…

Kurban Bayramında akraba ziyaretlerinde et, hamur işi ve tatlı tüketimi en yüksek sevilere çıkmaktadır. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.Sümeyye H. Kara, keyifli ve sağlıklı bir bayram geçirmek için kıymetli tekliflerde bulundu. Kara, bilhassa kronik hastalıkları bulunan bireyler için ekstra ikazlarda bulundu. 

Kronik hastalıkları olanlar dikkat !!!

Kurban bayramının klasik yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı yahut kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Kolesterol yüksekliği olanlar, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon hastaları, diyabet hastaları, gut hastaları ve  böbrek hastaları üzere kronik hastalıklara sahip bireyler yüksek yağ içeren bu tip kavurmaları mutlaka yememelidir.

Et, protein içeriği yüksek olması sebebiyle sindirimi güç olan bir besindir. Kurban bayramının birinci günü yeni kesilmiş hayvanların etleri sert olmaktadır, bu sertlik sindirimi daha da zorlaştırır, ayrıyeten daha sıkıntı pişmesine sebep olur. Bu nedenle bilhassa mide-bağırsak rahatsızlığı olan bireyler birinci gün kurban eti tüketmemelidir. Etin buzdolabında birkaç gün beklemesi yumuşamasını ve daha kolay pişmesini sağlayacaktır. Eti haşlama yahut ızgara formülüyle kurutmadan, sertleştirmeden pişirerek tüketilmesi uygun olur.
Kurban bayramında sakatat tüketimi de artmaktadır. Lakin bilhassa kolesterol yüksekliği olanlar, kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyonu olan bireyler yüksek yağ içeren sakatat çeşidi etleri tercih etmemelidir. 

kurbanda nasıl beslenmeli

Kurbanda elde edilen et, kaliteli protein içermesine karşın C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi yahut etlerin yanında bol limonlu salata tüketilmesi vitamin emilimi açısından gereklidir.

Eğer bir yemeğe et ek ediyorsanız içine ekstra yağ eklememeli etin bıraktığı kendi yağında pişirmelisiniz, aksi halde yemeklerin yağ içeriği çok artmış olur, bu durumda kilo artışının temel sebebidir. Bilhassa kuyruk yağı yahut tereyağı üzere doymuş yağlar kendi içinde yağ ihtiva eden et ile tıpkı yemeklere eklenmemelidir. Et ağır ve sindirimi güç bir besin olması sebebiyle etin yanında pirinç pilavı yahut yemekten sonra tatlı üzere besinler tüketmemelisiniz.

kurbanda yağlı etlerden uzak durun

Et pişirilirken, etle ateş ortasındaki uzaklık ayarlanmalı, etler yakılmadan pişirilmelidir, yanık etler kanserojen unsur içerirler.

Bazı hayvansal kaynaklı hastalıklar çiğ yahut az pişmiş etlerin tüketilmesiyle bulaşır. Etler katiyetle çiğ yahut az pişmiş olarak tüketilmemelidir. 

Diyetisyen Sümeyye Kara

Pişirmek için buzluktan çıkartılan etleri, yeniden buzdolabının alt raflarına indirerek çözdürmeli, çözdürülen eti çabucak pişirilmeli, tekrar dondurmamalısınız.
Türkiye Beslenme Rehberine nazaran günlük tüketebileceğimiz et ölçüsü 5-6 adet ızgara köfte 1 el yüzünden biraz fazla kadar et yahut 1-2 adet büyük pirzola  kadardır. (kadınlarda 150 gr, erkeklerde 200 gr)

kurbanda kronik hastalar dikkat

Herkese sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, keyifli ve huzurlu bir bayram dilerim. Tabi sıhhatinde kâfi ve istikrarlı beslenmeden geçtiğini unutmayalım. Bayramda da çoka kaçmayalım.

Kaynak: https://www.yasemin.com/diyet/haber/2990408-kurban-bayraminda-nasil-beslenmeli-kurban-bayraminda-beslenme-onerileri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu