Sağlık

Kurban eti neden dinlendirilmeli?

Kurban Bayramı geldi çattı. Kurban Bayramında en çok merak edilen şeylerden biride kurban etini kaç saat dinlendirdikten sonra tüketilmesidir. Uzun yıllardır gelenek haline gelmiş olan kurban etinin konuta gelir gelmez kesilip kavurma yapılması ve kahvaltıda dahi tüketilmesidir. Hatta kimi büyüklerimiz kurban eti gelene kadar yemek yemezler kurban etiyle oruç açmış üzere olurlar. Pekala bunun ne kadar sakıncalı olduğunu biliyor muydunuz?

Hayvan kesildikten sonra hayati işlevleri devam ettiği için ve kasların ete dönüşüm süreci vakit alır. Rigor mortis (ölüm sertliği) denilen olay hayvan kesildikten 2-3 saat içerisinde başlar ve havanın sıcaklığına nazaran 24-36 saat ortası sürebilir. Hayvanın beden yapısı, yaşı ve vefat anı süreci uzatabilir ya da daha kısa sürebilir.

Hayvan kesildikten sonra sert, yapışkan, ve tatsızdır. Kesim sonrası hayvanın kanının güzelce akıtılması gerekir. Kaslar şimdi ete dönüşmediği için et çok sert olacaktır ve bu sertlik mide de ağrılara ve hazımsızlığa sebep olacaktır. Bu sebeple kurban kesildikten çabucak sonra yemek gerçek değildir ve çok önemli sıhhat meselelerine sebep olur.

Kahvaltıda Kurban Eti Tüketmeyin!

Et başlı başına sindirimi güç bir besindir. Bayram sabahı kahvaltınızı hafif tutmaya itina gösterin, kurban etiyle kahvaltı yapmayın.

Kırmızı et yüksek oranda doymuş yağ içerir. Etin dışında beyaz katman halinde bulunan zar yağdır ve bu zarı ayıklamak gerekir. Et yemeklerinde mümkün olduğunca az yağ kullanılmalıdır. Bu yağ kalp damar tıkanıklığına ve hastalıklarına, yüksek tansiyona sebep olur. Görünür yağ tüketiminde bilhassa dikkatli olunmalıdır.

Kurban Eti Ne Vakit Tüketilir?

Kurban etini kesildikten sonra 24 saat dinlendirilmelidir. Müddetiniz kısıtlıysa 12 saat buzdolabında bekletmeniz çok daha hijyenik olacaktır. Ayrıyeten et bu müddette ülkü lezzete ve yumuşaklığa ulaşacaktır. Kesilir kesilmez yenirse tadı tuzu olamayacaktır.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kurban-eti-neden-dinlendirilmeli/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu