Sağlık

Kurban eti yiyenler dikkat!

Uzman Diyetisyen Burcu Kırbaç Kurban eti hakkında dikkat edilmesi gerekenleri kadınvekadın.net okurları için derledi. ”Kurban eti tıpkı gün tüketilmemelidir. Taze kesilmiş etlerde görülen ‘ Rigor Mortis (ölüm sertliği) ‘ dediğimiz durum ; sindirim ve hazımsızlık üzere olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Birebir vakitte bu eti pişirdiğimizde geç pişme durumu görülebiliyor. Kurban eti buzdolabında 24 saat dinlendirilmeli ve o denli tüketilmelidir. Kurban etleri 1 yıldan fazla saklanmamalıdır. Daha sonra tüketeceksek küçük küçük porsiyonlar haline getirilip o denli buzluğa yahut derin dondurucuya atılmalıdır.”

Etin tam piştiğinden emin olun!

”Kırmızı etin yağ içeriği yüksek olduğu için ekstra yağ ve iç yağ eklenmemelidir. Kırmızı et kolesterol açısından da yüksektir. Kızartma ve kavurma prosedürü tercih edilmemelidir. Fırın, haşlama , ızgara üzere pişirme metotları tercih edilmelidir. Tuz eklenmemelidir. Kanserojen unsurların oluşmaması için mangalda pişirirken etler ateşe en az 15 cm uzakta tutulmalıdır. Çiğ yahut az pişmiş etler bulaşıcı hastalık açısından da risk teşkil edeceğinden etim tam pişmiş olduğundan emin olmalıyız.”

”Etin yanında c vitamini içeren besinler tercih edilmelidir”

”Kırmızı et demir içeriği yüksek bir et çeşididir. Kırmızı etin yanında demirin bedenimizde emilimini engelleyen kalsiyum içerikli besinler ; yoğurt ,ayran, cacık ve kefir tercih edilmemelidir, C vitamini içeren yani demir emilimini arttıran besinler tercih edilmelidir. Konutta taze sıkılmış meyve suyu, mesken imali limonata, limon içeren bol yeşillikli bir salata yahut zeytinyağlı zerzevat yemekleri tercih edilmelidir. Kırmızı et kolesterol açısından da yüksek olduğu için günlük kırmızı et alımı bayanlarda 120 gramı, erkeklerde ise 180 gramı geçmemelidir.”

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/kurban-eti-yiyenler-dikkat/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu