Göz Hastalıkları

Kuru Beğenilen Gözyaşı Kalitesini Artırmak

Göz damlasının tesiri 5-6 dakikadır, sonra tıpkı şikâyetler yine başlar. Göz kuruluğunda gözyaşının kalitesi çok değerlidir. Kaliteli gözyaşı beğenilen durur, korneayı sıvar, gözü besler.

Gözyaşının az olduğu kanısından uzaklaşın. Hastanın şikâyetlerini dinleyince göz tabibi “Göz kuruluğunuz var.” Hasta “Benim gözüm çok sulanır “ der. Doğrudur, sulanıyor, ancak fayda sağlamıyor, gözden akıp gidiyor. Doğrudur, gözyaşı az olunca beyin gözyaşı bezinin çok çalışması için buyruk veriyor. Test yapılıyor, gözyaşı ırmak gibi…

Gözyaşı ölçüsü kadar kalitesi de beğenilen kalma mühleti de yoğunluğu da, gözü beslemesi de, içindeki oksijeni de değerlidir. Gözyaşı akıp gitmemeli, gözü terk etmemelidir.

Gözyaşının kalitesini neler sağlar?

İstikrar: Muköz, aköz (su) ve (lipit) yağ. Bunlar ortasındaki istikrar bozulursa göz kuruluğu ortaya çıkar

Aköz: Aköz (su) kısmının ölçüsü kıymetli. Aköz (su) ölçüsünü azaltan nedenler incelenmelidir. Gözyaşı üretimini azaltan hastalıklar, ilaçlar, vitaminler, omega3… Göz önünde bulundurulmalıdır.

Musin: Yüzeyi nemlendiren müsin kıymetli. Musin üretimini azaltan, yapısını bozan durumlar gözden geçirilmelidir. Musin yetersiz olursa göz ön merceği kornea epiteli zedelenir, batmalar başlar

Lipit: Gözyaşını beğenilen kalmasını, göze bulaşmasını sağlayan yağ değerlidir. MGD gözyaşında yağ kısmının üretimini sağlayan Meibomius bezinin işlev bozukluğudur.

Bu üçünün istikrar ile çalışması, istikrarın korunması kıymetlidir. Aköz azalırsa müsin ve yağ birleşir çapak oluşur.

Osmolarite: (Yoğunluk) Gözyaşının osmolaritesi yani ağırlı da değerlidir.

Kırılma vakti: Kırılma vakti, göz açıp kapattığınız vakit göze damlatılan flouresein’ in parçalanma vakti da kıymetlidir. Bu mühletin kısalması göz kuruluğu demektir.

Beslenme ve toplumsal hayat: Gözyaşının içindeki vitaminler, omega3, elektrolitler ve beslenme, su alımı, böbrekten su atılımı gözyaşı kalitesini tesirler. Alkol; sigara ve kahvenin fazlası gözyaşı kalitesini bozar.

Toksik hususların, artıkların ortadan uzaklaştırılması gözyaşında saflığı ve kaliteyi artırır.

Göz kuruluğu yapan hastalılar, sistemik ilaç alımı da gözyaşı kalitesini tesirler.

Kaliteyi nasıl artıracağız?

Bu iş tedavi işidir, göz hekiminiz yapacaktır. Bunu kuru göz damlası damlatarak olacağını düşünmeyin. Bir dizi inceleme ve uygulama gerektirir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/kuru-gozde-gozyasi-kalitesini-artirmak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu