Sağlık

Lenfödem nedir? Lenfödem belirtileri nelerdir? Lenfödem tedavisi nasıl yapılır?

Lenfödemin halk ortasında bilinen ismi fil hastalığıdır. Pekala lenfödem nedir, lenfödem neden olur, lenfödem sıklıkla kimlerde görülür, lenfödem riskini artıran faktörler nelerdir, tedavisi nasıl yapılmaktadır, lenfödem hastalarının nelere dikkat etmesi gerekir?

Düşünün ki giydiğiniz kıyafetler üzerinize olmuyor hatta ayakkabı dahi ayağınıza sıkıyor. Kollarınız, bacaklarınız ve ellerinizde şişlikler meydana geliyor. Yorgunluktandır diye geçiştirdiğiniz durum bir müddet sonra artmaya ve istikrarlı bir biçimde ilerlemeye devam ediyorsa, “Lenfödem” hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Lenfödem hastalığı geçiren birinin tedavi süreci birçok açıdan ehemmiyet gösterilmesi gereklidir. Tıbbi açıdan ve ruhsal durumuna kadar genel bir tedavi süreci içerisinde ilerletilmesi gereken hastalık, damar uzmanı radyolog, fizyoterapist, psikolog, dermatolog, diyetisyen ve damar cerrahların olduğu geniş bir takımla hastalığın süreci takip edilmeli. Pekala halk ortasında da fil hastalığı olarak bilinen Lenfödemin tedavisi nasıl olur, lenfödem nedir, lenfödem neden olur, lenfödem sıklıkla kimlerde görülür, lenfödem riskini artıran faktörler nelerdir? Bu yazıda lenfödem hastalığı hakkında birtakım bilgileri ele alıyor alacağız.

lenfödem fil hastalığı hakkında bilgi

LENFÖDEM NEDİR?

Lenfödem, lenf bezlerinin ya da lenf yollarının gereğince işlev görememesine bağlı, kolda, bacak da yada bedeninin her hangi bir bölgesin de şişliklerin meydan gelmesidir. Önemli bir damar hastalığı ve sirkülasyon bozukluğu olan lenfödem, doğuştan lenf bezleri yetersiz çalıştığı, durumlarda çocuklarda da lenfödem görülür.

lenfödem nedir

FİL HASTALIĞI (LENFÖDEM) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lenfödemin en besbelli semptomundan biri olan şişlik, bedenin birçok uzuvlarında meydana gelse de bariz olarak görüldüğü yerlerden biri olan kol ve bacakları tesirler. Kıyafetlerin, ayakkabıların saat üzere aksesuarların dar gelmesi lenfödem hastalarında en yaygın görülen sıkıntıdır. Gün içinde tesirinin azalıp artması üzere durumlar gözükebilir. Lakin tedavi sürecinde oluşacak geçime lenfödem hastalığını daha da ağırlaştırarak kalıcı ve rahatsız edici bir duruma getirir. En besbelli lenfödem belirtileri şu halde sıralanabilir:

kollarda parmaklarda ve bacaklarda meydana gelen şişlik

 • Ağrı ve rahatsızlık hissi
 • Hareket kabiliyetinin kısıtlanması
 • Deride oluşabilecek sertleşme yada kalınlaşma
 • Ciltte kıvrıkların oluşması
 • Deride sıvı sızması
 • Tekrar eden enfeksiyonlar

Fil hastalığı lenfödem belirtileri nelerdir

LENFÖDEM HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Lenfödem hastalığının oluşum temelinde lenf sıvısının kan dolanımına girmek yerine çeşitli nedenlerden ötürü deri altına yayılması sonucu oluşması olarak bilinsede hastada lenfödemin ortaya çıkmasının bariz bir nedeni yoktur. 6000 bireyde görülen bu hastalık bayanlarda görülme mümkünlüğü erkeklere oranla daha fazladır. Lenfödemin oluşmasında rol oynayan kimi etkenler ise şunlardır:

 • Kanser sonrasında görülen  ışın (radyasyon) tedavileri
 • Mantar hastalıkları
 • Enfeksiyonlar
 • Sivri sinek ve türevinden bulaşıcı parazitlerin geçmesi
 • Lenf sisteminin yapısına ait kalıtsal hastalıklar ve anomaliler 
 • Travmalar üzere tesirler lenfödem hastalığının oluşmasında rol oynar

Fil hastalığı neden olur

LENFÖDEM HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Lenfödem hastalığı iki formda nüksetmektedir. Bunlardan biri primer lenfödem bir oburu ise sekonder lenfödemdir.

Lenfödem hastalığı belirtileri

Primer lenfödem: Vücutta bulunan lenf damarlarının yapısal manadaki bozukluklarına bağlı olarak görülen bir çeşit kalıtsal durumdur. 35 yaşından sonra ortaya çıkan lenfödem bu kümeye girer.

Sekonder Lenfödem: Lenf bezlerinin yahut damarlarının yapısında bozulmaya yol açan travma sonucu operasyon yahut hastalığa bağlı olarak gelişen lenfödem tipidir. Bu hastalığı gören şahıslar lenf sistemine ait bozukluklar, doğuştan olmayıp sonradan gelişmiştir.

Lenfödem hastalığı çeşitleri

LENFÖDEM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Lenfödem hastalığı toplum tarafından çok az biliniyor. Lenfödem hastalığının bugüne dek belirlenmiş kesin bir tedavisi yok. Ömür uzunluğu sürecek bu hastalık lakin hastanın farkındalığı ve tedaviye ahengiyle birlikte tedavi süreci ilerler. lakin hücreler ortasında sıvı birikimini aza indirerek, lenfatik sistem içerisindeki sıvının akışını kolaylaştırmak ve teşvik etme üzere durumlarla hastalığın önemli problemlere yol açacağı durumları engellemek mümkün. Uygulanan bu tedavi sistemine de dekonjestik lenfatik tedavi olarak isimlendirilir. Tedavi süreci bir cildiye uzamanı tarafından yardım alınarak ilerlenmelidir. Gerekli cilt bakımı ve paklığı tedavi sürecinde kıymetli tesirler ortasındadır. Bu sayede oluşa bilecek enfeksiyonların ve lenfödemin şiddeti ortadan kaldırılır.

Lenfödem tedavisi nasıl yapılır

Hastanın yaşına uygun bir antrenman tedavisi belirlenerek bu tedavi biçimine ahenk sağlanması önerilir. Manuel lenfatik drenaj olarak da isimlendirilen özel masaj tekniği ile lenfatik sistemdeki sıvı akımı uyarılarak şişliğin giderilmesinin sağlanmasında kıymetli bir masaj tekniği uygulanır. Tüm bu yapılan teknikler hastanın hayat akışını kolaylaştıracak ve konforlu bir ömür sunmasına yardımcı olacaktır. Hastanın bedende oluşa bilecek imajına karşı hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hastalar psikiyatrist ve psikologlara yönlendirilmelidir. Bedeninizde lenfödem belirtileri hissediyorsanız en yakın sıhhat kuruluşuna giderek ayrıntılı muayeneden geçilmelidir. Hastalığın teşhis edilmesi durumunda tabibin önerdiği tedavi süreci aksatılmadan yerine getirilmelidir. Daha önemli sıkıntılar oluşmadan bu süreç atlatılmalıdır.

Lenfödem fil hastaları nelere dikkat etmeli

LENFÖDEM HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

 • Lenfödem hastalarının dikkat etmesi gerekenler şu halde sıralanabilir:
 • Travma ve yaralanmalardan kaçınmalı
 • Kolda oluşan lenfödemden ötürü koldan kan alınmaması, tansiyon ölçülmemesi
 • İlaç kullanılmaması, akupuntur yapılmamasına dikkat etilmeli
 • Lenfödemin gerçekleştiği kolla tartı kaldırılmamalı
 • Yaralanmaya sebep olabilecek tesirlerde tedbir alınarak yapılmalı
 • Cilt güneş ışınlarından ve yanıklarında korunmalıdır.
 •  
 • Duşta sıcak su kullanılmamalı, keselenmekten ve liflemeden kaçınılmalıdır. 
 • Omuza baskı yapmayan, geniş askılı iç çamaşırı kullanılmalıdır. 
 • Lenfödem riski altındaki bölge ayda bir kere kesinlikle ölçülmelidir.
 • Uçak seyahatlerinde ve uzun süren otomobil ya da tren seyahatlerinde fizyoterapiste danışarak kompresyon giysisi giyilmelidir. 
 • Bacakta lenfödem varsa uzun müddet ayakta kalınmamalı ve çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992908-lenfodem-nedir-lenfodem-belirtileri-nelerdir-lenfodem-tedavisi-nasil-yapilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu