Çocuk Cerrahisi

Lisan Bağı – Ankiloglossi

Çocuklarda lisan hareketlerini kısıtlayan lisan bağı (dil frenulumu) sıklıkla görülmektedir. Çocukların yaklaşık %3’ünde görülen bu durum kimi durumlarda hiç bir sıkıntıda neden olmasa da, bazen beslenme ve konuşma meselelerine neden olabilir.

Nasıl gelişir?

Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında lisan ağız tabanına yapışık bir biçimde gelişir ve vakitle ağız tabanından ayrılarak olağan, özgür halini alır. Gelişim sırasında yaşanan birtakım aksaklıklar nedeniyle bu ayrılma tam olmaz ve lisan bir bağ yardımıyla ağız tabanına bağlı olmaya devam edebilir. Bu durum lisan bağı, lisan frenulumu, ankiloglossi olarak isimlendirilir.

Nasıl teşhis alır?

Dil bağı her hangi bir semptom göstermezse aile tarafından tesadüfen yahut tabibin rutin denetimi sırasında tehşis edilebilir. Beslenme bozukluğu yahut konuşma periyodunda yaşanan zorluklar (bazı harfleri söyleyememe) vakti şübhelenilmesi durumundaysa Çocuk Cerrahının muayenesinde teşhis konulabilir.

Hangi sıkıntılara neden olabilir?

Dil bağı kimi durumlarda asemptomatik olsa da, birtakım durumlarda beslenme ve konuşma bozukluklarına neden olabilir. Yenidoğan devrinde sorun yaratmayan lisan bağı, çocuğun konuşma periyodunda kimi harfleri söyleyememesine neden olabilir.

Yenidoğan devrinde lisan hareketlerini kısıtlayan lisan bağı olan bebekler göğüs başını rahat kavrayamaz ve emerken çabuk yorulur. Bu durum çouğun kâfi beslenmemesine ve açlık çekmesine neden olabilir. Bunun dışında düzgün ememeyen çocuklar annesinin göğüs başını ısırarak emmeye çalışır. Bu vakte da göğüs başında ağrılı çatlaklar ve sonrasında mastit üzere istenmeyen durumlar gelişebilir.

Konuşma devrindeki çocuklarda lisan bağı mevcudiyeti lisan hareketlerini kısıtlayar. Telaffüzünde lisan hareketlerinin değerli olduğu harfleri (‘d’, ‘n’, ‘t’) söyleyememesine ve konuşma bozukluğuna yol açar. Bu durum gelişmekte olan çocuğun psikolojisini makûs tarafta etkileyebilir.

Daha önemli lisan bağlarında lisan ucunun çatallı olması ve lisanın ağızdan dışarı çıkarılamaması da çocukların psikolojisini etkileyebilir.

Bunun dışında lisan ağız içi hijyen için kıymetli bir organ olduğundan, hareketlerindeki kısıtlamalar ağız kokusuna ve ileri devirde diş çürüklerine neden olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Dil bağının tedavisi her vakit için cerrahi olarak bu bağın kesilmesidir. Yenidoğan devrinde bu bağın zar yapısında ve damarsız olabilmesi nedeniyle poliklinik koşullarında makasla kesilmesini önerenler mevcut. Ama kanama, enfeksiyon, ağrı riskine rağmen hafif sedasyonla ameliyathane kaidelerinde kısa bir süreçle koter yardımıyla kesilmesi daha uygun olacaktır. Çok kalın lisan bağlarının yeniden ameliyathane koşullarında sedasyon usulüyle kesilerek, gereklilik halinde dikişle dikilmesi önerilmektedir. Sonrasında çocuk çabucak beslenir ve konuta taburcu edildir.

Birtakım durumlarda yenidoğan periyodundaki beslenme sıkıntıları, çocukluk devrindeki konuşma bozuklukları lisan bağıyla temaslı olmayabilir. Bu nedenle de beslenme bozukluğuna neden olabilecek durumların araştırılması için çocuk tabibinin muayenesi, konuşma bozukluğu olanlardaysa logoped muayenesi gerekmektedir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/dil-bagi-ankiloglossi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu