Anne ve Çocuk

Lohusalık Depresyonu Yaşadınız Mı? Nasıl Atlatılır?

Doğum sonrası depresyon, bebek sahibi olduktan sonra meydana gelen bir depresyon çeşididir. İnsanların %15’ini tesirler. Doğum sonrası depresyonu olan şahıslar duygusal iniş çıkışlar, sık ağlama, yorgunluk, suçluluk, tasa yaşar ve bebeklerine bakmakta zorlanabilirler. Doğum sonrası depresyon ilaç ve danışmanlık ile tedavi edilebilir.

Doğum sonrası depresyon (PPD), birisi doğum yaptıktan sonra meydana gelen bir depresyon çeşididir. Doğum sonrası depresyon yalnızca doğum yapan kişiyi etkilemez. Taşıyıcı anneleri ve evlat edinen ebeveynleri de etkileyebilir. Beşerler bebek sahibi olduktan sonra hormonal, fizikî, duygusal, finansal ve toplumsal değişimler yaşarlar. Bu değişiklikler doğum sonrası depresyon belirtilerine neden olabilir.

Doğum sonrası depresyon nedir?​

Bebek sahibi olmak, ömrü değiştiren bir tecrübedir. Ebeveyn olmak heyecan verici ancak tıpkı vakitte yorucu ve bunaltıcı olabilir. Birtakım bayanlar için doğumdan sonra birkaç hafta “annelik hüznü (bebek hüznü, lohusa sendromu)” hissetmek olağandır. Doğum sonrası depresyonda hüzün, yalnızlık, değersizlik, huzursuzluk ve korku hisleri birkaç haftadan çok daha uzun sürebilir.

Bir bebek sahibi olduktan sonra, birçok bayan ruh hali değişimleri yaşar. Bir an kendilerini memnun hissederler ve sonraki dakika ağlamaya başlarlar. Biraz depresif hissedebilir, konsantre olmakta zorlanabilir, iştahlarını kaybedebilir yahut bebek uyurken bile yeterli uyuyamadıklarını görebilirler. Bu semptomlar çoklukla doğumdan yaklaşık 3 ila 4 gün sonra başlar ve birkaç gün sürebilir.

Yeni bir anneyseniz ve bu belirtilerden rastgele birine sahipseniz, bebek hüznü (lohusa sendromu) yaşayabilirsiniz. Bebek hüznü erken anneliğin olağan bir kesimi olarak kabul edilir ve çoklukla doğumdan sonraki 10 gün içinde geçer.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/lohusalik-depresyonu-yasadiniz-mi-nasil-atlatilir.3362/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu