Güzellik

Makyaj gereci almadan evvel dikkat edin!

Makyaj gereçleri bayanların gözdesi hatta vazgeçilmezi desek yanlışsız söylemiş oluruz. Kolay bir kaç makyaj gereciyle bile çok farklı görünümler elde edilebiliyor.  Ancak yanlış makyaj gereçleri hoş görünüm yerine makus görünüme sebep oluyor. Makyaj gereçlerini seçerken cildinizi tanımanız değerli. Makyaj gerecinin içeriği de sıhhatiniz için kıymetli. İşte makyaj materyali alırken dikkat edilmesi gerekenler..

Fondöten seçiminde cilt alt tonunuza dikkat edin

Yüz makyajının en değerli ögeleri içinde yer alan fondöten, günlük bakım rutininin kıymetli bir kesimi olarak kabul ediliyor. Fondötenin kullanım gayesi, cilt kusurlarını profesyonel bir biçimde kapatmaktır. Cilt kusurları içinde en çok öne çıkanlar ise çoklukla sivilceler, siyah nokta ve lekeler oluyor. Cilt sıkıntılarının yanında fondöten kullanım maksatları ortasında renk eşitsizliğini gidermek de yer almaktadır. Fondötenler, her cilt tipi için uygun seçenekler barındırmasıyla öne çıkıyor. Fondötenin rengini seçerken, el bileği ya da dirseğin iç yüzünde denetim edilmelidir. Geçmişte daha dar bir palet karşımıza çıkarken, bugün orta tonlarla birlikte fondöten renkleri çok çeşitli. Makyajda en güzel tecrübesi elde etmek içinse, bu renk tonlarına dikkat etmek gerekiyor. Cilt renginiz, tercih ettiğiniz ruj ve öteki makyaj eserleriyle en uyumlu formda bakım eserini tercih edebilirsiniz.

CİLT TİPİNİZE UYGUN SEÇİM YAPINIZ

Makyaj gereçlerinin birden fazla cilt tipine nazaran üretiliyor. Bilhassa fondöten seçiminde buna kesinlikle dikkat edilmelidir. Kuru cilt için yağ bazlı, yağlı ciltler için ise su bazlı eserler kullanılmalıdır. Fondötenin rengi, el bileği ya da dirseğin iç yüzünde denetim edilmelidir.

Yağlı cildiniz varsa pembe allıklardan uzak durmalısınız

Cilt tipi yağlı olanlar, pembe ve portakala kaçan allık renklerinden uzak durulmalıdır. Ciltteki yağ, bu eserleri olduğundan daha renkli gösterir. Münasebetiyle cildi mat gösterecek, sütlü kahve yahut şeftali tonları tercih edilmelidir. Kuru cilde sahip olan şahıslar ise pembemsi krem allıklarla daha taze bir görünüm elde edebilirler.

Kullanacağınız eyeliner çeşidine dikkat edin

Gözler, yüzün en kıymetli bölgesi ve makyaj yaparken ekseriyetle göz bölgesine özel bir ilgi gösterilir. Gözlere olan odağı artırmak için yapılabilecek en yeterli şeylerden biri, eyeliner ile göz kenarlarına çizgi çekmektir. Bununla birlikte eyeliner ile gözlere çizgi çekmek çok kolay bir süreç olmamasına rağmen, kaliteli ve tesirli makyajların en kıymetli modüllerinden biri eyeliner olmakta. Bu nedenle kimi vakit nostaljik kimi vakit da farklı konseptleri öne çıkarabilen eyeliner uygulamaları, epeyce argümanlı makyaj konseptleri yaratabilir. Likit eyeliner, kalem, jel ve krem eyeliner üzere seçenekler kelam mevzusudur. Herkes kendi makyaj stiline nazaran en uygun eyeliner modelini tercih edebilir.

Hıghlıghter seçimi

Tesirli bir makyajın değerli kesimlerinden biri de highlighter. Aydınlatıcı olarak da söz edebileceğimiz highlighter modelleri gözleri ön plana çıkaran bir uygulamadır. Highlighter çoklukla göz altı, kaş altı ve elmacık üzerinde uygulanan bir süreçtir. Bununla birlikte highlighter seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında, cilt tonu ile uyumlu bir makyaj konsepti yaratmak geliyor. Tercih edilen fondöten ve başka makyaj uygulamaları, highlighter ile uyumlu olmalıdır. Highlighter eseri seçimi, bulunacağınız ortama, tercih edeceğiniz giysi konseptine nazaran de değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte, yüzümüzde en çok ön plana çıkan bölgelerden biri olan gözler kelam konusu olduğu için, highlighter seçimi yanlışsız yapılmalıdır

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/makyaj-malzemesi-almadan-once-dikkat-edin/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu